Faturası Kesilmemiş Hizmet Gideri Hangi Hesapta Durmalı

Eğer borsada işlem gören gibi TMS kullanması gereken bir firma değilseniz TDHP göre hareket etmelisiniz. TMS ile kafanızı karıştırmayın.
Sadece işçilik yapılıyor ise (işçi ücreti, elektrik, su vs) öncelikle 70 hs gurubunda ilgili hesaplara kaydedilir. Hizmeti bitmiş işlere verilecek maliyet kadarı yansıtma hs yolu ile 622 hs henüz tamamlanmamış işler için yapılanlar ise 180/280 hs aktarılarak sene kapatılır. Ertesi sene 180/280 hs kaydedilen maliyet unsurlarından işlemi tamamlanan işlere verilecek maliyetler 622 hs aktarılır.
Diyelimki boya+işçilik söz konusu (boyası bizden);
Yapılacak iş 1000 br, stoklarda boya 500 br, stoklardaki bu iş için kullanılacak boya (iş bitiğinde toplam kullanım) 300 br. 2014 sonu 500 br boyandı diyelim;
Sene sonunda stok boya 350 br, 180 hs 150 br boya gözükür. 2015 iş bitiğinde 622 hs (B) boya 300 br 180 hs (A) 150 Br 150 Hs (A) 150 Br olacak şekilde hizmet üretim maliyet hs aktarımlar yapılır. (Not aradaki yansıtma hs kayıtları ihmal edilmiştir. Stok ve gider hs öncelikle ilgili yansıtma hesaplarına sonrasında yansıtma hesaplarından maliyete aktarılır.)

TMS örneğinin tek nedeni? Hizmet 151'e atılmaz denilmesine istinadendir. 180 ve 280 bana doğru gelmiyor. Çünkü gider gelecek dönemin gideri değil cari dönemin gideridir.

Sayın Arkadaşlar,

Konu çözüme ulaşsın diye verilen örnekler başka başka yorum ve sonuçlara tabi. Hizmeti yada işlemi tamamlanmayan olaylar için yansıtma yada pay vermeler dahil 157 hesap örneğini vermeme rağmen hala başka yolları seçmek doğru değil. Özellikle işçilik ve giderler. Hiç örneğine rastlamadım özellikle dahili giderler 180/280 hesaplara aktarılmaz. Örneğin işçilikler, bunlar ancak maliyet oluşumu birikimi olurlar yada pay verilerek yarımamullere yüklenirler.

Gelir tahakkuku da yapılmaz bir durum bu çünkü elde etme prensibine de aykırı başka mahsurları da var. Envanter ise sadece sayım olarak düşünmek de yanlış raftaki malı saymak anlamında düşünmeyin. Aslında 180/280 hesap bile envanter sayılabilir.

Bu konu hakkında daha çok yazmaya gerek yok sanıyorum yeteri kadar dövüldü, eni konu masa başında belki konuşulur daha iyi olur.

1. Mevcut Sistemde, Hizmet Sunan
Đşletmelerin Stok Maliyeti
Hizmet işletmelerinde, üretilen hizmetin
maliyeti, üretim işletmelerine göre farklılıklar
gösterir. Üretim işletmelerinde, üretimi
tamamlanan mamuller, önce stoklanır. Daha
sonra satılan kısmın maliyeti, stoklardan
çıkarılarak, satılan mamul maliyeti hesabına
aktarılarak giderleştirilir. 1
Hizmet işletmelerinde ise, hizmet üretim
maliyetleri stoklanabilir maliyet olarak kabul
edilmediğinden, bu maliyetler dönem sonunda
doğrudan satılan hizmet maliyeti hesabına
aktarılarak giderleştirilir.
Hizmet işletmesi olarak kabul edilen yıllara
yaygın inşaat taahhüt ve onarım işletmelerinde,
hizmet maliyetleri inşaat devam ettiği sürece,
stok maliyeti hesabı olan 170 Yıllara Yaygın
Đnşaat ve Onarım Maliye1 hesabında
aktifleştirilir.

Ertuğrul ÇETĐNER, Konaklama Đşletmelerinde
Muhasebe Uygulamaları, Gazi Kitapevi,
Ankara, 2002 s. 243
2
Mehmet SAYARI, Đnşaat Taahütleri (Yıllara
Yaygın Đnşaat ve Onarım Sözleşmeleri

Mevcut TDHP içersinde Hizmet stoku yoktur. Bu konuda bir uygulama eksikliği olduğu görülmektedir. Nitekim teoride bir takım öneriler de verilmiştir.
Bunlar doğdurdur. Ancak şu anki sistemde malesef kayıtlarımıza hizmet stokları alamayız. Başka şekilde çözmek lazım.

Yapılan iş gönderilmiş çeliklerin kesim-büküm vs işlemlerle değiştirilmesi projeye uygun getirilmesi ana malzemeyi işi yaptıran alıp bize gönderiyor biz sadece ufak defek hırdavat-vinç-makine kullanıyoruz
Fatura iş bitince yani mallar teslim edilince kesileceğinden zamanı bilinemiyor
740 da takip ediyoruz eğer iş bitmemiş ve fatura kesilmemişse nguroy üstadın dediği gibi 740 dan 180/280 hesaba aktarıyorum
Teşekkürler

Yapılan iş gönderilmiş çeliklerin kesim-büküm vs işlemlerle değiştirilmesi projeye uygun getirilmesi ana malzemeyi işi yaptıran alıp bize gönderiyor biz sadece ufak defek hırdavat-vinç-makine kullanıyoruz
Fatura iş bitince yani mallar teslim edilince kesileceğinden zamanı bilinemiyor
740 da takip ediyoruz eğer iş bitmemiş ve fatura kesilmemişse nguroy üstadın dediği gibi 740 dan 180/280 hesaba aktarıyorum
Teşekkürler

180 Doğru değil ama tercih sizin Ben hala 151 demekteyim.

Teoride 150 hesap altında TAMAMLANMAMIŞ HİZMETLER adı altında bir aktif hesab açılıp burda izlenmesi konusunda bazı görüşler var.

Teoride 150 hesap altında TAMAMLANMAMIŞ HİZMETLER adı altında bir aktif hesab açılıp burda izlenmesi konusunda bazı görüşler var.

Hocam konumu itibariyle 150 düzgün gelmiyor bana 151 daha uygun bir hesap olur devam eden işler niteliğinde "151.01 TAMAMLANMAMIŞ HİZMETLER" olarak takibi zaten bizim ısrar ettiğimiz konuya geliyor.

Hocam konumu itibariyle 150 düzgün gelmiyor bana 151 daha uygun bir hesap olur devam eden işler niteliğinde "151.01 TAMAMLANMAMIŞ HİZMETLER" olarak takibi zaten bizim ısrar ettiğimiz konuya geliyor.

Ben Nizam Bey'in son mesajında 150 hesap yazmasına karşın 15 gibi algıladım, bana göre 151 değil 154 daha uygun.