Devreden Kdv nin eksik ya da fazla çıkması

Bilgisayardaki Devreden kdv ile beyannemedeki devreden kdv arasında 1,58 fark var nasıl düzeltebilirim (kdv)Her ay kdv denkleştirmesi yapıyorum ve kuruşları nasıl düzeltiyorsunuz????

Gib gov.tr deki ebyn programına yazdığınızda kuruşlar farklı etasqldeyken farklı oluyor ve bunu nasıl düzeltebilir ve ayarlayabiliriz?
teşekkürler

Ynt: Devreden Kdv nin eksik ya da fazla çıkması

Slm Sizn verdiğiniz beyannameleri siz düzenliyorsunuz düzenlerkende fatura üzerinden muhasebe programına girdiğiniz faturalrdan bilgileri alıyorsunuz doğal olarakta ikisindede ne girerseniz o miktar çıkar kısaca ya faturaları o rakam kadar yanlış girmişsinizdir yada beyanname programında sehven hatalı doldurmusunuzdur yoksa ikisininde kuruş dahi olsa tutması gerekir. Şahsi fikrim bu yondedir.

kullandığınız programdan kaynaklana bilir.kendi kullandığım program için konuşuyorum 0,5 yuvarlama yapıyor buda kdv nin eksik veya fazla devretmesine sebep oluyor.varsa z raporu üzerinden krş larda oynama yapabilirsiniz,

hesaplanan kdv yi konrol edin.

Bu tür farklılıklar çıkıyor.Tüm ay boyunca tek tek fatura keserken programlar ister istemez yuvarlama yapıyor.İşin doğasında bu var.Ama ebeyan da hesaplanan kdv yi manuel giremiyorsunuz. Matrahı siz yazıyorsunuz,ebeyan otomatik kdvyi hesaplıyor.Bütün olay bundan kaynaklanmaktadır.Sizin durumunuzda kdv beyannamesine göre mahsup fişini muhasebe de kesmediğiniz için yuvarlamalardan kaynaklanan kdv devreden kdv kaleminde sırıtmıştır.Yoksa normal şartlarda hesaplanan kdv kısmında sırıtması gerekiyordu.
Kısaca bende hesaplanan kdv kısmında bahsettiğiniz çok ufak farklar çıkıyor.Sene sonunda tutar çok küçük olduğu için(0,3-tl gibi) ya gelire yada kanunen kabul edilmeyen giderlere atıp kapatıyorum.