Enflasyon Düzeltme Kayıtları Silinecek mi ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan cnrads
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İstanbul SMMMO "648 veya 658 hesap eklemesi dışında işlem yapılmaz. Ayrılan amortismanlar için bir düzletme yapılmaz. " şeklinde sorulan bir soru üzerine açıklama yapmış.

Tebliğde de kayıtlar düzeltilmeyecek dendiğine göre her ne kadar amortismanlarda enflasyon muhasebesi etkisi sıfırlanamamış olacak olsa da aynen vermekte sakınca yok gibi. 🤷‍♀️

Tebliğde 50 milyon altında kalanlarda enflasyon düzeltmesi dönem sonuna alındığından 3. dönem ve yılsonu amortismanları değerlenmemiş rakamlardan ayırmak şart tebliğ sadece beyanname göndermiş olanlar için defter kayıtlarını değiştirme diyor zira önceki beyannamenin dayanağı ortadan kalkmış olacak dolayısıyla düzeltme beyannamesinde kkeg yazdığınız rakamın ispatı da ortadan kalkmış oluyor.

Kapıda bekleyen sorun 150-152-153 hesaplarda enflasyon farkından gelen tutarların mevcudiyeti devam ediyor. 30.09 ve 2024 d.sonu üretilen veya ticari satılan malın maliyetine gidecek enflasyon değerlemesi rakamları var. 2024 yıl sonu enflasyon düzeltmesi yapılırken 30.06 yı tebliğ sonrası beyannamesini gönderen dolayısıyla silme hakkı olan mükellef ocaktan (12 aylık) tebliğ öncesi beyannamesini göndermiş ve değerleme yapmış mükellefler de 30.06 'dan itibaren (6 aylık) değerleme yapacak gibi görünüyor.

30.09 için yeni tebliğ çıkmazsa kayıtlarda mevcut olan 30.06 oluşan aktifdeki enflasyon farklarını gelecek aylara ait giderler kısmının altında takip etmeyi düşünüyorum. 2023 cirosu 50 milyon altında olanlar için 3. dönem değerleme yapılmayacağından yıl sonuna kadar bu hesaplarda tutup 2024 değerlemesi yapıldıktan sonra satılan kısma ait enf. farlarını maliyete atmakla dönem içi matrah farkı riskine girmemiş hem de tebliğe paralel olarak enflasyon değerlemesi kayıtlarını da silmemiş oluyorum. 2024 için tümden yapmayın denilirse de sermaye enf. farkıyla mahsup etmek uygun görünüyor. Belki de 30.09 için bu yayınlanır kim bilir. (ayrıca geçici vergide %10 luk bir fark için müsade var.)

Fikirleri olan arkadaşlar da paylaşırsa bir doğruyu buluruz

İlgili kurum türmob'a sorun cevabı veriyor ! 2024 Geçici vergi dönemleri için yapılmayacağı yılsonunda yapılacağı üstüne üstlük düzeltme yapmış olanlar için çıkan enf. kar veya zararının düzeltilerek ortadan kaldırılması tebliğ ile bağlayıcılık kazandığı için İhtiyatlı olmak geçerli olmayan bir maliyeti satılan maliyetine atmamak dolayısıyla matrah farkı yememek için stoklardaki enflasyon farklarını yılsonuna kadar 180 hesapta taşımak tek seçenek oluyor.

Amortisman giderleri için de geçerli mi ? beyanname verenlerin bu dönem düzeltme yaparken amortisman farklarını kkeg'ye mi atmalı? 3.dönem geçicici de fark hesaplarını yine 180 hesaba mı almak gerekiyor ?

Amortisman giderleri için de geçerli mi ? beyanname verenlerin bu dönem düzeltme yaparken amortisman farklarını kkeg'ye mi atmalı? 3.dönem geçicici de fark hesaplarını yine 180 hesaba mı almak gerekiyor ?
Hayır. 648 ve 658 'in dışında yapacağınız her oynama veya düzeltme izah sebebi olacaktır.Bu iki hesap dışında hiçbir oynama yapmayın.
tavsiyemiz bu olur.

Teşekkür ederim sayın Tahsin Kurt .
1.dönem geçici vergi amortisman giderlerinden daha fazla gider ayrıldı 2.dönem, enflasyondan sonra amortisman ayırdığımız için, bu ilerde sıkıntı olur mu ?

Hayır. 648 ve 658 'in dışında yapacağınız her oynama veya düzeltme izah sebebi olacaktır.Bu iki hesap dışında hiçbir oynama yapmayın.
tavsiyemiz bu olur.
Hocam, stok hesaplarına dahil olan enflasyon farklarının stoklar satılıdığında satılan malın maliyetine virmanlama yerine enflasyon farkının maliyete verilmemesi hususu önemli 3.geçicide stok hesap illaki çalışacak maliyete atmak veya atmamak ? Tebliğ stoğa kadar olan kısmı hesaplamaları elleme diyor şeklinde anlıyorum.

Teşekkür ederim sayın Tahsin Kurt .
1.dönem geçici vergi amortisman giderlerinden daha fazla gider ayrıldı 2.dönem, enflasyondan sonra amortisman ayırdığımız için, bu ilerde sıkıntı olur mu ?
Sıkıntı olmaz bence.Çünkü, atik değerleri de ona göre yükseldi. 31/03'deki atik değeri ile 30/06'daki atik değeri de artık aynı değil.Buradaki artış haliyle amortismanlarda da aynı oranda bir artışa sebep oldu.Yani değeri yükseltirken amortismanı da yükseltmiş olduk.3.geçici için bekleyip göreceğiz,neler değişecek veya değişmeyecek, hep beraber bakacağız.

Hocam, stok hesaplarına dahil olan enflasyon farklarının stoklar satılıdığında satılan malın maliyetine virmanlama yerine enflasyon farkının maliyete verilmemesi hususu önemli 3.geçicide stok hesap illaki çalışacak maliyete atmak veya atmamak ? Tebliğ stoğa kadar olan kısmı hesaplamaları elleme diyor şeklinde anlıyorum.
Kıymetli meslektaşım tebliğ aslında hiçbirini elleme diyor.
Maddede ne yazıyor?; Beyannameyi enflasyon yapılmamış ve enflasyon yapılmış olarak karşılaştır aradaki farkı söylediğim şekilde düzelt.Aradaki farklarda 648 ve 658 hesapta olanlar. Ama sizler (yani sizin gibi düşünen birçok kiş) "enflasyon yapılmamış halini soruyorsa o zaman amortismanlarıda dzeltirim, maliyetleri de düzeltirim vs. diyor.Ama idare diyor ki, düzeltme, beni onları kontrol etmekle uğraştırma :) 648 e 658'i düzeltmen benim için yeterlidir.
Ayrıca tabi birde şu var ki, bunlar benim şahsi görüşümdür,katılmayabilirsiniz.Şimdi bazı meslektaşlarımız kendilerince haklı olarak ; "fazla vergi çıkmasın diye maliyetlerde oynadık,arttırdık veya azalttık, zarar çıkmasın diye amortisman ayırmadık, ama şimdi ya çok kar çıkıyor veya çok zarar çıkıyor, o zaman hepsini sil baştan yapayım" diye düşünüyor. Ancak idare konuya böyle bakmaz.Beyanname hazırlanıyor veya enf.muh. yapılıyorsa, yapılabilecek herşey yapılmıştır,maliyetler doğru hesaplanmıştır, amortismanlar nizami hesaplanmıştır, beyan öyle hazırlanmıştır vb. gibi kabul eder. Şimdi ise maliyetleri düzeltelim, amortismanları hesaplayalım falan dersek, ben beyannameyi üstün körü hazırladım kar/zarar durumuna göre şimdi düzeltiyorum dersek, bu bir nevi ben yanlış yaptım,kendimi ihbar ediyorum demek olmaz mı? :)
O nedenle idare diyor ki, sadece 648 ve 658'i dediğim gibi düzeltirseniz,zaten beyannameyi, "enflasyon uygulanmamış" haline getirmiş olacaksınız.Kayıtlarda başka bir düzeltme yapmanıza gerek yoktur"
Bizde şimdi sadece bunu yapmaya çalışıyoruz.
Bunlar dışında yapılacak herşey muvazaalı olup, izah ve inceleme sebebi doğurabilecektir.Buna da imkan vermemek lazım.

Yanlış anlaşılmasın düzeltme vermiş olanların 30.06 kayıtları için değil onlar elbette kalacak ama 30.09 tarihli 3.geçici için 150-152-153 hesaplarda bulunan enflasyon farkını maliyete atacakmıyız ?

Kıymetli meslektaşım tebliğ aslında hiçbirini elleme diyor.
Maddede ne yazıyor?; Beyannameyi enflasyon yapılmamış ve enflasyon yapılmış olarak karşılaştır aradaki farkı söylediğim şekilde düzelt.Aradaki farklarda 648 ve 658 hesapta olanlar. Ama sizler (yani sizin gibi düşünen birçok kiş) "enflasyon yapılmamış halini soruyorsa o zaman amortismanlarıda dzeltirim, maliyetleri de düzeltirim vs. diyor.Ama idare diyor ki, düzeltme, beni onları kontrol etmekle uğraştırma :) 648 e 658'i düzeltmen benim için yeterlidir.
Ayrıca tabi birde şu var ki, bunlar benim şahsi görüşümdür,katılmayabilirsiniz.Şimdi bazı meslektaşlarımız kendilerince haklı olarak ; "fazla vergi çıkmasın diye maliyetlerde oynadık,arttırdık veya azalttık, zarar çıkmasın diye amortisman ayırmadık, ama şimdi ya çok kar çıkıyor veya çok zarar çıkıyor, o zaman hepsini sil baştan yapayım" diye düşünüyor. Ancak idare konuya böyle bakmaz.Beyanname hazırlanıyor veya enf.muh. yapılıyorsa, yapılabilecek herşey yapılmıştır,maliyetler doğru hesaplanmıştır, amortismanlar nizami hesaplanmıştır, beyan öyle hazırlanmıştır vb. gibi kabul eder. Şimdi ise maliyetleri düzeltelim, amortismanları hesaplayalım falan dersek, ben beyannameyi üstün körü hazırladım kar/zarar durumuna göre şimdi düzeltiyorum dersek, bu bir nevi ben yanlış yaptım,kendimi ihbar ediyorum demek olmaz mı? :)
O nedenle idare diyor ki, sadece 648 ve 658'i dediğim gibi düzeltirseniz,zaten beyannameyi, "enflasyon uygulanmamış" haline getirmiş olacaksınız.Kayıtlarda başka bir düzeltme yapmanıza gerek yoktur"
Bizde şimdi sadece bunu yapmaya çalışıyoruz.
Bunlar dışında yapılacak herşey muvazaalı olup, izah ve inceleme sebebi doğurabilecektir.Buna da imkan vermemek lazım.
en son düzeltmede hiç bişeyi değiştirmeyin 648/658 eklenecek evet bilançoyu ekliyomusunuz siz yoksa sadece gelir tablosumu veriyosunuz.malum dv leri fark ediyo bilanço eklenmese sonradan sıkıntı olur mu acep

en son düzeltmede hiç bişeyi değiştirmeyin 648/658 eklenecek evet bilançoyu ekliyomusunuz siz yoksa sadece gelir tablosumu veriyosunuz.malum dv leri fark ediyo bilanço eklenmese sonradan sıkıntı olur mu acep
Yapılacak düzeltmeye bilanç eklenmiyor sayın meslektaşım.Bilançosuz hali ile 171 liralık dv tahakkuk ediyor.(niye ediyorsa artık)

Bitti en sonunda geçici ama hepimiz de bittik,

Maliyenin gözünde de mali müşavirlerin ne kadar önemsiz olduğunu da iyice öğrenmiş olduk.

Dr. Soner Ülgen
31.11.2023 TARİHLİ GELİR TABLONUZDA 50.000.000,00 TL ‘NİN ALTINDA BRÜT SATIŞINIZ VARSA ENFLASYON DÜZELTMESİNİ YILLIK YAPACAKSINIZ
Tebliğ muhtemelen 31 Ağustos 2024 tarihinde resmi gazete 'de yayımlanmış olacak.
Beyannamelerinizi onayladıysanız endişelenmeyin. Basit bir düzeltme işlemi var. Onayladığınız beyanname eki gelir tablosunda "648 Enflasyon Düzeltme Zararı" varsa bu zarar tutarını düzeltilecek beyannamede "Kanunen Kabul Edilmeyen Gider" olarak dikkate alacaksınız. "658 Enflasyon düzeltme karı varsa anılan tutarı düzeltilecek beyanname "Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisnalar " bölümünde yer alan "350 Diğer İndirimler" kısmına yazmak suretiyle matrahtan indirim konusu yaparak düzeltmenin etkisini ortadan kaldırmış olacaksınız.
Beyannameyi hiç vermediyseniz düzeltme kayıtlarını iptal ederek beyannamenizi ona göre oluşturmanız gerekiyor.
En azından bu mükellefler itibariyle düzeltmenin yıllık olması ofislerin yükünü azaltma adına önemli bir adım olarak değerlendirmek gerekiyor.
teşekkürler