Esnaf Kurye Giderleri

Merhaba sayın üstadlarım,

Ben esnaf kurye olarak bir şahıs şirketi kurup çalışıyorum.(100 k fatura kesemiyorum lütfen sormayın aylık 40.000 tl civarı )

İş adresim ev adresim olarak kayıtlı.
Gider olarak kiramı elektirik su internet faturalarımı
mutfak ve temizlik malzemelerimi gider olarak kullanabilirmiyim.

Bununla ilgili bir kanun varmıdır. Gider faturası bulmakta zorlanıyoruz. aldığımız paranın tam yarısı vergi olarak gidiyor.
Yardımlarınızı rica ederim.

İyi Çalışmalar.

Merhaba sayın üstadlarım,

Ben esnaf kurye olarak bir şahıs şirketi kurup çalışıyorum.(100 k fatura kesemiyorum lütfen sormayın aylık 40.000 tl civarı )

İş adresim ev adresim olarak kayıtlı.
Gider olarak kiramı elektirik su internet faturalarımı
mutfak ve temizlik malzemelerimi gider olarak kullanabilirmiyim.

Bununla ilgili bir kanun varmıdır. Gider faturası bulmakta zorlanıyoruz. aldığımız paranın tam yarısı vergi olarak gidiyor.
Yardımlarınızı rica ederim.

İyi Çalışmalar.
Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) mesleki giderleri düzenleyen 68 inci maddesinin 1 nolu fıkrası şöyledir;

1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İKAMETGÂHLARININ BİR KISMINI İŞ YERİ OLARAK KULLANANLAR, ikametgâh için ödedikleri KİRANIN TAMAMI ile ISITMA VE AYDINLATMA GİBİ DİĞER GİDERLERİN YARISINI indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, İKAMETGÂHI KENDİ MÜLKÜ OLUP BUNUN BİR KISMINI İŞ YERİ OLARAK KULLANANLAR AMORTİSMANIN YARISINI GİDER YAZABİLİRLER.).”
Ayrica;

Konut için yapılan tamir-bakım giderlerinin yarısının gider kaydedilebileceği ve kaydedilen gidere isabet eden KDV’nin indirilebileceği bize göre açıktır.

Ev kimin ustune seninse bu yazdigimi dikkate alma anacak esinin uzerine ise kira kontrati yap 2024 yili icin aylik 2.000.tl belirle yillik 24.000 yapar boylece kirayi gider gosterirsin. Esinde 2024 yili icin is yeri kirasi 33.000 TL'yi asmadigi icin beyanname vermez.

Ancak STOPAJ odemesi var

Hizmet sektörlerinde işleyiş böyle olur.Gider kalemi çok fazla olmaz.
Bunu göze alarak ilerlemenizde fayda var

Yani aslında işletmeyi açmazdan evvel,meslektaşımızın, sizi bilgilendirip, mükellef olduğunuzda nelerle karşılaşabilir, nasıl bir vergi yükü altına gireceğiniz konusunda sizi bilgilendirmesi gerekirdi.Belkide bilgilendirdi.Bilemediğimiz için kimsenin günahını almayalım.
Eğer genç girişimci istisnasından da faydalanamıyorsanız ve bağkurluysanız ve de ödemeleri her ay düzgün yapıyorsanız yıllık bağkur ödemelerini de kazancınızdan düşebilirsiniz.
Kurye hizmetini verdiğiniz araç size aitse,onu işletme aktifine kaydedip,ona ait giderleri de kullanabilirsiniz.

Home ofise olupta kurye işi yapanlarda en akıllıca iş,aslında genç girişimcilik istisnasından faydalanabilmek.Ama onunda şartları var tabiki. Bunun dışındaki hallerde,ne yazık ki vergi türü ağır olan bir sektördür.Geliri iyi olabilir,ama vergisi de ağırdır.Bu da sektörün bir cilvesi.