Esnaf odasına kayıt

nguroy

Tanınmış Üye
Esnaf odasına kayıt olan bir vatandaş aynı zamanda 4b li de olmak zorunda değil mi?

Ynt: Esnaf odasına kayıt

Öteden beri 4/a SSK'lılığı varsa gerek yok veya 4/b olduktan sonra 6111 sayılı kanuna göre 4/a girişi (başka bir iş yerinden 4/a'lı olarak) yapılırsada 4/b otomatik olarak kesilir:Eğer isterse her ikisini de (4/a ve 4/b) devam ettirebilir

Onu sormuyorum. Öteden beri 4/a varsa tamam. Ancak yoksa hiç sgk kaydı yoksa esnaf siciline kayıt ile 4/b zorunlu olmuyormu?

Kanuna göre;
*Ticari kazanç,serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde vergi mükellefi olanlar
*Gelir vergisinden muaf olup ,esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olanlar bağkurlu sayılmaktadır.

Saygılar,kolay gelsin.

nguroy ' Alıntı:
Onu sormuyorum. Öteden beri 4/a varsa tamam. Ancak yoksa hiç sgk kaydı yoksa esnaf siciline kayıt ile 4/b zorunlu olmuyormu?

Evet zorunlu oluyor bende daha fazla bilgi için diyorum ki;4/b olduktan sonra 6111 sayılı kanuna göre 4/a girişi (başka bir iş yerinden 4/a'lı olarak) yapılırsada 4/b otomatik olarak kesilir:Eğer isterse her ikisini de (4/a ve 4/b) devam ettirebilir