Düzensiz Maaş Alıyorum

BENİM SORUNUM ŞU:maaşımı düzensiz almaktayım.noterden ihtar çekildikten sonra ,bir nevi işten ayrılmış sayılıyorum
mahkeme sonuçlanıncaya kadar ! İŞSSİZLİK MAAŞINA BAĞLANACAKMIYIM ???
bu konuda yardımcı olurmusunuz? teşekkürler...

-"maaşımı düzensiz almaktayım"derken,"düzensiz" dediğiniz durum size fesih hakkı verecek nitelikte olmalı(bu nokta çok önemli)eğer böyle değil yani bu durum size sözleşmeyi M.24/II-e bendi ve f bendin son cümlesi doğrultusunda fesih hakkı vermiyor ise mahkemeye de gitseniz tazminat doğmaz,dolayısıyla işsizlik ödeneğine de hak kazanamazsınız,şayet bu durum,anılan madde hükmü kapsamında fesih hakkı verir/veriyor ise işverenin tazminat ödeme yükümlülüğü doğar.
-bu durum size fesih hakkı verdiğinde,siz bu sebeble sözleşmeyi feshettikten sonra işe gitmeyeceksiniz tamam bu noktada sorun yok,peki siz bu sebep den dolayı sözleşmeyi(haklı nedenle) feshetmiş olmanıza rağmen,işveren tazminatınızı ödemeyi kabül eder mi?(sanmıyorum)kabül eder ve sgk çıkışınızı da kod.25 üzerinden bildirir ise hem tazminata,hem de işsizlik ödeneğine hak kazanırsınız.
-bu durum size sözleşmeyi fesih hakkı verse de,siz sözleşmeyi feshettikten sonra işe gitmiyeceğinizden/gitmenize artık gerek kalmadığından,bu süreçte işveren kendince işci işe gelmedi diyerek,devamsızlık nedeniyle sözleşmeyi feshedebilir,olur mu olur,olur ise işveren tazminatınız ödemiyeceği gibi,daha doğrusu bu durumda işveren yönünden tazminat doğmıyacağından,bu defa işveren sgk çıkışınızı kod.29 üzerinden yapacak,bu durumda da siz kuruma başvurduğunuzda işsizlik ödeneğini alamıyacaksınız.
-diyebilirsiniz ki ya niye böyle oluyor,tek taraflı düşünmeyelim,bunlar olabilir,olmaz da değil,sonuç olarak işci yönünden ilk yapılması gereken "düzensiz"yatan maaşlar konusu,size sözleşmeyi anılan maddeye göre fesih hakkı veriyor mu,vermiyor mu,önce bu noktayı kesinleştirmeniz,ondan sonra fesih yoluna gitmenizi,bu durumlarla ilgili olarakda bir avukatdan nyardım almanızı öneririm.
-

Son düzenleme: