Faturası Kesilmemiş Hizmet Gideri Hangi Hesapta Durmalı

Sevgili Nizam,

180 ve 280 bu işlemde uygun değil. Üretim yada işlemlerin geleceğinde olsaydı bu gider o zaman belki, ancak şimdi işlemler yürüyor ve giderler işlemler aşamasında yapılmış. Yani işçilik, elektrik vs... Ancak şöyle birşey olabilir çok ekstrem ama, kullanılan tezgah kiralıktır ve mesela 6 aylık kirası peşin ödenmiştir o zaman 180 / 280 hesaptan her ay maliyete çekilir ki biraz ütopik ben sorunun içinde böyle bir durum olduğunu zannetmiyorum.

Biraz daha kurcalayalım.
Aslında imalat (çelik filan) yapan bir firmada 740 hesabın olmasın da ilginç, 710 / 720 /730 ( varsa diğer giderler) hesaplar'dan varsa tamamlanmamış iş doğrudan pay verilerek 151 hesaba alınır.

180 Hs işleyiş açıklamasına birkez daha bakarmısınız.
"Gelecek aylarda ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek..."

Sayın merkür, Ödemesi peşin yapılmış ama gelecek aylara ait giderlerin izlendiği hesaptır.

Bende kesinlikle 151 Yarı mamül hesabı diyorum.

Sevgili Nizam,

180 ve 280 bu işlemde uygun değil. Üretim yada işlemlerin geleceğinde olsaydı bu gider o zaman belki, ancak şimdi işlemler yürüyor ve giderler işlemler aşamasında yapılmış. Yani işçilik, elektrik vs...

Bır.

Kevork Bey, Bu ne demek allah aşkına anlayamadım ben. Basitçe anlatsana bize bunu....

Sayın merkür, Ödemesi peşin yapılmış ama gelecek aylara ait giderlerin izlendiği hesaptır.

Bende kesinlikle 151 Yarı mamül hesabı diyorum.

Hizmetin yarı mamulü olmaz ki.Mesela bana bir müşterim malzeme getirdi ve üstüne işçilik yapmamı istedi, aralık ayında işçiliği yaptım, ocak ayı sonunda fatura ettim, ocak ayı işçilik giderini 151 hesaba atamam ki.

Sayın merkür2, ( Nizm dostum bu umarım senin içinde daha açıklayıcıdır )

İmalat yada iş devam ederken yaptığınız giderler 180/280 olmaz. #21 e yorumuma bakarsanız ütopik de olsa bir örnek verdim. Örnekleyelim, Ekim/Kasım/Aralık boyunca çalıştınız ve işçilik ödediniz,kira / elektrik / su / ısınma vs ödediniz ve 31.12 günü iş daha tamamlanmadan şalteri kapattınız. Bana göre artık ortada yarımamul var ve bu harcamaları varsa 150 hesaptakilerle beraber 151 hesaba almalısınız.

180 yada 280 hesap olması için ya süreli bir sözleşme olmalı (sigorta poliçesi gibi ) yada topluca bir ödeme olmalı ( yıllık kiranın topluca ödenmesi gibi ), diğer işlemlerde de faturası gelmiş olmalı (geldiyse ve ürünse zaten 15 gurubundadır, değil ödemeyse 159 da avanstır ) yada yine aynı örnekte verdiğim gibi bir cihaz kiralamasıdır.

180 hesabın açıklaması tamam ama salt açıklamasına bakmak yetmiyor yani.

Bu işlemde uygun değil ifadesi de "sorulan soru çerçevesinde" anlamındaydı.

Hizmetin yarı mamulü olmaz ki.Mesela bana bir müşterim malzeme getirdi ve üstüne işçilik yapmamı istedi, aralık ayında işçiliği yaptım, ocak ayı sonunda fatura ettim, ocak ayı işçilik giderini 151 hesaba atamam ki.

Hizmetin özelliklerine bakalım mı?

1-Soyutluk
2-Eş zamanlı,Üretim Tüketim
3-Heterojenlik
4-Değişken Talep

2. Maddede gördüğünüz gibi Hizmet Eş zamanlı olarak üretilir ve tüketilir. Yaptığı teslim kadarına fatura kesilmemiş ise işlem zaten hizmet değildir üretimdir.

Bir mamul üretimi için 180 hesap kullanılmaz bir hizmet üretimi için 151 ve 152 kullanılmaz düşüncesindeyim.

Hizmetin özelliklerine bakalım mı?

1-Soyutluk
2-Eş zamanlı,Üretim Tüketim
3-Heterojenlik
4-Değişken Talep

2. Maddede gördüğünüz gibi Hizmet Eş zamanlı olarak üretilir ve tüketilir. Yaptığı teslim kadarına fatura kesilmemiş ise işlem zaten hizmet değildir üretimdir.

Bir firma ahşap malzemesini aldı, boyasını aldı ve bana bunu boya dedi, bu boyama işlemi mamul üretimi midir?

Sayın merkür2, ( Nizm dostum bu umarım senin içinde daha açıklayıcıdır )

İmalat yada iş devam ederken yaptığınız giderler 180/280 olmaz. #21 e yorumuma bakarsanız ütopik de olsa bir örnek verdim. Örnekleyelim, Ekim/Kasım/Aralık boyunca çalıştınız ve işçilik ödediniz,kira / elektrik / su / ısınma vs ödediniz ve 31.12 günü iş daha tamamlanmadan şalteri kapattınız. Bana göre artık ortada yarımamul var ve bu harcamaları varsa 150 hesaptakilerle beraber 151 hesaba almalısınız.

180 yada 280 hesap olması için ya süreli bir sözleşme olmalı (sigorta poliçesi gibi ) yada topluca bir ödeme olmalı ( yıllık kiranın topluca ödenmesi gibi ), diğer işlemlerde de faturası gelmiş olmalı (geldiyse ve ürünse zaten 15 gurubundadır, değil ödemeyse 159 da avanstır ) yada yine aynı örnekte verdiğim gibi bir cihaz kiralamasıdır.

180 hesabın açıklaması tamam ama salt açıklamasına bakmak yetmiyor yani.

Bu işlemde uygun değil ifadesi de "sorulan soru çerçevesinde" anlamındaydı.

Bu senin yorumun ancak Kevork kardeşim. Burda doğru tek nokta FATURANIN GELMİŞ OLMASI , sözün özü budur. Hizmet faturası alınmış ise bu nasıl 15 grubunda olacak? . Bir hizmet üretmek için bazı işçilikler aldık. Bunların faturası geldi. Ancak diyelimki yapılacak son bir işlem kaldı , bu nedenle hizmet tamamlandmadı, ve faturası kesilemedi. Şimdi ne olucak?
Dönemsellik ilkesi gereği, ya yapılan harcamaları bir hesapta toplayıp giderleştirmiyeceğiz. Yahıut giderleştiripo gelir tahakkuku yapıcaz.
Elde mal veya ürün olsa tamam yarı mamule alaım bekleyeim. Hizmetin stoğu olmaz. Yapmayın.

Son düzenleme:
Devamını ben getireyim. ürünü boyadın malzemenin teslimini yapmadın (hepsini bitirmediğin için) Yaptığım giderler ne olur diyorsunuz. Boyadığınız ürünler sizin üretim stoğunuzmudur? değilmidir?

Boyadığım ürünler benim stoğum değil ondan eminim, o alıcının stoğu ve boyalar da:)
Ben yaptığım işçilik nedir sizin açınızdan onu merak ettim.

Devamını ben getireyim. ürünü boyadın malzemenin teslimini yapmadın (hepsini bitirmediğin için) Yaptığım giderler ne olur diyorsunuz. Boyadığınız ürünler sizin üretim stoğunuzmudur? değilmidir?

Diyelim ki mabilya boyuyorsun. Mobilyalar marangozda yapılıyor sana boyanmak için konsinye olarak geliyor. Sende boyamaya başladın 3 gün boyadın ay sonu geldi bitmedi. Yani dönem sonu. Başkasının mobilyasını nasıl stok kaydına alacaksın?

Boyadığım ürünler benim stoğum değil ondan eminim, o alıcının stoğu ve boyalar da:)
Ben yaptığım işçilik nedir sizin açınızdan onu merak ettim.

Bende onu cevaplıyorum zeynep hanım, Hizmet üretim stoğudur. Ya ürettiğiniz hizmet kadarını faturalandıracaksınız. Yada bunu Hizmet üretim stoğu olarak 151'e atacaksınız.