Emeklilik sonrası çalışma

senoleker

Katkı Sunan Üye
Bir işyerinde çalışıyorum. Emekliliğe hak kazandığımda işten ayrılmak zorunda mıyım?
Çalışmaya devam ederken statümü normal sigortalıdan emekli çalışana çevirmek sözkonusu olabilir?
Bu durumda kıdem tazminatı / birikmiş izin alacakları, işverenin sonradan çıkarması durumunda hakedilecek ihbar tazminatı gibi hakların durumu ne olacak?

Ynt: Emeklilik sonrası çalışma

**Bir işyerinde çalışıyorum. Emekliliğe hak kazandığımda işten ayrılmak zorunda mıyım?
-Hayır ayrılmak zorunda değilsiniz.İşverenle uyum içinde çalışıyor ve işinizden de memmun iseniz çalışın.

**Çalışmaya devam ederken statümü normal sigortalıdan emekli çalışana çevirmek sözkonusu olabilir mi?
-- Çalışmaya devam ederken statünüzü normal sigortalıdan emekli çalışana çevirmek sözkonusu olamaz

**Bu durumda kıdem tazminatı / birikmiş izin alacakları, işverenin sonradan çıkarması durumunda hakedilecek ihbar tazminatı gibi hakların durumu ne olacak?

--Çalışmaya devam ederken statünüzü normal sigortalıdan emekli çalışana çevirmek sözkonusu olamayacağı için yukardaki haklarla ilgili bir şey söz konusu olmaz.

Asıl amaç; emekli maaşı almaya başlamak.
Yani emekli maaşı almaya başlamaktan vazgeçmeyeceğim.
Ama ikincil olarak; eğer bir yol varsa çalışmaya da devam etmek istiyorum.
Anlaşılan bunun tek yolu mevcut iş akdini emeklilik sebebi ile feshedip, yeni bir iş akdi ile emekli olarak çalışmaya başlamak. Fesih ve yeni akit aynı ya da ardışık iki gün içinde olabilir.
Eski iş akdi ile emeklilikten sonra çalışmak için bir yol yok anlaşılan.
Bir de fesih durumunda ihbar süresi yok sanırım. İşverenin çalışmaya devam etmemi istemesi durumunda zaten otomatikman yeni bir sözleşme akdedilmiş olacak. Tabii işveren "hayırlı olsun hayatta başarılar" da diyebilir.

Doğru mu anladım?

Korkuyorsanız emekli olmayın sizde.
Genelde iş hayatında patronlar elemanlarının kıdemlerini verip tekrar çalıştırmaya devam ediyor.

İhbar yok.
Kıdem mecburi :) Ancaaaaak Kıdemi alıp ayrıldıktan sonra tekrar aynı yerde çalışmak. İşte bu tamamen işverinin elinde. :)

nguroy ' Alıntı:
İhbar yok.
Kıdem mecburi :) Ancaaaaak Kıdemi alıp ayrıldıktan sonra tekrar aynı yerde çalışmak. İşte bu tamamen işverinin elinde. :)

Çok anladım :)

(*) Google'da "çok anladım" diye görsel ararsanız ilgili inekli karikatür çıkar :)

Benden size bir tavsiye daha Sayın sonelker

Emekli Maaşınızı alın.Tekrar bu işyerine girişinizi yapın ama bütün sigorta kollarına tabi seçeneğinden giriş yapın.1-2 sene çalışın bu arada patron atarsa tekrar kıdem ve ihbar hakkını kazanmış olursunuz. :D :D

SGDP ile çalışıldığında, 1-iki sene sonra patron işten atarsa, ihbar ve kıdem hakkı kazanılamıyor mu?

Emekli olduktan sonra tekrar girişte sgdp işaretlenmez ise. Emekli aylığı kesilir.

İlgilinin çalışacağı işyeri,Kamu niteliğinde değil ise kesilmez biliyorum!..

Emekli aylığı alabilmek için mutlaka sgdp işaretlenmelidir.

nguroy ' Alıntı:
Emekli aylığı alabilmek için mutlaka sgdp işaretlenmelidir.
Üstadım bilgilriniz ışığında şöyle diyebilirmiyiz;
a.Özel sektör de çalışır ise girişi sgdp ile olacak ve emekli aylığı alabilecek,
b.Kamu niteliği olan işyeri ise emekli maaşı kesileceğinden tüm sgorta kollarına tabi olacak

Evet kamu uzmanlık alanım değil ama . Özel sektörde sgk ya tabi çalışanlar için söylediklerimdem kesinlikle eminim.

5335 sayılı kanun un 30 uncu maddesi ile sosyal güvenlik kurumlarından yaşlılık aylığı alanların,bu aylıkları kesilmeksizin,aynı madde de belirtilen kurumlarda herhangi bir kadro ve pozisyon veya görevde çalıştırılamayacağı ve görev yapamayacağı,
Emekli sgortalının aylığının kesilmesi için kendisinin talepte bulunması halinde SGK'unca herhangi bir işlem yapılmayıp(belki ihbar olarak değerlendirilip inceleme başlatılabileceği)çalıştığının veya çalışmaya başlayacağının,çalıştığı kurum-kuruluş tarafından SGK'una bildirilmesi gerekmektedir.

Not.(bilgilerde noksanlık var ise lütfen paylaşalım)

şeref aydemir ' Alıntı:
...
Emekli sgortalının aylığının kesilmesi için kendisinin talepte bulunması halinde SGK'unca herhangi bir işlem yapılmayıp(belki ihbar olarak değerlendirilip inceleme başlatılabileceği)çalıştığının veya çalışmaya başlayacağının,çalıştığı kurum-kuruluş tarafından SGK'una bildirilmesi gerekmektedir.

Not.(bilgilerde noksanlık var ise lütfen paylaşalım)
5335 in neresinde yazıyor bu ifade sn.aydemir?

Doğrudan giriş yapmışım kısaca açıklık getirelim.
Olayın başlangıcı 2005 mali yılı bütçe kanunu dur.Uzatmıyayım,anılan kanun(5335-m.30) hükmüne bağlı olarak sosyal güvenlik kurumu bu uygulamaya geçti ve uyguladık

Kamu / Özel ile demesek de, 4A/4B/4C olması ile ilgili desek daha doğru olur.

Bir de şu hususlardan tereddüt / yanlış bilgi var:
SGDP ödeyerek ve emekli maaşı alarak çalışma durumunda dahi işten ayrılmada kıdem / ihbar tazminatı sözkonusudur.

Ayrıca emekli olduktan sonra tam sigorta ödeyerek çalışan birisinin alacağı emekli maaşı, prim ödedikçe düşüyor. Bu yüzden hiç mantıklı değil.