Enflasyon Düzeltme Kayıtları Silinecek mi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cnrads
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Şahıs bilançolarında 658 enflasyon zararı geçici vergide düşülecek bir yer yok peki muhasebe hesap kodları açısından hangi hesap kodlarına atayım.
Merhaba
Şahıs bilanço firmalarında gelir tablosu oluştuktan sonra, KKEG olarak eklenecek olan rakam Ticari Kazancın üzerine eklenir veya bundan düşülür, beyannameye o şekilde yazılır.
İndirimlerde kullanılacak rakam ise yine beyannamedeki indirimler bölümünde "diğer indirimler" satırında gösterilir, açıklama kısmına da "vuk 563 gereği Enflasyon Düzeltme Karı" gibi bir açıklama yazılabilir.

Bugun şöyle birsey başıma geldi sizinle paylaşarak öğrenmek istiyorum.58.000.00 tl gecici beyannamesinde ticari zarar tutari.46.000.00 tl enf zararından doğan tutar.bu tutarı k.k.e.g olarak gecici verginin ticari kazanç kar kismina yazdim.aradaki fark zarar olarak karşıma çıktı fakat bu beyan hata verdi beyanname hatalı oldu diye uyari geldi gonderirken.nerde yanlış yaptım ustadlarim.

2.dönem beyannamesini vermiş ve 2023 brüt satışları 50 milyon altında kalanlar tebliğ öncesi beyannamesini verdiyse geçici düzeltmesini de verecek ama muhasebe kayıtlarında enflasyon değerlemesini taşıyacak ve 3.dönemde de değerleme yapmayacak dolayısıyla ;
30.06 öncesinde alınıp 30.06 da değerlemesi yapılıp eklenmiş 150-151-152-153 lü hesaplar da yer alan değerlerden 3. dönem içinde satışı yapılıp geçici dönem sonunda satılan malın maliyeti içinde enflasyon değerlemesi de taşıyacak bu durumda enflasyon değerlemesinden doğan ve 3.dönemde satılan bir malın maliyete giden kısmına ait enflasyon farkının da KKEG yapılması gerekmeyecekmi ? Aynı şeyler d.baş amortismanı içinde geçerli.

Geçici verginin kar ya da zarar olması önemli değil, enflasyon düzeltmesi zarar etkisi doğuruyorsa enflasyon düzeltmesinden gelen rakam K.K.E.G.'e alınacak.

Bende sizin dediğiniz gibi yaptım.ticari zarar 58.000 k.k.e.g 46.000.00 k.k.e.g ticari kara yazdim arada 12 kusur zarar çıktı.e beyannameyi gönderirken hara msj i aldım.

Değerlenen tutarlar üzerinden ayrılan amortismanlar ne olacak. görüş olarak 2 ye ayrılmış meslektaşlar bir kısım amortismanların fazla ayrılan kısmının da kkeg yapılmasını söylüyor diğer kısım ise hiç bir değişiklik yapmadan sadece gelir tablosunda görünen ed. zararının kkeg yapılması gerektiğini söylüyor iyice çorbaya döndü. sizin görüşleriniz neler

Enflasyon düzetlmesine bağlı gider artışına sebep olduğundan düzeltme öncesi ayrılacak amortismanla aradaki fark kadar K.K.E.G. yapmak mantıklı görünüyor.

sadece beyanname üzerinde değişiklik yaptığımız zaten kayıtlar ile uyumsuz olmayacak neticede gelir tablosunda görünüyor olacak kkeg ye eklediğimiz rakam ama bu türlü ed zararı farklı eklediğimiz rakam farklı olacak herhangi bir kayıt da olmayacak o kısmı netleştiremiyorum aklımda