E-Faturaya Geçmeme Durumu

günizi

Katkı Sunan Üye
2022 Yılı Brüt Satışlar 3 milyon TL.nin üzerinde olmasına rağmen 01.07.2023 tarihinde e-faturaya geçiş yapılmamıştır. Faturalar e-arşiv (portaldan) düzenlenmiş. Bu durumda ne gibi cezalarla karşı karşıya kalınabilir?

Elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekenler de dâhil olmak üzere fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzunun verilmemesi, alınmaması, bu belgelerde gerçek meblağdan farklı meblağlara yer verilmesi, bu belgelerin elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekirken kâğıt olarak düzenlenmesi, bu belgelerin hiç düzenlenmemiş sayılması 2.200 TL

-

- Bir takvim yılı içinde her bir belge nevine ilişkin olarak kesilecek toplam ceza
1.100.000 TL

Merhaba
Bu konuda vergi dairesi ne yazık ki direkt cezai yöntemi tercih ediyor.Hatta e- fatura mükellefi olan biri yanlışlıkla e-fatura yerine e-arşiv kesmiş olsa bile daire ceza kesiyor.
Fakat bu konuda geçenlerde bir yazıyla karşılaştım.O yazıda mahkemenin gelen böyle bir cezayı iptal ettiğini okumuştum.
Gerekçesi de "her ne kadar e-fatura kesilmesi gereksede düzenlenen e-arşiv faturaların da e-belge hükmünde sayıldığından hareketle düzenlenen cezaların hukuka uygun olmadığına hükmetmiş.Ama sonrasında daire bu kararı temyize taşımış mı onu bilemiyorum.
Sizdeki durum biraz farklı tabiki.Siz e-fatura sistemine hiç başvurmamışsınız. Ama belki bu karar (nette belki bulabilirsiniz) ileride size kesilebilecek cezaların iptaline ilişkin size ışık tutabilir.En azından e-arşiv olarak kesmiş olmanız bile bir ihtimal e-belge şartını yerine getirdiğinizin bir delili olabilir.