Enflasyon Düzeltme Kayıtları Silinecek mi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cnrads
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
658 hesabı KKEG olarak yazdığımızda hiç enflasyon düzeltmesi yapılmamış gibi normal bilanço karı çıkıyor acaba yanlış mı yaptım.

658 hesabı KKEG olarak yazdığımızda hiç enflasyon düzeltmesi yapılmamış gibi normal bilanço karı çıkıyor acaba yanlış mı yaptım.
Evet doğru yapmışsınız,kayıtlara dokunulmayacak sadece beyannamede 658 hesapta ki bakiye kkeg ye eklenecek ,Bu şekilde yapıldığı zaman zaten kayıt düzeltmeye gerek kalmıyor dediğiniz gibi enf.düz.öncesi kara ulaşılıyor.Ayrıca düzeltme thk tarihinde arada ki fark kadar 193/360 kaydını yapacağım ,

Ayrıca eski beyannamede gönderilen bilançoyu da silip güncel beyannamenin sadece gelir tablosu olacak şekilde gönderilmesi gerekiyor,

658 (alacaklı)-319.677,27 TL
950 (borçlu)-319.677,27 TL

zirve yazılım kullanıyorum otomatik/dönem sonu işlemleri geçici vergi gelir tablosu hazırla dediğim zaman hata veriyor.

ben henüz yapmadım son 2 güne kadar bekleyeceğim ama forumlarda yapanların tekrar damga vergisi kestiği yönünde yorumları var
189'a sormuş bazı meslektaşlar. Damga vergileri için terkin dilekçesi yazacaksınız gibi bir cevap almışlar ama geçerliliğinden pek emin değilim.
Kaldı ki terkin dilekçesi verilecekse bile,13'ü geçirmeden verilmeli diye düşünüyorum.Aksi halde terkin etmeyedebilirler.

Şahıs bilançolarında 658 enflasyon zararı geçici vergide düşülecek bir yer yok peki muhasebe hesap kodları açısından hangi hesap kodlarına atayım.