Dövizli Bilanço ve Gelir Tablosu Hazırlamak (excel) (Düzelten O.G.)

Herkese merhaba ve tşk.
Excelde yapmış olduğum çalışmamda 2006 Yılındaki bütün fişlerin ay-ay hareketlerinden mizanlar oluşturdum.Hareketlerın usd ve euro alıs kurlarından fiş tarihlerine göre çevrimlerini yaptım.Mizanımı ytl, usd ve euro olarak tutturdum.Tabii bu işlemleri kesin mizan çıktıktan sonra yaptım.
Excel'de muhasebe fislerinden oluşan kesin mizanı, programın hazırladığı mizanla kontrol ettim, tuttuğunu gördüm.
Akabinde YTL cinsinden otomatik hazırlanan bilanco ve gelir tablosunda hiçbir problem yoktu, fakat bilançomu usd ve euro kurlarına cevırdığımde yuksek rakamlarda fark verdiğini gördüm.Halbuki döviz mizanlarıda tutuyor ve fark vermiyordu.
Problemlerden biri örn:150 hesapların mamul maliyet fişlerini yıl sonunda tek bir fişte ve tabiki tek bir kurdan(31,12,2006) hesaplamış olduğumdu. Farkettikten sonra maliyet tablolarımıda dövize çevirdim ve burada çıkan sarf tutarlarını baz aldım.
Bunun dışında döviz cinsinden bilanço ve gelir tablosu hazırlayan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum. Daha neleri kontrol etmem gerekecek
ve çıkacak problemlerı bilançonun fark vermemesi açısında nasıl çözmeliyim..