Depo Geç Bildirim

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
2021 DE DEPO kiralayan şirketin vergi dairesine bildirimi yapılmamış dv ödenmemiş şimdi bildirsek nasıl bir yol izlememiz lazım damga evrgisini nasıl ödeyebiliriz tesekkurler

Damga vergisi beyanı ve vergi dairesine değişikliğin geç bildirim süresi burada sorunun çok küçük bir boyutu. Belirtdiğiniz yere kira ödemesi yapıldığını varsayarak geçmişe dönük stopaj beyanı ve bu tutarların gecikmeli olarak ödemesi, ayrıca karşı tarafın da gelir beyanına dahil edip etmemesi gibi sorunlar durumu daha da karmaşıklaştırmakta.
7440 sayılı kanun kapsamında bir şeyler yapılabilirdi diye düşünüyorum. Ama onunda süresi geçti....

Depo'lar işyeri olarak addedilmediği için çok büyük bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.Depo bildirimi yaptığınızda (yıllar evvel böyleydi) sadece dilekçeyi kayda alıyorlar o kadar.Firmanın üzerinde ikinci bir işyeri varmış gibi herhangi bir yere not vs düşüp giriş yapmıyorlar.Hatta çoğu firma, firmayı kapatırken depo bildirimi yaptığını unutup kapanış sırasında depo için işlem dahi yaptırmıyor.Halbu ki onun için açılış kapanış kararı almak lazım.Ama şu an ki uygulama nasıl bilmiyorum. Depoları ayrıca vergi dairesi takip ediyor mu,bu konuda bir bilgim yok maalesef.Eğer dairenin halâ aynı yaklaşımı geçerli ise;
Bir çözüm olarak düşünün diye yazıyorum. Depo için güncel bir kira sözleşmesi düzenleyin.O ki bildirim yapılmamış diyorsunuz.Yeni bir bildirimle sıfırdan tekrar başlayın.