Fatura rakamı ile tahsilat makbuzu uyuşmazlığı

• Konbuyu başlatan ilgili
  • Başlangıç tarihi
I

ilgili

Ziyaretçi
şayet kesilen fatura rakamı ile tahsil edilen rakamlar uyuşmaz ise vergi zıyai cezası mı kesilir bir de ayrıca her faturaya özel usulsüzlük kesilir mi?

saygılarımla

Ynt: fatura rakamı ile tahsilat makbuzu uyuşmazlığı

ilgili ' Alıntı:
şayet kesilen fatura rakamı ile tahsil edilen rakamlar uyuşmaz ise vergi zıyai cezası mı kesilir bir de ayrıca her faturaya özel usulsüzlük kesilir mi?

saygılarımla

Ne alakası var efendim ceza ile.

Ynt: Fatura rakamı ile tahsilat makbuzu uyuşmazlığı

sizin cevabınızın benim sorum ile ne alakası var???

fatura tutari 8.000,00.-TL uzerimi

sorumu tekrarlıyayım....
örneğin fatura kesiyorsunuz 50 tl ...
fakat tahsil ettiğiniz rakam 60 tl...tahsilat makbuzunuzda tahsil ettiğiniz rakam....

şimdi sorumu soruyorum:

bunun cezaları nelerdir...

Bunun bir cezası olmaz. Ancak karşı firma sizden alacaklı kalır.
Ancak devamlı olarak böyle bir uygulama varsa, hep az fatura kesilip çok tahsilat yapılıyorsa. Bu açığa satış şüphesi doğrabilir. İnceleme nedeni olur. Risklidir yani.

sn güroy üstad
vergi zıyaı ve özel usulsüzlük her bir fatura için geçerli mi olur....
kafama takılan bu.....
yani cezalandırma her bir fatura için mi olur?

Tahsilat makbuzu ile fatura arasındaki fark mutlaka ceza kesilmesini gerektirecek bir durum değildir. Ceza kesilebilmesi vergi dairesinin faturadan fazla olan kısmın faturasız satışlardan doğduğunu iddia ve ispat etmesi halinde olabilir. Öncelikle farkın nedeninin bilinmesi gerekir.

Evet önemli olan faturanın gerçeği yansıtmasıdır.

bulent249 ' Alıntı:
Tahsilat makbuzu ile fatura arasındaki fark mutlaka ceza kesilmesini gerektirecek bir durum değildir. Ceza kesilebilmesi vergi dairesinin faturadan fazla olan kısmın faturasız satışlardan doğduğunu iddia ve ispat etmesi halinde olabilir. Öncelikle farkın nedeninin bilinmesi gerekir.

farzedelim ki faturasız satış olmuş o zaman nasıl bir ceza olur??

Arkadaş diyorki, ben 100 liraya mal satıyorum ama bunu resmiyette 80 lira gösteriyorum ancak karşı tarafta bana hep 100 liralık makbuz veriyor, gün gelirde olay patlak verirse bana kesilecek cezalar ne üzerinden hesaplanır?
Bunun standart bir açıklaması yok, size nayloncu muameleside yapabilirler, matrah artırımıda istyebilirler vs vs Ama en kötüsünü düşünürsek, evet dediğiniz gibi her bir fatura için tek tek işlem yaparlar.

Bir noktayı açıklığa kavuşturalım. faturasız satış yapan bir firma niye tam resmi makbuz alsın veya versin?

ilgili ' Alıntı:
farzedelim ki faturasız satış olmuş o zaman nasıl bir ceza olur??

Bu sorunun cevabı özel usulsüzlük cezasıdır. 170,00.-TL

Selamlar.
Vergi ziyaı cezası kısaca devletin vergi kaybına sebebiyet verilmesi halinde düzenlenir.Usulsüzlük cezaları ise genelde bildirim ve belge düzenine kısaca şekle bağlı olarak düzenlenir.
Eğer sadece fatura tutarı ile makbuz tutarının farklılığından bahsedeceksek burada bu bahsedilen iki ceza türüde düzenlenmez.Rakamsal farklılıklar borç-alacak ilişkisi içinde değerlendirilir.Vergi kanunları açısından bu durumda kesilecek bir ceza yoktur.
Ortada yapılan bir satış düzenlenmiş bir fatura ve yapılan bir tahsilat (eksik veya fazla) varsa vergi kanunlarını ilgilendiren bir durum yoktur.Herşey doğruysa borçlar kanunu devreye girer.
Ancak sayın Yıldız'ın dediği gibi fatura içeriği incelendiğinde bahsettiği hususlardan değerlendirme yapılabilir.
Özetle sorunuzdaki tutarsal farklılıklarla ilgili vergi kanunlarının bir hükmü yoktur.
Faturasız satışlarda da belge düzenine uymamaktan dolayı her bir belge için ceza yersiniz.Hem uzulsüzlük cezası yersiniz hemde ilgili faturayı düzenlettirebilirler.
Saygılar

sn üstadlarım .....sorumu revize ediyorum....

peki bir işletmenin kestiği fatura rakamı kendi tahsilat makbuzu ile çelişir ise ....

işte o zaman ne olur......

japonyadaki deprem yaşanabilir mi?

ilgili işletmede :)

Hiç brişey olmaz. Borç alacak ilişkisidir Maliye karışmaz.

nguroy ' Alıntı:
Hiç brişey olmaz. Borç alacak ilişkisidir Maliye karışmaz.

katılıyorum..
O yüzden Maliye, Nakit Akım Tablosunu bizden istemiyor.. o alacağı vergiye bakar..
Bu yüzdendirki; Dünyanın en önemli tablosu Nakit Akım Tablosudur. Neden? Çünkü Türkiye de önemsiz olduğundan dolayı..
Gerçektende böyle ama.. dünyanın en önemli tablosu bence nakit akım tablosudur.. Bunu nasıl anlıyoruz Türkiyede kullanılmadığından dolayı..

O yüzden Maliye borç-alacak ilişkisine bakmaz. O tahsil edeceği vergiye bakar.