Defterdarlığa yapılan ödemeler ba formunda bildirilecekmidir?

mükellefimin üniversite içerisinde kantin işletmesi olduğundan dolayı defterdarlığa kira ödemesi olarak 5.000 lirayı aşan bir ödeme yapmış makbuzunu bize getirmiştir. Bu makbuzun ba formunda bildirilmesi gerekirmi? teşekkür ederim...

Ynt: Defterdarlığa yapılan ödemeler ba formunda bildirilecekmidir?

396 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde böyle bir ayrım yok.
Yani vermelisiniz.

kamil bey, maliye postası dergisinin uzmanını arayıp kendisine sorduğumda bu durumun kanunda belitilmediğini yani vermemize gerek olmadığı verdiğimiz takdirde formu yanlış bildirdiğimize dair yazı gelebileceğini söyledi...

ithalatçı firmaların gümrük saymanlık müdürlüğüne ödediği gümrük vergileri vb. tutarlar ba ya dahil edilecekmidir ?

dahil etmenizde fayda var çünkü çıkan tebliğde bu tarz ayırımlardan bahsedilmiyor.

Peki vergi kimlik numarasını nasıl yazacağız.

cetvel ' Alıntı:
Peki vergi kimlik numarasını nasıl yazacağız.

resmi kurumlarında vergi numaraları vardır. arayıp öğrenebilirsiniz.

ödediğimiz vergiyi ba ya dahil etmek pek mantıklı gelmiyor açıkçası.bugüne kadarda hiç bildirmedim.

Ba Bs Formlarına ilişkin 213 S.K. 396 Seri Nolu G.T. ile yapılan düzenlemede, Tebliğin; 1.2.1. bölümünde

Bildirim mecburiyeti bulunan mükelleflerce, belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir.

denmekte.

ayrıca incelemek isteyen arkadaşlara

Link vermek yasaktır. forum kurlalrını okuyunuz lütfen.

iyi güzel de ben gümrük müdürlüğünden hizmet almıyorumki. vergimi ödüyorum.

Ben açıkçası bildirmiyorum Gümrük vergilerini.Bir açıklama isterlerse cevabımız var.Hem verdikleri özelgelerde Gümrük giriş beyannamesindeki kdv matrahının b formuna yazılması gerektiğini belirtmişler.Gümrük vergisi kdv matrahına dahil bir defa yazdınız ayrıca gümrük vergisini 2 ye tekrarmı yazacaksınız.
Kaldıki ben B formlarına Gümrük beyannamesi üzerindeki kdv matrahının yazılmasına da karşıyım. fob alımda navlun faturasını yurt içi firma düzenlerse yurtiçi firma ayrıca bs de bildirecektir.Kdv matrahına navlun ücreti dahildir gümrük giriş beyannamesinde.Hem kdv matrahında bildirecek hemde ayrıca mı bildireceksiniz.Dediğim gibi her açıdan izahat vardır.