Faturaların Gönderimi

Merhaba arkadaşlar ben çiceği burnunda şirket kurmuş genç bir girişimciyim o yüzden amatör bir sorum olacak sizlere :) Şirketimin faliyet alanı bilişim en son bir çalışma yaptım müşterime faturayıda kestim sorularım burda başlıyor. Birincisi faturaya fiziksel olarak teslim etmek zorundamıyım ?(e-fatura vs.. gibi bir seçenek var mı) eğer zorundaysam faturanın gönderimi için en uygun ve en ekonomik yol nedir ?

Teşekkürler

Ynt: Faturaların Gönderimi

faturayı kestiğiniz yer bir kurumsa sizden faturasını zaten talep edecektir vergi mükellefi olmayan bir alıcı için soruluyorsa bu soru ilerde bir sıkıntı yaşamamanız için faturayı bir şekilde (posta, kargo vb.) ulaştırmanız sizin lehinize olacaktır...

Burda önemli olan faturayı teslim ettiğinizin belgelenmesidir. Genelde kargo yolu ile teslim ediyorlar.
Elden elemanla gönderen de var. Mutlaka teslim karşılığı imza alınmalıdır.

E-fatura şuanda test aşamasında ve sadece bazı firmalar için uygulanıyor.
Turkcell, avea, türk telekom gibi.

www.efatura.gov.tr
Vergi Usul Kanunundaki ilgili genelgeler aşağıdaki tarih ve sayısı verilmiş resmi gazetede yayımlanmışlardır.
10.01.1961 tarih ve 10703 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır.
11.07.2006 tarih ve 26225 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır.

Merhaba tekrar,
faturaları kargo ile gönderirsem benim için masraflı olacaktır çoğu müşterimle yüzyüze görüşmeden iş yapıyoruz. En uygun seçenek sanırım posta ile gondermek yanılıyor muyum ?

Evet, bir çok firma posta ile gönderiyor fatursını.

ulaşıp ulaşmadığı konusunda telefonla teyit alabileceğiniz gibi (pek sağlıklı olmaz)
Normal posta ile gönderim ise ulaşma süresi açısından zaman alabilir.İadeli taahhütlü göndermeye kalkmanız iade bildirimi tarafınıza geri geleceğinden sağlıklı olur ama buda neredeyse kargo ücretine eşittir.Eğer iadeli taahhütlüye gerek yok,telefonla ulaştı bilgisi yeterlidir diyorsanız ve zamanda çok önemli değilse normal posta yolunu deneyin.Veya yine normal posta yolunu seçmek kaydıyla önceden faturanızı firmaya faxlamak suretiyle de işi halledebilirsiniz.tercih size kalmış.Saygılar.

mTuran ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar ben çiceği burnunda şirket kurmuş genç bir girişimciyim o yüzden amatör bir sorum olacak sizlere :) Şirketimin faliyet alanı bilişim en son bir çalışma yaptım müşterime faturayıda kestim sorularım burda başlıyor. Birincisi faturaya fiziksel olarak teslim etmek zorundamıyım ?(e-fatura vs.. gibi bir seçenek var mı) eğer zorundaysam faturanın gönderimi için en uygun ve en ekonomik yol nedir ?
Teşekkürler
çalışmalarınızı peşin ödeme şeklinde yapıyorsanız böyle bir sorun olmayacaktır firma göndermiş olduğu paranın faturasını zaten isteyecektir. Cari hesap çalışmalarınızda mutlaka imza karşılığı mal ve hizmeti ifa ettiğinizi belgeye bağlamanız sizin için faydalı olacaktır. diye düşünüyorum