E-Bildirgedeki İş kur meslek adı bildirimi.?

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaşlar

iş kur bilgilerini e bildirgeye gireceksek aylık iş kuru vermeye devam edecek miyiz ?

İyi Çalışmalar

Ynt: İş kur bildirimi

:) Umarım ulusa seslenişiniz gerekli mercilere ulaşır

:)
Ağlancak yerimize gülüyor, eğleniyoruz.
Artık dursalar gerçekten iyi olur ama.!

işkur bilgilerini e bildirgeye girme hangi tarihten itibaren ve nerede belirteceğiz
bu yeni birşey mi hiç bilgim olmadı yardım lütfen !!!

29.11.2010
Bilindiği üzere, 01/08/2009 tarihinden sonra işten çıkış veya işe giriş bildirimi olmayan sigortalıların "meslek adı ve kodunun" tespit edilebilmesi amacıyla e-Bildirge sistemine "İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme" alanı eklenmiştir.
Bu itibarla, işverenlerimizin çalıştırmış oldukları sigortalılara ilişkin meslek kodlarını e-bildirge ana menüde mevcut "İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme" ekranları vasıtasıyla her bir sigortalı için bir kereye mahsus olmak üzere, sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.
Söz konusu kayıt işlemlerinin yapılması, 2010/Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılar için serbest alan düzenlenmiştir.
Serbest alan olarak yapılan düzenlemeden gerekli verimin elde edilememesi halinde, uygulamanın zorunlu alan haline getirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.
İşverenlerimize önemle duyurulur.
--------------------------------------------------------------------------------

Ynt: E-Bildirgedeki İş kur meslek adı bildirimi.?

yani işe giriş-çıkış bildirgeleri düzenlerken meslek adı meslek kodu kısmına uygun adı seçiyoruz. sadece bu değil mi? sadece işe giriş ve çıkış bildirimlerinde yapıyoruz ayrıca başka bir bildirim yada bir işlem yapmaya gerek yok ???

Aylık prim ve hizmet bildirgesini onaylamadan önce de meslek kodlarının seçilmesi gerekli

bilgi için teşekkür ederim.
şimdiye kadar ben seçmeden gönderdim beyannameleri sistem bununla ilgili hata vermedi,
zorunlu değil sanırım ayrıca böyle bir bölümde hatırlamıyorum... cezası var mı?

Şimdiye kadar zorunlu değildi zaten çok eski bir uygulamada değil

ben 4 şirkete bakıyorum. 2-3 aydır görevime ek olarak işleride yürütmem istendi.
bu 4 şirketten 1ine ait ocak ayı bildirgesini gönderdim. hepsini gönderecektim araya başka işler girdi. iyikide öyle olmuş. şimdi burda gördükten sonra araştırdım

İşverenlerimize yönelik olarak Kurumumuzca 29/11/2010 tarihinde e-Bildirge sistemi üzerinden yapılan duyuruda;
- Sigortalılara ilişkin meslek kodlarını, e-Bildirge ana menüde mevcut "İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme" ekranları vasıtasıyla her bir sigortalı için bir kereye mahsus olmak üzere sisteme kaydetmeleri gerektiği,
- Söz konusu işlemlerin yapılmasının, 2010/Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık prim ve hizmet belgeleri yönünden serbest alan olarak düzenlendiği,
- Serbest alan olarak yapılan düzenlemeden gerekli verimin elde edilememesi halinde, uygulamanın zorunlu alan haline getirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı,
açıklanmış bulunmaktadır.
Konuya ilişkin yapılan incelemelerde, sigortalılarımıza ilişkin olarak gereksinim duyulan İş-Kur Meslek Kod bilgilerinin, işverenlerimizin büyük çoğunluğu tarafından 29/11/2010 tarihinde başlatılan uygulama ile girilmemiş olduğu anlaşıldığından, 2011/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere söz konusu alan zorunlu alan haline getirilecek olup, işverenlerimizin, sigortalı bazında meslek kodlarına ilişkin giriş ve güncelleme işlemlerini yapmaları gerekmektedir.
İşverenlerimize önemle duyurulur.

ocak ayında zorunlu olmuş, bende aylık prim ve hizmet belgemi onayladım şimdi ne yapabilirim, ceza gelir mi?
yada düzeltme yapabilir miyim yoksa çok mu geç... ne diye erken verdiysem...
onaylarken hata falanda vermedi :( nereye girilecek onuda bilmiyorum tecrübeli arkadaşlar lütfen yardım edin,
şimdi ne yapmalıyım ???

E-Bildirge şifrelerini ekrana girdikten sonra karşınıza gelen ilk ekranda İşkur meslek kog giriş/Güncelleme seçeneğine tıkladığınızda güncellemeleri yapabilirsiniz.

sayın nisanlı,

hiç üşenmeden sorularımı yanıtladız karşılıksız paylaşım için çok teşekkürler.
ben şimdi ocak 2011 bildirgesini onaylayıp tahakkuklarını aldığım halde oraya girip meslek kodlarını seçebilirim sanırım. çünkü ayrı bir bölüm oluşturmuşlar.. ama bildirgeyi meslek kodlarını girmeden onayladığım için sorun olur mu acaba ???

Sanırım olmaz. Bununla ilgili bilgi vermemişler çünkü. Siz bildirgeyi onaylamış olsanız dahi güncellemeleri yapınız.

Diğer bildirgelerinizi onaylamadan önce meslek kodlarını girmeyi ihmal etmeyin

çok teşekkür ederim :)

meslek kodlarını girmeden ocak APHB ni onaylamayacaklarını ila etmişlerdi ama bizde girmeden tahakkukları alabildik. Sanırım kimse giremediği için yine müsamaha göstermişler ( lütfetmişler ) ama ileri aylarda zorunlu olacağı kesin.

Ama diğer taraftan meslek kodları konusunda kargaşa devam ediyor işyerinde çalışan işçileri birebir onların ilan etikleri kodlarla eşleştirmek mümkün olmuyor. Diğer tarfatan işkur a bildirim devam ediyor orada da kodları yazamamaktan dolayı birçok arkadaşımın tüm çalışanları beden işçisi genel işçi şeklinde yazdıklarını biliyorum. Şimdi SGK ya uygun kodlar yazılsa bile işkur ile çelişkili olacağıı kesin ne olacak sonucu bende merakla belkliyorum. Angaryaların dayanılmaz güçlüğü ve stresi devam ediyor anlaşılan.

NİSANLI ' Alıntı:
Aylık prim ve hizmet bildirgesini onaylamadan önce de meslek kodlarının seçilmesi gerekli

öncelikle bu konu da bir sorum olacak, her ay aylık prim ve hizmit bildirgesi onaylamadan önce yapmamız gerekli mi?
yoksa sadece bir kez yapıp güncellememiz yeterli mi?

bir de, ben e-bildirge sistemine giriş yaptığımda "işkur meslek kod/giriş güncelleme" butonunda, önceden şirketimizde çalışmış ancak çıkış işlemleri yapılmış eski çalışanlarımızında bazılarının ismi çıktı.
acaba bunun sebebi nedir? bunları da mı güncellemem gerekli?

yardımcı olursanız çok sevinirim...

-Bir sefer yapılması yeterli.
-İşten ayrılan kişilerin olmaması lazım, ekrana çıkmaması lazım.!
Ama siz yinede onlarında bilgilerini girin, güncelleyin.

işten ayrılan elemanlar şuanda başka bir pozisyon da çalışıyor olabilirler.
yine de şirketimizden ayrılmadan önceki çalıştıkları görev kodlarını girsem bir sorun olurmu?

bilgiler için teşekkürler