Etsy, Ebay vs. Firmalardan Gelen Komisyon Faturası

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhaba Saygıdeğer Üstadlarım;

Bir mükellefim internet üzerinden kendi sitesinden ve farklı aracı sitelerden hem yurtiçine hemde yurtdışına mal satmaktadır. Bu satışları bazı kanallar aracılığyla yapmaktadır. Örneğin yurtiçinde n11, hepsiburada yurtdışında da payu, paytr, etsy gibi firmalarla yapmaktadır. Bu yurtdışında ki firma şimdi Türkiyede vergi mükellefi olmuş görünmekte olup, firmaya aylık komisyon ve reklam satış pazarlama adı altında kdv li fatura kesmektedir(örnek aşağıda sunulmuştur). Bize gelen bu faturayı gider gösterip kdv yi indirim konusu yapabilir miyiz? Ayrıca 2 nolu kdv ve stopaj doğacak mıdır? her iki vergi türü de beyan edilecek midir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ÖRNEK tax_statement_2021-1_cropped.jpg

Bu hafta sonu yazacagim. Biraz yogunluk var . Ama bu hafta sonu tamam

Admin Edit:

Buradan ulaşabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Saygıdeğer Üstadlarım;

Bir mükellefim internet üzerinden kendi sitesinden ve farklı aracı sitelerden hem yurtiçine hemde yurtdışına mal satmaktadır. Bu satışları bazı kanallar aracılığyla yapmaktadır. Örneğin yurtiçinde n11, hepsiburada yurtdışında da payu, paytr, etsy gibi firmalarla yapmaktadır. Bu yurtdışında ki firma şimdi Türkiyede vergi mükellefi olmuş görünmekte olup, firmaya aylık komisyon ve reklam satış pazarlama adı altında kdv li fatura kesmektedir(örnek aşağıda sunulmuştur). Bize gelen bu faturayı gider gösterip kdv yi indirim konusu yapabilir miyiz? Ayrıca 2 nolu kdv ve stopaj doğacak mıdır? her iki vergi türü de beyan edilecek midir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 97
Kısaca bilgi vereyim,

Firma yurtiçinde vergi mükellefiyeti tesis etmiş ve size VUK ve KDV hükümlerine göre fatura kesmiş, dolayısıyla yurtiçindeki herhangi bir mükelleften farkı yok. Gelen faturayı kullanabilir ve KDV indirimini yapabilirsiniz. Mükellefiyet var olduğuna göre 2. sayılı KDV beyannamesi düzenlenemez ve doğal olarak stopaj uygulanamaz.

Bu hafta sonu yazacagim. Biraz yogunluk var . Ama bu hafta sonu tamam

Admin Edit:

Buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap için teşekkür ederim Üstadım.

Kısaca bilgi vereyim,

Firma yurtiçinde vergi mükellefiyeti tesis etmiş ve size VUK ve KDV hükümlerine göre fatura kesmiş, dolayısıyla yurtiçindeki herhangi bir mükelleften farkı yok. Gelen faturayı kullanabilir ve KDV indirimini yapabilirsiniz. Mükellefiyet var olduğuna göre 2. sayılı KDV beyannamesi düzenlenemez ve doğal olarak stopaj uygulanamaz.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Kısaca bilgi vereyim,

Herkese merhaba. Burada yanlış bir bilgi dönüyor. Eğer Etsy'de aldığınız ve sattığınız hizmet sadece yurtdisinaysa KDV söz konusu olamayacağı için, reklam ve komisyon ücretlerini KDV2 ödemeden giderlestirebilirsiniz. Yurt disinda olan bir firma, yurt disinda verdigi hizmet icin neden bana kdv hükümlerine uygun fatura kessin? Bu konuda bir karışıklık olduğunu düşünüyorum. Saygilarimla.

Herkese merhaba. Burada yanlış bir bilgi dönüyor. Eğer Etsy'de aldığınız ve sattığınız hizmet sadece yurtdisinaysa KDV söz konusu olamayacağı için, reklam ve komisyon ücretlerini KDV2 ödemeden giderlestirebilirsiniz. Yurt disinda olan bir firma, yurt disinda verdigi hizmet icin neden bana kdv hükümlerine uygun fatura kessin? Bu konuda bir karışıklık olduğunu düşünüyorum. Saygilarimla.
"
Ayrıca 60 No.lu KDV Sirkülerinin "1.1.1. Yurtdışındaki işlemler" başlıklı bölümünde de, KDV Kanununun 1 ve 6 ncı maddelerine göre, yurtdışında gerçekleşen mal teslimleri ile yurt dışında ifa edilip yine yurtdışında yararlanılan hizmetlerin KDV'nin konusuna girmediği ve Türkiye'de yapılmayan işlemin bedeli üzerinden KDV hesaplanması veya böyle bir işlemin Kanundaki herhangi bir istisna hükmü ile ilişkilendirilmesinin söz konusu olmadığı ifade edilmiştir.

Buna göre, İngiltere'deki şirkete vermiş olduğunuz müşteri bulma ve aracılık hizmeti Türkiye'de yapılmayan bir işlem olup Türkiye'de de faydalanılmadığından KDV'nin konusuna girmeyen bu işlem için İngiltere'deki şirkete düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacağı gibi, bu hizmetlere yönelik yurt dışında mukim diğer şirketler tarafından yurtdışında gerçekleştirilen hizmetler nedeniyle Şirketinize düzenlenecek faturalar için de KDV tevkifatı söz konusu olmayacaktır.

Bilgi edinilmesini rica ederim."

Ekte etsynin kestigi fatura mevcut. Eğer etsye vergi numaranizi belirtip sirket olarak islem yaparsaniz size kestiği faturalari kdvsiz keser. Eger sahis olarak kaydiniza devam ederseniz faturalari kdv li keser ve olasi bir problemde o tutarları ilgili yerlere verir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230519_010147_Samsung Notes.jpg
    Screenshot_20230519_010147_Samsung Notes.jpg
    162.7 KB · Görüntüleme: 11

İlk başta sorulan soruyu tekrar detaylarıyla okuyup gözden geçirin, verilen bilgide hata yok. Orada paylaşılan faturayı da gözden geçirin.