Faturadaki vade tarihi hakkında

Merhaba,

Kesilen bir faturada "fatura vadesi" ibaresi yok ve yazılmamışsa, kesilen faturada açık kesilmişse;

bu faturanın tahsilatında problem yaşar mıyız?

mesela firma ödeme yapmadığı zaman yasal hakkımızı aramak istediğimizde bu vade olayı sorun teşkil eder mi?

Belki basit bir soru ama emin olmak istiyorum, teşekkürler.

Ynt: Faturadaki vade tarihi hakkında

Bu tür faturalarda sözleşmeye bakılıyor. Buda yoksa Yeni TTK göre 30 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Konunun bir de vergi usul hukuku boyutu var, VUK md.230/1'e göre fatura da tarihin bulunması zorunludur.

koraykarakaya ' Alıntı:
Konunun bir de vergi usul hukuku boyutu var, VUK md.230/1'e göre fatura da tarihin bulunması zorunludur.

Sanırım sizin belirttiğiniz " düzenleme tarihi"

Sorulan ise " ödeme vadesi"

Vuk 231 ve 229 md.lerinde fatura düzenlenmesinde faturanın baş tarafına atılan imzanın alıcının borçlandığı anlamına geldiği belirtilmiştir. Piyasa koşullarında da bu uygulama bu şekilde kabul gördüğü için bahsettiğiniz açık fatura ile yapacağınız takipte haklı çıkma olasılığınız yüksektir. Vade yazılıp yazılmamasının bunu etkileyeceğini düşünmüyorum. Ancak faturaya 8 iş günü içinde itiraz edilmediğinde de kabul edilmiş sayılmaktadır. Aslında itiraz süresinin faturalarda belirtilmesi takip açısından kolaylık sağlar diye düşünüyorum.

SUF ' Alıntı:
Vuk 231 ve 229 md.lerinde fatura düzenlenmesinde faturanın baş tarafına atılan imzanın alıcının borçlandığı anlamına geldiği belirtilmiştir. Piyasa koşullarında da bu uygulama bu şekilde kabul gördüğü için bahsettiğiniz açık fatura ile yapacağınız takipte haklı çıkma olasılığınız yüksektir. Vade yazılıp yazılmamasının bunu etkileyeceğini düşünmüyorum. Ancak faturaya 8 iş günü içinde itiraz edilmediğinde de kabul edilmiş sayılmaktadır. Aslında itiraz süresinin faturalarda belirtilmesi takip açısından kolaylık sağlar diye düşünüyorum.

Bunu anlayamadım?
Alıcı nereye imza atıyor?

Evet, VUK md.231/4'te faturanın baş tarafındaki imzanın iş sahibi veya namına imzaya mezun olanlar tarafından atılacağı belirtilmiştir.

koraykarakaya ' Alıntı:
Evet, VUK md.231/4'te faturanın baş tarafındaki imzanın iş sahibi veya namına imzaya mezun olanlar tarafından atılacağı belirtilmiştir.

Merhaba ;

Evet 231/4 tamam da ,

SUF ' Alıntı:
Vuk 231 ve 229 md.lerinde fatura düzenlenmesinde faturanın baş tarafına atılan imzanın alıcının borçlandığı anlamına geldiği belirtilmiştir.

burayı anlayamadım.

Faturaya faturayı düzenleyen kişi , firma imza atar. Alıcı değil.
O nedenle yukardaki ifade yanıltıcıdır.

Sayın nguroy bu ifadede imzanın alıcı tarafından değil satıcı tarafından faturanın üst kısmına atılacağı belirtiliyor zaten.
Sayın muhasebe burdaki ifade oldukça açık bu şekilde faturanın satıcı tarafından belirtilen kısmının imzalanması alıcının borçlandığı yani tahsilatın yapılmadığı anlamına geliyor. Bu tarz fatura bedellerinin tahsilinde ispat olması açısından tahsilat makbuzu alınmalıdır.

Sayın SUF, imza üstden atınca veresiye anlamı taşığı VUK'da yazılı bir konu değildir. Daha doğrusu yazılı bir kanun kuralı değildir. Bu husus ticari,örf ve adettir. Daha sonra mahkeme kararları ile bu husus onaylanmıştır.

Yani faturanın düzenlenmiş olması kesinleşmiş borcun doğmuş olduğu anlamına da gelmez. Ancak tebliğden itiabren 8 günlük süre geçtikten sonra faturaya ilişkin borçlanmanın kesinleştiği ifade edilebilir.

Vuk 229 Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.

Vuk 231 4. Faturaların baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur.
Bu kanun maddelerine göre fatura sonucundaki meblanın borçlanılan tutarı gösterdiğini ve faturanın baş tarafına imza atılması gerektiği açıkça belirtilmiştir.
Ama bu açıklama kanunlarda açık ve kapalı faturanın düzenlendiği anlamına gelmez.
Ancak ilgili kanun maddelerine dayanarakta satıcı tarafından faturanın baş tarafına atılan imzanın alıcısını borçlandırdığı anlamını çıkarmakta yanlış olmaz.
Her ne kadar açık ve kapalı fatura kanunlar tarafından açıkca düzenlenmemiş olsada ticari hayatda bu uygulama kabul gördüğü için alacak takiplerinde faturanın düzenleniş şekline göre karar verilmesi etkili olmaktadır.
Benim ilk mesajımda anlatmaya çalıştığım konu açıkça budur. Ancak açıklamamın kısa olması sanırım yanlış anlaşılmaya sebep oldu.

Söyledikleriniz yanlış değil. Ancak sizinde söyledğiniz gibi farklı yorumlar olabilir.

Bende ek bilgi olarak kesilen fatura yasal olarak itiraz süresi geçmeden kesinleşmiş kabul edilemez demek istedim.

Yalnız fatura üzerine sadece satıcı imza koyuyor, alıcı değil. Bu yüzden Nizam Beyin de belirttiği gibi 8 günlük itiraz süresi geçemeden veya 8 gün içerisinde alıcıdan bir kabul şerhi gelmeden özel hukuk açısından kesinleşmeden söz edemeyiz.

sayın koraykarakaya zaten itiraz, süresi içerisinde yapılmaz ise kabul edilmiş sayılmıyor mu?
Fatura açık dahi olsa borçlusu borcunu ödediğini idda edebiliyor. Bence en kesin olanı her fatura kesildiğinde karşılığında senet almak.. Benim mükelleflerimin çalıştığı bir firma bu şekilde uygulama yapıyor. Fatura bedelinin büyük veya küçük olmasına bakmadan her fatura ile birlikte senet getiriyor tahsilat tarihini bir sonraki ziyaretinin tarihine atıyor. Tahsilata geldiğinde nakit, kredi kartı, vb. evrakla alacağını tahsil ediyor. Şayet tahsil edemez bir şekilde tahsilat yapılmaz ise en azından senet elinde delil oluyor.

Vade farkı hakkında şöyle bir görüş daha var:

1- İş bu fatura ?. tarihinde ödenmez ise aylık ?. oranında vade farkı uygulanır ifadesi;

- Faturanın olağan içeriğinde bulunması gereken unsurlar arasında yer almamaktadır.

- Ticaret kanununda yer alan 8 gün içerisinde faturaya itiraz edilmemesi halinde faturanın kabul edildiğine dair ifade faturanın doğal içeriğine yönelik olup sonradan eklenen ifadeleri kapsamaz.

2- Kararlaştırılan sürede ödenmeyen faturalar için vade farkı söz konusu olması için ya süreklilik arz eden ticari ilişki içinde vade farkı uygulaması kabul edilmiş olmalı ya da ek bir sözleşme yapılmalıdır.

Alacağı senede bağlamak ta bir çözüm ancak olmazsa olmaz değil. Zira 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunun 87 ila 99, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun ise 89 ila 101'inci maddelerinde ticari işlerde cari hesapların işleyişi konusunda gerekli yasal düzenlemeler var.

Anladığım kadarıyla;

Faturada "8 gün içerisinde" ibaresi olsada olmasada ürün tesliminden itibaren bu süreç başlıyor.

Faturada vade tarihi yazmayabiliriz, açık kesebiliriz, tarih yazılsada yazılmasada 30 günlük vade süresi standarttır. Ödeme alınmayabilir, alıcı ödeme yaptığını idda edebilir, tabi ispat etmesi gerekecek.

Alıcıya senet imzalatmak bir çözüm olabilir ama müşterilerimize kargo ile teslimat yaptığımızdan bizim için bu durum geçerli olmayacaktır zira farklı şehirlerdeyiz.