Dizilerin muhasebe mesleğine bakışı.

Ynt: Dizilerin muhasebe mesleğine bakışı.

e.smmm.a ' Alıntı:
kavak yellerinde de aslının evli olan sevgilisi mali müşavirdi.hem de bğımlı :D

Çemberimde gül oyada sorunlu bir çopcuk vardı muhasebeci idi herhalde sonra zimmetine para geçirdi kaçtı falan.

Dizilerde var muhasebeciler ama genelde bu tarz da herhalde.

Şöyle kahraman,yakışıklı,dürüst falan bir tip olacak

Adı örneğin mizan bey. Zorda olan vatandaş yüksek bir yere çıkacak bağıracak mizan bey mizan bey

Mizan bey pelerini altına kravatı ve sümerbank tan alınmış pantolon ve ayakkabısı ile bitecek hemen orda

Ben kötülerin can düşmanı,hainlerin korkulu rüyası,maliyenin belalısı Falan gibi bir nara atacak

Vatandaş mizan bey mizan bey bana vergi dairesinden çok büyük bir ceza geldi diyerekten ağlayacak yardım et diyecek .

Mizan bey ters ters bakacak "Git kendine iyi bir Mali müşavir bul deyip" ordan uçarak uzaklaşacak.

Bundan ancak reklam filmi veya çizgi film olur herhalde

Adı örneğin mizan bey.

resmen akşam akşam sinirlerim tamda tavan yapmışken koptum yahu '' mizan bey '' nerden geldi aklınıza ya ;D ;D :D :D

Benim arkadaş vardı üniversitede kafası gerçekten kırıkdı adam normal değildi sınavda bir gün

Sorunun biri : Telif Hakkı nedir ? di

Elemanın cevap : Telif Hakkı çok sevdiğimiz bir ağbimizdir ancak okeyde çok taş çalar, geçen oyunda kafasına ıstakayı vurdum hakkı sonunda hakka kavuştu yazmış ha nerden biliyorsun derseniz arkadaş yazdım demişti inanmadık sonunda hoca bütün sınıfa cevabı okumuştu, yahu dedi bu kadar yıllık hocayım bu soruyu yıllardır da sorarım böyle bir cevapla ilk defa karşılaştım demişti. ;D :D :D

:D :D :D Bu arada Esaretin bedeli en sevdiğim filmdir. Evet adam Bankacı idi. Ama Tahminim Bankada gişe memuru değil Muhasebe uzmanı idi. :D

mizan bey eşi yevmiye ile çocuklarının adıkonusunda düşünmektedirler...
-erkek olursa tahsil kız olursa tediye...
-sonra tediye'yi faiz ile evlendiririz ama tabi bu arada mahsup da platonik olarak aşıktır tediye'ye.... ;D

hamdilevent ' Alıntı:
mizan bey eşi yevmiye ile çocuklarının adı konusunda düşünmektedirler...
-erkek olursa tahsil kız olursa tediye...
-sonra tediye'yi faiz ile evlendiririz ama tabi bu arada mahsup da platonik olarak aşıktır tediye'ye.... ;D

Akrabalarımız arasında Vade isminde bir büyüğümüz var bizim.Vade ismini de senaryoda birine verelim benceee.güzel olur.:)

akasya durağı adlı diziyi izlediniz mi haftasonu?ne yazık ki orada bizim meslek pek iyi imaj görüntüsü veremedi.kız muhasebe bürosunda işe başlıyor sonra ne hikmetse daha yeni işe başlayan kız evrakı imzaya patronuna götürüyor ve şurayı imzalayacaksınız falan diyor? :eek: ??? ve sonra kıza sarkıyor falan :mad:
yani şimdi insanın sorası geliyor senariste hiç danıştınız mı bir meslek mensubuna veya odaya?biz meslek olarak imajımız düzelecek diye hayal ederken karizma tümden gitmiş durumda.. :'( ::)

Akasya durağını geçtim, bez bebekmidir nedir,ufacık bebe dizisinde bile adımızı hırsıza çıkardılar. Benim ufak baldız bunu seviyor kanal değiştirirkende şansa buna rast geldik bir bakalım dedik adamların hepsi oturmuş ağlıyor ühühühühü biri diyor kardeşim muhasebeciye güven olurmu vekalet verilirmi adam seni soymuş neyin varsa satmış kaçmış kaçmış tiracette güven olurmu falan filan vallahi bu sefer kızdım ufacık çocukların bile beynine
Muhasebeci = Hırsız,dolandırıcı mantığını aşılıyorlar sinirimi bozdular.
Benim ufak baldız bile bana abuk subuk sorular sormaya başladı enişten sen böyle değilsin değilmi dedi vallahi sinirlerim bozuldu .

Maalesef her meslekte olduğu gibi çürük elmalar bizim içimizdede var.

Eskiden daha çoktu bu tür şeyler. Artık kalmadı diye düşünüyordum

Geçen ay bir komşum geldi muhasebecisine ulaşamıyormuş üç aydır.Bürosuna gitmiş kapıyı kırmış bir kaç mükellefle beraber dosyasını bulmuş getirmiş.

2007 /8. aydan beri hiç beyannamesi verilmemiş. Muhasebeci arkadaş herhalde belgesiz miş anladığım kadarı ile her ay düzenli olarak muhasebe ücretini almış +vergi ödemesi içinde paralar tahsil etmiş.

Beyanları geriye dönük verdim zaten belli bir dönem takdire gitmiş.

32.000 tl ye yakın usulsüzlük cezası çıktı .Dava açtım

İşleri çok iyi olmayan bir kaportacı şahıs davayı kazanamazsak nasıl ödeyecek bilmiyorum.

benimde geçenlerde aşk bir hayal dizisi gözüme çarptı çok saçma bir diziye benziyor neyse mevzu o değil.orda başrol altay diye bir işadamı ve şirketten ayrılmaya karar veriyor hissesine düşen ne ise mali müşavire belirtmesini istiyor mali müşavir ne yapıyor dersiniz başrol daha 26-27 yaşlarında genç bir çocuk smmm ise 60 yaşlarında ve çocuğun önünde ceketini ilikleyipezilip büzülerek efendim efendim ben yıllardır sizinle çalışıyorum mali müşaviriniz olarak ama sizin ayrılmanıza çok üzülüyorum vs diye saçmalıyor nerdeyse ağlayacak.. çocukta ona gereken ne ise yap diye emir veriyor.dedim ki adama içimden smmm ye yani boyun devrilmeye adam ne iğrenç temsil ediyorsun bizi :D orda ben olacaktımki çocuğa git ülen başlatma hissene git yardımcıma hesabını kestir kaybol :D :D derdim :D

Şu Senaryoları yazanlar, yönetmenler Kendi muhasebecisine böylemi davranıyor veya bizim meslektaşımız onlara bu şekildemi davranıyor bilmiyorum.Adamlar görüyorlarki bir yerden yazıyorlar. Bence hatayı meslektaşlarımızda aramak lazım.

o diziyi çeken firmanın da muhasebecisi var en azından senarist ona sorabilir...

shatz ' Alıntı:
benimde geçenlerde aşk bir hayal dizisi gözüme çarptı çok saçma bir diziye benziyor neyse mevzu o değil.orda başrol altay diye bir işadamı ve şirketten ayrılmaya karar veriyor hissesine düşen ne ise mali müşavire belirtmesini istiyor mali müşavir ne yapıyor dersiniz başrol daha 26-27 yaşlarında genç bir çocuk smmm ise 60 yaşlarında ve çocuğun önünde ceketini ilikleyipezilip büzülerek efendim efendim ben yıllardır sizinle çalışıyorum mali müşaviriniz olarak ama sizin ayrılmanıza çok üzülüyorum vs diye saçmalıyor nerdeyse ağlayacak.. çocukta ona gereken ne ise yap diye emir veriyor.dedim ki adama içimden smmm ye yani boyun devrilmeye adam ne iğrenç temsil ediyorsun bizi :D orda ben olacaktımki çocuğa git ülen başlatma hissene git yardımcıma hesabını kestir kaybol :D :D derdim :D

Niye başka yerde arıyorsunuz . Bu tablo hayatın gerçeği malesef.