Fatura Kesilip Kesilemeceği Hk.

efendi

Katkı Sunan Üye
merabalar
arkadaşlar,taşımacılık yapan iki mükellef birbirlerine fatura kesebilirler mi?
yolcu taşımacılığı yapıyorlar.biri diğerine gider unsuru olarak hizmet bedeli altında ve ya yolcu taşıma şeklinde fatura kesebilir mi?malum geçici vergi için karı düşürmek istiyor.
şimdiden tşk ederim

Ynt: fatura kesilip kesilemeceği hakk

merhaba
Burda kesilebilecek zorunluluk oldumu tabiki kesmesi gerekir(otobüs-yüktaşımacılığı -personel taşımacılığı)araçların arızalanmaları durumunda ve tüm belgeleri düzenlemek kaydı ile
A firmasının taahüt ettiği nakliye işini B yapması durumunda kesebilir

Ynt: Fatura Kesilip Kesilemeceği Hk.

Yazınızdan kesilecek faturanın yapılan bir hizmet karşılığı olmadığı anlaşılıyor.
Mal veya hizmet karşılığı olmadan kesilen faturalardan dolayı vergi incelemesi sonucu kaçaklık cezası alabilirsiniz.

Kesebilir. Fiziki uygunluk ve teamüller sınırında.

Faturanın nevi önemlidir. "Gider Bedeli" açıklaması ile kesemez. "hizmet bedeli" açıklaması ile kesemez.

"Burda kesilebilecek zorunluluk oldumu tabiki kesmesi gerekir(otobüs-yüktaşımacılığı -personel taşımacılığı)araçların arızalanmaları durumunda ve tüm belgeleri düzenlemek kaydı ile" durumunda ise fiziki uygunluk ve teamüllere bakmak gerekir.

Yani aynı seyahatte 48 kişilik otobüs 80 kişi taşıyamaz.

efendi ' Alıntı:
merabalar
arkadaşlar,taşımacılık yapan iki mükellef birbirlerine fatura kesebilirler mi?
yolcu taşımacılığı yapıyorlar.biri diğerine gider unsuru olarak hizmet bedeli altında ve ya yolcu taşıma şeklinde fatura kesebilir mi?malum geçici vergi için karı düşürmek istiyor.
şimdiden tşk ederim

Merhaba ;

Bu örnekte esas olan karı düşürmek için düşünülen senaryodur.

A firmasının karını azaltmak için B firmasından alacağı fatura ( arkadaşların belirttiği ölçülerde olsa bile ) A' nın karını azaltırken B nin karını da arttıracaktır.

Ne anladım o zaman ben bu dayanıklı dövüşten ?

Bence hiç gerek yok . Bizlerin bu tür önerilerde bulunmaması ve de desteklememesi gerekir.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Bu örnekte esas olan karı düşürmek için düşünülen senaryodur.

A firmasının karını azaltmak için B firmasından alacağı fatura ( arkadaşların belirttiği ölçülerde olsa bile ) A' nın karını azaltırken B nin karını da arttıracaktır.

Ne anladım o zaman ben bu dayanıklı dövüşten ?
Merhaba,
Ya "B" zararda ise?

muhasebe ' Alıntı:
Bence hiç gerek yok . Bizlerin bu tür önerilerde bulunmaması ve de desteklememesi gerekir.

Kesinlikle katılıyorum. Vergi oranlarının ve diğer yükümlülüklerin yüksek olmasının baş sebebi bu tür uygulamalar değilmi?

muhasebe ' Alıntı:
Kesinlikle katılıyorum. Vergi oranlarının ve diğer yükümlülüklerin yüksek olmasının baş sebebi bu tür uygulamalar değilmi?
[/quote]

Katılıyorum.

Ayrıca konunun bir de Karayolları Taşıma Yönetmeliği'ne göre yetki belgesi ile verilen hakları yanlış kullanma yönü var.

...
d) Yetki belgesi sahipleri arıza, kaza ve benzeri durumlarda diğer yetki belgesi sahiplerinin taşıt belgelerinde kayıtlı özmal ticari otobüs, kamyon, çekici, yarırömork ve römorklarını geçici olmak kaydıyla kullanabilirler. Ancak, bu durumu en geç yedi iş günü içerisinde Bakanlığa yazılı olarak bildirmek zorundadırlar.
...