Fatura Kesme İşi Sorumluluğu Hangi Departmana Verilmeli ?

neslihanak

Katkı Sunan Üye
Çözüm arayışında olduğum bir konu var.Şuan şirketimizde satış faturalarını pazarlama kesiyor.Satınalma faturalarını ise irsaliyeden faturaya satınalma dönüştürüyor.

Bulunduğunuz ya da muhasebesini dışardan tuttuğunuz şirketlerde fatura kesme sorumluluğu hangi departmandadır.Bilgi verir misiniz?Teşekkürler

satış ve satın alma bölümünüze maşallah,
bizimkilere faturanın ehemmiyetini anlatana akdar akla karayı seçyorum.. bırakın kesmeyi ,....

Muhasebede olmasında fayda vardır.
Çünkü fatura resmi bir evraktır ve bir satış personelinin muhasebe personeli kadar olaya ciddiyetle yaklaşamayacağı aşikardır.

Bizde pazarlama ve satınalma da fatura ile görevli asgari ücretli elemanlar var.Ve işe başlarken fatura konusunda mali işler tarafından eğitim alıyorlar.Birde bütün faturalar kontrolden geçiriliyor.Şirket artık bu sorumluluğun muhasebeye tamamiyle kaymasını istiyor.

Satış faturasını malı satan keser, yada adet çoksa bu işle görevli eleman vardır yine satıcı bilgisayarına satış bilgisini girer eleman keser.
Alış faturalarını da satın alma kararını verenler onaylar.Daha sonra sisteme girilir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ne kadar çok bilgi alabilirsem,o kadar iyi.Çünkü bunla ilgili bir çalışma talep ediyorlar benden

Gelişmiş program kullanan sanayi kuruluşlarında barkod sistemi vardır. Ürün üretimden mamul deposuna girince sisteme işlenir. Çıkarken de irsaliye tekrar sistemden yapılır. Bu irsaliyeye dayanarak da satış faturası kesilir.

Tamamı ile firmanın ne sattığına ve aldığına bağlı. sistem ve teknoloji iyi kullnıldı ise, satış ve satınalma da elemanalrın kesmesi çok rahat olur.
ancak ,titiz bir kontrol isteer tabi.
bizde malesef böyle bir sistem yok. reklam anlaşmalrı yapılıyor ve masanın üzeirne gelen sözleşmelere istinaden hepsini ben kesiyorum.
çok sıradan bir yöntem , ama en azından sizin orada sistem mevcur gibi görünüyor.
hiç değilse irsaliyeleri ilgili kişiler girer ve kayıt eder ise , faturalandırma muhasebe tarafındna yapılırsa, işiniz ve kontrolunuz çok kolaylaşabilir.