Dizilerin muhasebe mesleğine bakışı.

Ynt: Dizilerin muhasebe mesleğine bakışı.

geçenlerde akasya durağı dizisinde korsan taksici sorununu çok iyi ele almışlardı belki bizim sorunları da ele alan bir dizi olur geniş aile dizisinde de korsan emlak işine girmişler sonları hüsran olmuştu cevo ile koyu bilal'in bakarsınız bizim konuyu da işlerler cevo da koyu bilal de korsan muhasebeci olup milletten ucuza defter tutacaz diyip coğrafyacı mürsel'e iş havale etse e haliyle iş patlasa (20 liraya defter tutturcam diyip 4-5 bin ceza gelmesi vb.) ne komedi ama bak dizi senaryosu bile yazıyozz ;D ;D ;D

aslında çok da hayal değil çünkü her dizinin bir yapım şirketi ve bu şirketin de bir smmm'si var istanbulsmmmo özellikle bu yapım firmaları ve senaristler ile iletişim kurarsa bir çok faydalı işler yapılabilir birçok smmm'nin yaşadığı sıkıntılar senaryodaki bir karakter ile geniş kitlelere aktarılabilir birçok avukat polis doktor vb mesleki sıkıntılar dizi ve filmler yolu ile izleyicilere aktarılabiliyor... ::)

çok güzel hatırlamadıklarımı hatırladım teşekkürler ama hala şöyle vay be ne mali müşavirmiş denilecek rol kapamamışız:))))

Peki dizide ki kişi, SM mi olsun, SMMM mi olsun, SM den SMMM ye geçen mi olsun, YMM mi olsun, muhasebe bürosu çalışanı mı olsun?

bence dizi karakterlerinden biri smmm biride stajyer olsun böylelikle daha rahat anlatmak istediğimizi anlatırız:)

marbling ' Alıntı:
bence dizi karakterlerinden biri smmm biride stajyer olsun böylelikle daha rahat anlatmak istediğimizi anlatırız:)
Doğru onu atladım.
Düzeltelim tekrar;

Peki dizide ki kişi, SM mi olsun, SMMM mi olsun, SM den SMMM ye geçen mi olsun, YMM mi olsun, Stajyer meslek mensubu mu olsun, Ticaret lisesi öğrenci mi oldun, muhasebe bürosu çalışanı mı olsun?
veya bunlardan birinin eşi veya çocuğu mu olsun? Öyle ya meslek tek kişilik yapılmıyor, özel hayattan da feragat gerekiyor tabi bunun etkisi de var.

Mali müşavirler veya muhasebeciler ile ilgili bir film yapılsa 70-80.000 meslek mensubu stajyerler aileleri derken en az 100-150.000 kiş izler aslında .En azından zarar ettirmez. filmi çekmek içinde çok büyük bir masrafa gerek yok zaten.

Şunuda ekleyeyim belli başlı kanallarda yayınlanan dizilerde dikkat ederseniz namaz kılan kimse yok. Yada dindar diyelim veya tesettürlü. Eğer bir dizide bir bayan kapalı ise ya hizmetçidir ya çaycı . Erkek hacı ise yalancıdır dolandırıcıdır. vs vs .

Dizilerde bunun gibi belli kalıplaşmış şeyler var bunlardan biride herkesin şöyle böyle muhatap olduğu muhasebecilerin yok sayılması.

Siz son zamanlarda popüler olan dizileri hiç izlemiyorsunuz galiba. (Örneğin Kurtlar Vadisi)

Kurtlar vadisinde iplikçi nedim vardı :))

Paranın idaresinden iyi anlıyor olacak ki bir zamanlar tüm işlerini Laz Ziya Polat Alemdar'a devretmişti.

..........................da akşama kadar namaz kılıyorlar, oradaki dizilere görede bütün gece çıkan gençler esrarkeş, başı bağlı olmayan bütün kızlar namussuz, Rock müzik dinleyenler satanist :))

Akın beyin söylediği gibi bazı kalıplaşmış olaylar var bunları kırmak lazım

Ant Z ' Alıntı:
..........................da akşama kadar namaz kılıyorlar, oradaki dizilere görede bütün gece çıkan gençler esrarkeş, başı bağlı olmayan bütün kızlar namussuz, Rock müzik dinleyenler satanist :))

Akın beyin söylediği gibi bazı kalıplaşmış olaylar var bunları kırmak lazım

(Lütfen kanal ismi belirtmeyelim. Birbirimize de saygılı olalım.)

Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum. Bende bir yorum yaptım sadece kimseyi incitmek niyetinde değilim.

Yaptığınız yoruma katılıyorum.

ZİNDAN ' Alıntı:
Ne yaptınız Allah aşkına. ;D
O kadar da kötü değil mesleğimiz.En büyük kanıtıda 1994 yapımı Esaretin Bedeli The Shawshank Redemption (1994) filmidir.Bu film gelmiş geçmiş sinema tarihindeki en iyi filmdir. Film denince ilk akla gelen site olan IMDB deki listede ilk sıradadır. ( http://www.imdb.com/chart/top )
Filmin başrolünde olan Tim Robbins bir MUHASEBECİDİR. ;D
Hapse düşer, ve hapishaneden kaçış süreci anlatılır.Hapishanenin müdürü, buna güvenir ve herşeyini emanet eder, oda vergi açıklarını deşifre eder ve müdürü yakalattırır, o esnada da mükemmel bir plan ile hapishaneden kaçar.Çok anlatmama da gerek yok bence hemen hemen herkes seyretmiştir herhalde.
Mükemmel bir film.Bundan yaklaşık 10-12 yıl önce seyrettiğimde muhasebeci deyip geçmiyeceksin demiştim.Demi yani ;)

http://www.imdb.com/title/tt0111161/
http://tr.wikipedia.org/wiki/Esaretin_Bedeli#Konusu

Tim Robbins Esaretin Bedeli filminde muhasebeci değil bankacıydı yanlış hatırlamıyosam..

Bankacı, banker vs. filmden aklımda kalan hapishane müdürünün vergi ile ilgili işlerini yaptığı idi.

hapishane müdürünün yaptığı kirli işlerin getirisi olan kara parayı; vergisiz devlet tahvilleri ile aklıyordu.. O zamanlarda Dufrense'ni çok benimsemiştim.:)

stajyer35 ' Alıntı:
hapishane müdürünün yaptığı kirli işlerin getirisi olan kara parayı; vergisiz devlet tahvilleri ile aklıyordu.. O zamanlarda Dufrense'ni çok benimsemiştim.:)

Böyle şeyleri fazla benimsememek lazım.Mazaallahhh. ;D

parlak bankacı değil miydi o

üstelik hapisane müdürnün pis işlerinin yapıyordu. pek hoş bir karakter değildi. üstelik hatırladım bir sahnede şöyle diyordu. "ben hapisaneye girmeden önce dürüstüm. Burda ıslah olmak yerine üçkağıtçı oldum." tam böyle değildi ama bu anlam çıktı. :))

filmin sonunda da tüm para ile kaçmıştı.

bence pek hoş bir örnek gibi durmuyor.

benim bu forumda açılan soruyu kendime uzun zaman önce sormuştum. Kafamda süper bir senaryo var. ABD de çekilse patlama yapar ama türkiye de aynı ilgiyi görür mü bilmem.

kavak yellerinde de aslının evli olan sevgilisi mali müşavirdi.hem de bğımlı :D