Eşim Ev Hanımı Sigortalı Yapmak İstiyorum?

Eşimi bir iş yerinde asgari ücretli çalışıyormuş gibi sigorta girişini yapsak.hem işçi ssk primleri, gelir vergisi,damga vergi hemde işveren ssk primlerini mi ödemem gerekir?Yada isteğe bağlı sigorta bağkur lu yapmalıyım.Hangisinin maliyeti daha düşük olur?Ve nekadar bir maliyeti Olur?

Ynt: Eşim Ev Hanımı Sigortalı Yapmak İstiyorum?

bugi16 ' Alıntı:
Eşimi bir iş yerinde asgari ücretli çalışıyormuş gibi sigorta girişini yapsak.hem işçi ssk primleri, gelir vergisi,damga vergi hemde işveren ssk primlerini mi ödemem gerekir?Yada isteğe bağlı sigorta bağkur lu yapmalıyım.Hangisinin maliyeti daha düşük olur?Ve nekadar bir maliyeti Olur?

isteğe bağlı daha maliyeti düşük oluyor.
ssklı olduğunda 265
isteğe bağlı olduğunda 232tl ödeyecek.

isteğe bağlıda da hem emekli olabiliyor, hem de sağlıktan yararlanabiliyor. tabii bağkur şartlarına göre yani ssklıya göre biraz daha geç emekli olur ve daha az maaş bağlanır

SSK lı olduğundaki aylık 265 Tl nin hesaplamasını yapabilirmisiniz acaba?Nasıl oluşuyor 265TL?

bugi16 ' Alıntı:
SSK lı olduğundaki aylık 265 Tl nin hesaplamasını yapabilirmisiniz acaba?Nasıl oluşuyor 265TL?
729 ücret 729 * 36,50 ( prim oranlarının toplamı sabit tehlike sınıfı değişmediği sürece sabit 36,50 ) çarptığımızda 265 li bişey çıkar ama tabi birde yüzde beş indirim var iş yerinin geçen aydan borcu yoksa prim borcundan bahsediyoruz o zaman 265 ten yüzde beş iner ancak birde bu işin iş yerine maliyeti var stopaj olayı oda yakaşık aylık 45 lira ( evli bekar çocuk sayısı duruman göre değişmekte ) aylık 45 liraa ama atabi ödemesi 3 ayda bir olmakta ( genelde ) aylıkta olabilir büyük iş yerlerinde eğer göstemelik ssk lı olarak gösterecekseniz bir yerde sonuçta stopajınıda ödemek durumunda olursunuz 265 + 45 bu şekilde temmuzda asgari ücret arttığında 729 değil yeni rakamdan hesaplayacaksınız 36,50 çarp