Evdeki Hesap Çarşıya Uyar mı...Birde Siz Hesaplayın!

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
bir küçük esnaf düşünün (mahalle bakkalı,ayakkabı tamircisi berber gibi) ve bu esnafın gelir basamağı ortalama 12. basamak olan 624,00 ytl olsun
şimdi bu parayı kazanması için bunun üzerinde ciro yapması gerekli değilmi diyelimki kazandı;
%40 bağkura prim ödeyecek......=250,00 ytl.
%20 gelir vergisi ödeyecek.........=120,00 ytl
%25 kira ödeyecek....................=160,00 ytl.
%10 muhasebe ücreti ödeyecek..=.60,00 ytl.
%5 diğer masraflarıda...............=.34,00 ytl...
tabi burda hesapları kabaca yaptım.
şimdi soruyorum size bu esnaf ne yer ne içer ev kirasını ve evinin masraflarını nasıl karşılar ve çocuklarının eğitim giderlerine nereden para bulur.. bir çok muhasebeci arkadaşda böyle küçük esnaf vardır mutlaka ve gerçektende aylık kazancı 500,00-700,00 ytl.yi geçmeyen birçok mahalle esnafı mevcut.
bunları gördükce asgari ücretlilerin sevinmesi gerekmezmi diye düşünüyorum... bence asgari ücretle biryerlerde çalışmak böylesine bir esnaflık yapmaktan daha iyi değilmi...
bu nasıl sosyal adalettir acaba merak ediyorum
ve yine acaba diyorum bu durumdaki esnaflar A.İ.H.M. de dava açsalar sonuç ne olabilir...

bence hepimizi ilgilendiren bir konu diye düşünüyorum

(bu konuyu buraya açtım başkada açacak yer bulamadım yukarda başlıkta Türk Ticaret Kanunu yazıyordu)

şimdiye kadar 24 kişi okumuş ama hiç kimse doğru veya yanlış bir yorumda bulunmamış ... çok mu zor acaba gerçekler hakkında yorum yapmak

Son zamanlarda büyük bir sıkıntı içine giren küçük esnaf kepenk kapama noktasına gelirken piyasada para dönüşümünün olmaması esnafı çok daha büyük sıkıntıların içine sürüklüyor. Hiç iş yapmadan dükkanlarını kapamak zorunda kalan esnaflarımız var. Bırakın vergisini sağlık güvencesi olan Bağkur primini ödeyen kaç esnaf var. Düşük enflasyon, değerli YTL ve Çin malları nedeniyle sıkıntılı günler geçiren esnafa birleşin çağrısı yapılıyor.Çünkü;Avrupa Birliği’ne girmeye hazırlanılan Türkiye’de, her sektörden küçük işletmeler yeni dönemde, üretimlerini ihracata yöneltecek güç birliği çatısı altında birleşmeleri gerekdiğini. Bu oluşumun dışında kalan işletmelerin ise, piyasadan çekilmek zorunda kalacakları söylemleri ortada dolaşıyor.Eğer bu gidişe dur denilmese bu günleri de esnafımız arar diye düşünüyorum.

O zaman insanlarımız politik tercihlerini yaparlerken takım tutar gibi davranmayacak. Ekonomik yaralarını göz önüne alıp oylarını ona göre verecek değil mi? :(

nguroy' Alıntı:
O zaman insanlarımız politik tercihlerini yaparlerken takım tutar gibi davranmayacak. Ekonomik yaralarını göz önüne alıp oylarını ona göre verecek değil mi? :(
evet ama nedense seçim meydanlarında bol kepçe savuranlar iş başına gelince söylediklerini unutuveriyorlar nedense yani onlarda da evdeki hesap çarşıya uymuyor demekkki