Envanter Nasıl Çıkarılır Ve Deftere Yazılır?

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,envanter çıkartıp bunları hangi sırayla yazmalıyım.Kapanış kayıtlarımda kalanları mı yazmalıyım biri anlatsın.

Ynt: Envanter nasıl çıkarılır ve deftere yazılır?

pardon. biriyi yanlışlıkla yazmışım

bende ben yazdım zannettim

arkadaşım burada yardım istiyorsun. emir verir gibi biri cevaplasın diye bir mesaj yazıyorsun. bu şekilde bir mesaj yazarsan kimse cevap vermez.

arkdaşlar,muhasebe içi ve dışı envanter işlemleri yapıldıktan sonra envanter defterine yazılacak olanlar hangi hesaplardır kapanış hesaplarımı yoksa hangi hesaplardır lüften acil bir cevap yazarmısınız? teşekkürler......

Merhaba,
Hiddet buyurmayın arkadaşlar.arkadaşımız adı gibi davrandı diye bu kadar eleştiriye gerek yok.Envanter , dönem sonunda işletmenin mevcutlarını, alacaklarını ve borçlarının değerlenmiş hali ile gösteren tablodur.Envanter defterine kapanış detay mizanını yazdıracaksın.İlave olarak stoklarını , sabit kıymetlerini , portföyündeki çekleri ve ödenecek çeklerini yazdıracaksın.Bunun sırası, eğer detaylandırabiliyorsan ilgili hesapların altındadır.Benim programım buna müsait olmadığı için envanter defterime, başlangıçta açılış detay mizanımı arkasından sok ve çeklerimin detaylı listesini, dönem sonunda da kapanış deay mizanımı (daha doğrusu kapanış yevmiye kaydımı) ve arkasından stok ve çeklerimin detaylarını yazdırıyorum.(Bu arada benimde hatam varsa bilen arkadaşların uyarmasını rica ederim.)

Teşekkürler KBAYBORA .evet arkadaşlar adım gibi bir durumdayım bu kadar sert eleştri gereksizdi ama olsun ben sizi seviyorum yinede.

III - ENVANTER DEFTERİ:

1. UMUMİ OLARAK:

Madde 72 - Envanter defterine işletmenin açılış tarihinde ve mütaakiben her iş yılı sonunda çıkarılan envanterler ve bilançolar kaydolunur.

Envanter ve bilançonun taalluk ettiği tarihe "bilanço günü" denir.

İş yılı, altı aydan az, on iki aydan çok olamaz. Kanunda aksine hüküm olmadıkça, iş yılı sonu için çıkarılacak envanter ve bilançoların gelecek iş yılının ilk üç ayı içinde tamamlanmış olması lazımdır.

Envanter defterine geçirilen envanter ve bilanço; tacir, kolektif ve komandit şirketlerde hudutsuz olarak mesul olan bütün ortaklar, donatma iştiraklerinde bütün donatanlar ve tacir sıfatını haiz olan diğer şirket ve kurumlarda idare işlerine salahiyetli olan kimseler tarafından imza ve notere ibraz olunur.

Noterin yapacağı muamele hakkında 70 inci maddenin son fıkrası tatbik olunur. İmza edilen envanter ve bilançonun ilanı ve resmi makamlara verilmesi hakkındaki hükümler mahfuzdur.

Envanter defteri ciltli ve sayfaları müteselsil sıra numaralı olur.

2. ENVANTER:

Madde 73 - Envanter çıkarmak; saymak, ölçmek, tartmak ve değerlendirmek suretiyle, bilanço günündeki mevcutları, alacakları ve borçları kati bir şekilde ve müfredatlı olarak tesbit etmektir.

Mevcutlar, alacaklar ve borçlar işletmeye dahil iktisadi kıymetleri ifade eder.

Envanter esas itibariyle defter üzerine çıkarılır. Şu kadar ki; işlerinde geniş ölçüde ve çeşitli mal kullanan büyük işletmeler, envanterlerini listeler halinde tanzim edebilirler. Bu takdirde envanter defterine listeler muhteviyatı icmalen kaydolunur.

Arkadaşlar,Kapanış hesaplarının kalanlarını mı envanter defterine sırayla yazmam gerekir.TEŞK...
-----------------Kapanış Kayıtları------------------------------------
100 KASA HESABI 73.960
101 ALINAN ÇEKLER HESABI 25,900
102 BANKALAR HESABI 69,000
121 ALACAK SENETLERİ HESABI 10,000
153 TİCARİ MALLAR HESABI 6,000
190 DEVREDEN KDV HESABI 40
255 DEMİRBAŞLAR HESABI 60,000

300 BANKA KREDİLERİ HESABI 76,000
421 BORÇ SENETLERİ HESABI 70,000
500 SERMAYE HESABI 90,000
590 DÖNEM NET KARI HESABI 7,900
257 BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR HS(-) 1,000

-----------------Kapanış Kayıtları------------------------------------

Merhaba arkadaşlar envanter ile ilgili benimde bir sorum olacak. İşletme ve/veya serbest meslek defterine envanter kaydı nasıl yapacağız. bildiğim kadarı ile işletme defterinin son sayfasına envanter listesi yapılır diyor. Ama bazı yerlerde bu kayıt kabul edilmiyor. Dönem sonunda hesap özeti ve envanter listesi kullanılan son sayfaya yazılır diyor. işletme defterinde yeterli sayfa var yani tasdik ocak ayında yapılacak. envanter listesini ne şekilde ve nereye yazmalıyız. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir ricam daha olacak verilen yanıtlarda sadece özelge ve/veya kanun metni yapıştırılıp bu şekilde olması gerek deniyor. Zaten o metinlerden tam bir anlam çıkarabilsem sormam. bu nedenle özet anlaşılır bir şekilde cevap verilirse, benim gibi sorun yaşayan insanlara daha yardımcı olur kanaatindeyim.

Sayg.