Enflasyon Düzeltme Kayıtları Silinecek mi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cnrads
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Selam. Enflasyon düzeltmesi yapıp geçicileri gönderdim. Şimdi bakan açıklamış 50 milyon ciro altı mükelleflerin enflasyon düzeltmesi yapmalarına gerek yokmuş. Bu kapsama girip enflasyon düzeltmesi yapanlar, 6 eylüle kadar yapılan düzeltmeleri silerek düzeltme beyannameleri vermeleri gerekiyormuş. Şimdi ben o kadar uğraştım bilanço çıkardım yansıtmları yaptım bunları silip başa mı döneceğim düzetlme vererek dalga mı geçiliyor eğer öyleyse hiç uğraşamam düzeltme vererek bunlar en az 2 hafta sürer.

Selam. Enflasyon düzeltmesi yapıp geçicileri gönderdim. Şimdi bakan açıklamış 50 milyon ciro altı mükelleflerin enflasyon düzeltmesi yapmalarına gerek yokmuş. Bu kapsama girip enflasyon düzeltmesi yapanlar, 6 eylüle kadar yapılan düzeltmeleri silerek düzeltme beyannameleri vermeleri gerekiyormuş. Şimdi ben o kadar uğraştım bilanço çıkardım yansıtmları yaptım bunları silip başa mı döneceğim düzetlme vererek dalga mı geçiliyor eğer öyleyse hiç uğraşamam düzeltme vererek bunlar en az 2 hafta sürer.
Gerçekten çok sıkıldım, ben e defterleri de gönderdim,,en azında gönderenler için önümüzde ki döneme kalsaydı, ne yapacağız şimdi ,işin yoksa yine uğraş dur,

baktılarki tüm firmalar zarar ediyor, e toplanması gereken vergi toplanmıyor, evdeki hesap çarşıya uymadı.. bu nedenle enflasyon düzeltmesini kaldıralım herkes kara dönüşsün amacındalar. Enflasyon düzeltmesi yapmak için tatile çıkamadık, dinlemedik.. Şimdi düzeltme yapmak için yine dinlenmeden başa saracağız..

Kayıtlar aynı kalacak, önceki doldurulan geçici vergi beyannameleri açılıp tek bir düzeltme ile tekrar gönderilecek.

Enflasyon Düzeltmesinden zarar oluşanlar Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler'e enflasyon düzeltmesinden oluşan zararı ekleyecekler (Diğer KKEG bölümüne)

Enflasyon Düzeltmesinden kar oluşanlar Zarar Olsa Dahi İndirecek İstisna ve İndirimlerde 350-Diğer İndirim ve İstisnalar satırına enflasyon düzeltmesinden oluşan karı yazacaklar.

Kayıtlarda düzeltme (eski kayıtlatı silme) gerekmediği için bilanço, gelir tablosu herşey aynı kalacak. Kayıtlarda da 698 nolu hesap bakiyesi enflasyon düzeltmesi zarar etkisi doğurdu ise KKEG'e, kar doğurdu ise 679 (olabilir) bir kar hesabına alınıp kapatılacak bu durumda.

Aslında yapılacak iş çok fazla değil gibi, ama kafa karışıklığı yoruyor 😔

bu kadar neden uğraştık biz, gecem gündüzüm birbirine girdi, bu sıcaklarda millet gezerken ben mal gibi eve kapanıp bilanço hazırladım, şimdi hepsi çöp oldu, hadi eşek gibi uğraştın geçti gitti de demediler, birde yaptıklarını boz tekrar yolla diyorlar, bu iş bilmemezlik vs olamaz, kesinlikle bizim de kibar tabirle DALGA geçiyorlar diyelim. söylenecek o kadar çok şey var ki burada söylemek mümkün değil ama. Allah emeği geçenleri bildi gibi yapsın, kendimden, çocuğumdan ailemden çaldıkları vakitlerde burunlarından gelsin. dediğim gibi burada sadece bu kadarını yazabiliyorum

Kayıtlar aynı kalacak, önceki doldurulan geçici vergi beyannameleri açılıp tek bir düzeltme ile tekrar gönderilecek.

Enflasyon Düzeltmesinden zarar oluşanlar Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler'e enflasyon düzeltmesinden oluşan zararı ekleyecekler (Diğer KKEG bölümüne)

Enflasyon Düzeltmesinden kar oluşanlar Zarar Olsa Dahi İndirecek İstisna ve İndirimlerde 350-Diğer İndirim ve İstisnalar satırına enflasyon düzeltmesinden oluşan karı yazacaklar.

Kayıtlarda düzeltme (eski kayıtlatı silme) gerekmediği için bilanço, gelir tablosu herşey aynı kalacak. Kayıtlarda da 698 nolu hesap bakiyesi enflasyon düzeltmesi zarar etkisi doğurdu ise KKEG'e, kar doğurdu ise 679 (olabilir) bir kar hesabına alınıp kapatılacak bu durumda.

Aslında yapılacak iş çok fazla değil gibi, ama kafa karışıklığı yoruyor 😔
hocam enflasyon düzeltmesinden oluşan farkları (kar/zarar) KKEG-350 nolu satırda gösterme burayı anlayamadım. Benim enflasyon düzeltmesi yapmadığım firmalar var.. Normal geçici vergi yapıyor gibi yapsam olmuyor mu? her halükarda enflasyon düzeltmesi yapıp ilgili satırlarda mı gösterilmesi gerekiyor.

Kusura bakmayın ama eşşek olunca semer vuran çok olurmuş
SMMM ler dolaylıda olsa hak ediyor Bir şey bir yerde fazla olursa ya hakimiyet onlarda olur yada değersizleşir
Biz 2.gruptanız çünkü birbirinin kuyusunu kazan ufak çıkarlar peşinde koşan bir topluluk (Çoğunluk)
Malesef bu iyi günlerimiz hep söylerim açıköğretim yolu kapanmazsa bakın ileride neler olacak
Daha sorumluluk hükümleri uygulanmıyor bakın o zaman neler olacak yakındır

hocam enflasyon düzeltmesinden oluşan farkları (kar/zarar) KKEG-350 nolu satırda gösterme burayı anlayamadım. Benim enflasyon düzeltmesi yapmadığım firmalar var.. Normal geçici vergi yapıyor gibi yapsam olmuyor mu? her halükarda enflasyon düzeltmesi yapıp ilgili satırlarda mı gösterilmesi gerekiyor.
Şu ana kadar beyanname göndermeyenlerle ilgili yeni bir şey yok zaten. Enflasyon düzeltmesi yapmadan eski şekil gönderecekler.

Enflasyon düzeltmesi yapıp beyannameyi şu ana kadar gönderenlerin yapacağı düzeltme beyannamesi konumuz.

Şu ana kadar beyanname göndermeyenlerle ilgili yeni bir şey yok zaten. Enflasyon düzeltmesi yapmadan eski şekil gönderecekler.

Enflasyon düzeltmesi yapıp beyannameyi şu ana kadar gönderenlerin yapacağı düzeltme beyannamesi konumuz.
bilanço yüklenmeden onay verilmiyor uyarısı alınıyor ama. Acaba programlara güncelleme mi bekleyeceğiz? Yoksa yine ED düzeltmesi yapıp sadece bilanço gelir tablosu yüklemeyle mi kalacağız?

Dr. Soner Ülgen
31.11.2023 TARİHLİ GELİR TABLONUZDA 50.000.000,00 TL ‘NİN ALTINDA BRÜT SATIŞINIZ VARSA ENFLASYON DÜZELTMESİNİ YILLIK YAPACAKSINIZ
Tebliğ muhtemelen 31 Ağustos 2024 tarihinde resmi gazete 'de yayımlanmış olacak.
Beyannamelerinizi onayladıysanız endişelenmeyin. Basit bir düzeltme işlemi var. Onayladığınız beyanname eki gelir tablosunda "648 Enflasyon Düzeltme Zararı" varsa bu zarar tutarını düzeltilecek beyannamede "Kanunen Kabul Edilmeyen Gider" olarak dikkate alacaksınız. "658 Enflasyon düzeltme karı varsa anılan tutarı düzeltilecek beyanname "Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisnalar " bölümünde yer alan "350 Diğer İndirimler" kısmına yazmak suretiyle matrahtan indirim konusu yaparak düzeltmenin etkisini ortadan kaldırmış olacaksınız.
Beyannameyi hiç vermediyseniz düzeltme kayıtlarını iptal ederek beyannamenizi ona göre oluşturmanız gerekiyor.
En azından bu mükellefler itibariyle düzeltmenin yıllık olması ofislerin yükünü azaltma adına önemli bir adım olarak değerlendirmek gerekiyor.

oluşan zarar için kkeg uygulanır.bunun muhasebe kaydı nasıl yapılmalıdır.658 nolu hesabın karşılığı muhasebe kaydı nasıl olmalıdır?

Syn smmm Ankara 698 hsb i 658 zarar hsb ina attık.gelir tablosunda 658 gözükmektedir.olusan gelir tablosundaki 658 hsb in akıbeti ne olacak orda gozukcek mi

Syn Ankara smmm durumu şöyle özetleyeyim kısacası 698 borç kalanı verdiği için 658 le kapandı.698 in tekrar bakiye vermesi için 658 in silinmesi gerekmez mi 698 689 kkeg olarak kayıt etmek için.

Enf.düzeltmesi yapıp beyan gönderdi iseniz sakın ola bu kayıtları silerek düzeltme bey. vermeyin. Tüm o kayıtları ters kayıt olarak kaydedin.( borç alacağa alacak borca şeklinde.) Bu şekilde yapmaz iseniz ceza kesilmesi için koz verirsiniz.

Dr. Soner Ülgen
31.11.2023 TARİHLİ GELİR TABLONUZDA 50.000.000,00 TL ‘NİN ALTINDA BRÜT SATIŞINIZ VARSA ENFLASYON DÜZELTMESİNİ YILLIK YAPACAKSINIZ
Tebliğ muhtemelen 31 Ağustos 2024 tarihinde resmi gazete 'de yayımlanmış olacak.
Beyannamelerinizi onayladıysanız endişelenmeyin. Basit bir düzeltme işlemi var. Onayladığınız beyanname eki gelir tablosunda "648 Enflasyon Düzeltme Zararı" varsa bu zarar tutarını düzeltilecek beyannamede "Kanunen Kabul Edilmeyen Gider" olarak dikkate alacaksınız. "658 Enflasyon düzeltme karı varsa anılan tutarı düzeltilecek beyanname "Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisnalar " bölümünde yer alan "350 Diğer İndirimler" kısmına yazmak suretiyle matrahtan indirim konusu yaparak düzeltmenin etkisini ortadan kaldırmış olacaksınız.
Beyannameyi hiç vermediyseniz düzeltme kayıtlarını iptal ederek beyannamenizi ona göre oluşturmanız gerekiyor.
En azından bu mükellefler itibariyle düzeltmenin yıllık olması ofislerin yükünü azaltma adına önemli bir adım olarak değerlendirmek gerekiyor.
Sevgili Day-Dream açıklama doğru olmakla birlikte, sanırım alıntıladığın kişinin hatası olsa gerek;
648 ve 658 hesap numaralarını ters yerleştirmiş.Sanırım sende farkedemedin. Zarar 658 , kâr 648 olacaktı. :)

Enf.düzeltmesi yapıp beyan gönderdi iseniz sakın ola bu kayıtları silerek düzeltme bey. vermeyin. Tüm o kayıtları ters kayıt olarak kaydedin.( borç alacağa alacak borca şeklinde.) Bu şekilde yapmaz iseniz ceza kesilmesi için koz verirsiniz.
Düzeltme beyannamesi verilmesi ile birlikte 30.06.2024 tarihine yapılmış o malum kayıtları 01.07.2024 tarihine ters kayıt yapmak sureti ile işlemi tamamlamış mı olacağız.? Defter beratları için (üçer aylık) göndermemizde bir sakınca yok o zaman.?

Sorumun cevabını alamadım bu arada.
hangi hesapları ters kayıt yapmalıyız?örnekle açıklar mısınız?