Diğer Faaliyetlerden Olağan Gelir ve Kârlar

• Konbuyu başlatan NİSAN123
  • Başlangıç tarihi
N

NİSAN123

Ziyaretçi
arkadaşlar,bir konuda kafam karıştı,yardımlarınızı bekliyorum.

Bir şirket yaptığı alım satım -ticari faaliyetlerinden dolayı,dönemsonu itibariyle ilgili hesaplamalar yapıldıktan sonra 21,332,00 ytl kar çıkmaktadır.

+ yine dönem içerisinde 100,000,00 +18,000,00= 118,000,00 ytl olmak üzere aynı zamanda mimar olduğundan dolayı, proje hizmet bedeli olarak fatura kesmiştir.yukardaki çıkan kara bu tutarı nasıl ekleyecem.
yani diğer olağan gelir ve karlar olarak gelir tablosuna eklesem olurmu?
yani hizmet faturası olduğu için,maliyet içermiyor.ve bu tutarı diğer alım satımdaki maliyet ve dönemsonu stok unsurlarından ayrı tutmak istiyorum.

Ynt: Diğer faaliyetlerden olağan gelir ve kârlar

cevaplayacak arkadaş yokmu

Ynt: Diğer Faaliyetlerden Olağan Gelir ve Kârlar

sn NİSAN123;

Belirtilen proje geliri Kemiksiz Et olduğundan (Yani hepsi kar olduğundan) 649 Hesapta takip etmelisin.

İyi çalışmalar diliyorum...

"ben olsam nasıl yapardım" yaklaşımı ile cevaplayacağım;

şirketin ana sözleşmesinde proje hizmetleri de yer alıyor ise 600 hesap altında izler ve faaliyet kârımı yükseltirim.
sözkonusu gelire ilişkin maliyet bizatihi işçilik olduğundan ve işçiliklere ilişkin maliyetler gelir tablosuna halihazırda yansıtılmış olacaktır.

anasözleşmemizde tabiki proje hizmetleri vermek diye bir maddemiz var.sonuç olarak 600 dede tutsam,649 dada tutsam sonuç aynı olacak.
asıl faal kâr : 21,332,00
proje geliri : 100,000,00

toplam kâr : 121.332,00
kur.geç.ver : 24,266,40
cevaplara tşk.

yukarıdaki tavsiye faaliyet kârını yükseltmek için idi.
gelir tablosunda 63 gider grubundan sonra kalan kâr rakamı.

faaliyet kârının yükseltilmesi bankalar nezdinde olumlu izlenime neden olacaktır. asıl faaliyetiniznezdinde kârlılığınızın yüksek olduğunu hesaplayacaklardırç işin diğer boyutu, aradan bir iki hesap dönemi geçtikten sonra vergi idaresi "2006 yılı faaliyet kârlılığınızı %xx olarak bildirmişsiniz, ancak devam eden süreçte faaliyet kârlılık oranınız düşük gerçekleşmiş" gibi bir şey sorar ise açıklamak sorun olmayacaktır.

Murat CER ' Alıntı:
yukarıdaki tavsiye faaliyet kârını yükseltmek için idi.
gelir tablosunda 63 gider grubundan sonra kalan kâr rakamı.

faaliyet kârının yükseltilmesi bankalar nezdinde olumlu izlenime neden olacaktır. asıl faaliyetiniz nezdinde kârlılığınızın yüksek olduğunu hesaplayacaklardır.
konuyu bu yönüyle düşünmemiştim
demek istediğini şimdi anladım.ve sana hak verdim.sağol tavsiyene.