Emekli Olupda Özel Sektörde Çalışanların Sgdp Kesintisi

NURETNS

Katkı Sunan Üye
merhabalar,
emekli olupta özel sektörde çalışanların maaşından sgdp kesintisi devam ediyor mu ?
kalktı ise bununla ilgili genelge var mı ?

iyi çalışmalar,

Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışanların bordrodaki maaşlarından %7,5 oranında SGDP kesintisi yapılıyor. Bu uygulama halen devam ediyor.

Emekli olduktan sonra kendi işyerini açıp iş yapan yani vergi mükellefi olan kişilerin emekli maaşından SGDP bağkur kesilmiyor artık.

Emekli olduktan sonra özel sektörde çalışanların bordrodaki maaşlarından %7,5 oranında SGDP kesintisi yapılıyor. Bu uygulama halen devam ediyor.

Emekli olduktan sonra kendi işyerini açıp iş yapan yani vergi mükellefi olan kişilerin emekli maaşından SGDP bağkur kesilmiyor artık.

Emekli maaşlarından kesinti oluyor mu peki?

Emekli olduktan sonra sigortalı çalışan kişinin devletten aldığı emekli maaşından hiçbir kesinti olmuyor. Çalıştığı işyerinden aldığı maaştan kesinti oluyor sadece.

Evet insanlarda bu konuda yanlış bir anlayış var. Doğru düzgün bilgilendirme yapılmamasından kaynaklanıyor.

Önünüzde iki seçenek var da ondan; maaş kesilmeden sgdp ödenerek çalışmak veya maaş kesilip normal sigortalı gibi çalışmak. İkinci seçenekte daha sonra tekrar emekli olmak için başvurulabilir.

Ek,
çalışacağınız yer bir kamu veya kamu niteliğinde bir kurum,kuruluş ise sgdp ödenerek çalışılmaz ve emekli maaşı kesilir,bu durumda daha sonra tekrar yine emeklilik başvurusunda bulunulabilir.

Arkadaşlar Merhaba,

Sabah bir arkadaşımdan Emekli Çalışanların SGDP Primleri için işveren bir prim ödemeyecek, bu primler işveren tarafından maaşlarına ödeneceği ile ilgili bir bilgi paylaştı. Böyle bir durum söz konusu mudur? Ayrıca "emeklilerden bu prim kesilmeyecek maaşlarına yansıyacak" şeklinde bir açıklama var. Bu ibareyi pek anlayamadım. İşveren emekli çalışanı için SGDP primi ödemeye devam edecek ama emeklinin maaşından herhangi bir kesinti olmayacak. Bu durumda maaşını da kesintisiz almış olacak. peki maaşa yansıyacak olan tutar işverenin verdiği maaş mı yoksa devletten aldığı emekli maaşı mı? Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda detaylı bir paylaşım yapabilirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Emekli olupta bağımsız olarak iş yeri açanlar ile limited şirket ortakları ve aş.yönetim kurulu üyelerinin, emekli maaşlarından yapılan kesintiler kalktı. Bağımlı (ücretli) olarak çalışanların ücreti üzerinden sgdp ödemesi devam ediyor. Bağımlı çalışanların emekli maaşlarından zaten kesinti yapılmıyordu.

Aş'de bağkur emeklisi ,ortak,yönetim kurulu üyesi ve genel müdür olarak çalışan birinden aş'ye ortaklığı ve yönetim kurulu üyeliğinden dolayı emekli maaşından yapılan kesintiler mart 2016 tarihi itibariyle kalkıyor.Ancak genel müdür olarak yaptığı çalışma 4/a kapsamına girdiğinden bu durumda ne yapacağız. Ortakların kendi şirketlerinde sgk olamayacakları yasağı mevcut. bu durumda almış olduğu ücretden bir kesinti olacakmı. Yönetim kurulu üyesi ortağın yaptığı genel müdürlük hizmet akdiyle çalışma kapsamına girermi. Sgk ya sordum bizde bilmiyoruz dediler. Bence genel müdürün ücretinden sgk açısından kesinti yapılmaması gerekiyor. sizinde değerli görüşlerinizi almak istedim.

AŞ de ortak ve yönetim kurulu üyesi 4a lı çalışmaz. Mutlaka 4b li olmak zorundadır. Yani siz ona ödeme yaparken huzur hakkı ödemesi yapacaksınız. istihdam akdi iel değil. Bu ödeme de sadece gelir ve damga vergisi kesintisine tabidir. SGK kesintisi yoktur.
Eğer yönetim kurulu üyesi olmasaydı o zaman 4 a ya tabi olurdu.

genel müdür olması önemli değil diyorsunuz yani. Bu aldığı ücret de hakkı huzur gibi değerlendirilecek.

Evet yönetimde olmasaydı o zaman 4a lı olması gerekirdi. Ancak yönetim kurulu üyeleri 1/10/2008 den önce girişleri olanlar hariç 4a lı değil 4 b li olmak zorunda

Son düzenleme:
Emekli olduktan sonra sigortalı çalışan kişinin devletten aldığı emekli maaşından hiçbir kesinti olmuyor. Çalıştığı işyerinden aldığı maaştan kesinti oluyor sadece.

Emrah Bey Merhaba,
Devlet "4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek Sosyal Güvenlik Destek Primleri Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacaktır " diyor. işverenin verdiği maaştan kesinti olacak deniliyor. Peki bunun bir oranı var mıdır? Hesaplaması nasıl olacaktır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar,

Emrah Bey Merhaba,
Devlet "4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek Sosyal Güvenlik Destek Primleri Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacaktır " diyor. işverenin verdiği maaştan kesinti olacak deniliyor. Peki bunun bir oranı var mıdır? Hesaplaması nasıl olacaktır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar,

İşverenin ödediği brüt maaş üzerinden %7,5 oranında sgdp primi kesiliyor.

İşverenin ödediği brüt maaş üzerinden %7,5 oranında sgdp primi kesiliyor.

Emrah Bey,

Özel sektörde bir işverenin yanında emekli olarak çalışan bir kişinin net maaşı 1.925 TL' dir. Sigorta brüt tutarı 2.472,18 TL olan bir emeklinin %7,5 oranındaki kesinti 185,41 TL. işveren bu tutarı çalışanın net maaşından mı yapacaktır? Uygulama tam olarak nasıldır?

Saygılar,

Normal çalışan için yapacağınız bordro ile arada tek fark %14 olan işçi kesintisi yerine %7,5 uygulayacak olmanız. SGK bildirim yaparken de sgdp bildirgesi ile bildirmeniz gerektiğidir.