Faturasız ithal ürünlerin e-ticareti.?

Merhaba, ben çin ağırlıklı olmak üzere yurtdışından ufak elektronik eşyalar getirerek satmak istiyorum. Bir iki tane deneme amaçlı sipariş verdim, ürünler geldi ama faturası falan yok tabi. Bu ürünleri türkiyede satmak için yasal olarak neler yapmam gerekir. Örneğin sadece internet üzerinden satsam hiç elimi sürmeden üreticiden direk alıcıya (drop-shipping) veya kendim alsam bunu türkiyede elden satmak istesem yasal olarak zorunluluklarım nelerdir? Bunun için bir firma mı kurmam gerekiyor? ilginiz için şimdiden teşekkürler.

İyi günler

Ynt: Faturasız ithal ürünlerin e-ticareti.?

İthalat da yapabilirsiniz, internet üzerinden satışta yapabilirsiniz firma kurmanız ve fatura kesmeniz gerekir tüm bu konularla ilgili bilgi ve görüş almanız için öncelikli olarak bir muhasebeci/mali müşavire ihtiyacınız var...

Tabi bir ithalat yapacaksanız, ilk önce bir işletme açılışı yapınız.Vergi kaydınız olsun.Ondan sonra bu işletme üzerine ithalat yapınız satacağınız ürünleri ülkeye getiriniz, şimdi o bir şekilde kaçak olarak ülkeye soktuğunuz ürünleri nasıl resmi olarak satmayı düşünüyorsunuz.!

Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim. Peki bu iş için firma kurmaya karar verdiğim zaman bana ortalama minimum maliyeti ne olur? Konu hakkında hiç bilgiye sahip değilim sıfırdan öğrenmeye çalışıyorum bu işlerin nasıl yürüdüğünü :)

--şimdi o bir şekilde kaçak olarak ülkeye soktuğunuz ürünleri nasıl resmi olarak satmayı düşünüyorsunuz.!

Yok kaçak olarak sokmadım, 100$ altı vergiye tabi tutulmuyormuş. Zaten 1-2 tane sipariş vermiştim, kendim kullanmak için. .

İyi günler

En az maliyetlisinden bir şahıs işletmesi kurarsın vergi dairesine müracat ederek, ithalat yapabilmen için de Ticaret Odasına kayıt yaptırırsın, fazla bir maliyet olmaz bunların, 250,00-/500,00-TL arasında bir maliyeti olur.

Peki bu konu ile ilgili birşey daha sormak istiyorum. Bu yurtdışından gelen ürünler faturasız olarak geliyor, bunları sadece benim faturalandırmam geçerli olacakmı?Yoksa ürünler elime geçtiği zaman bir yere kayıt mı yaptırmam gerekiyor?

Sayın spotagel0;
Öncelikle firma kurup ithalat yapmaya karar vermişseniz,zaten siz bu malların bedelini bir vesikaya karşılık ödemeniz lazım.Bankada transferi yaparken banka size neye karşılık transfer yaptığınızı soracak o zaman fatura ibraz etmeniz lazım.Uzun hikaye siz kaşrı taraftan ticari fatura isterseniz verirler demek istiyorum.
Bir malın girişi olmadan çıkışı olmaz.Faturanızı isteyin havale transfer aşamasında.

Peki gümrükten geçerken gümrük vergisi olmadan geçerse sorun olur mu?

Gümrük vergisi olmadan gürmükten nasıl geçecek merak ediyorum.Diyelimki oldu şayet tespit edilirse gümrük kanununa göre kayba uğratılan vergi aslı ile beraber 3 katı ceza kesilir.Ayrıca ağır cezada yargılanırsınız, Gümrük kaçakçılığından ötürü.
Çok ciddi sonuçları var.Bence ithal ettiğiniz veya edeceğiniz ürünlerin gümrük rejimi karşısındaki durumu hakkında detaylı bilgiyi gümrük müşavirlerinden alabilirsiniz.Bahsettiğiniz konu tam olarak onların ilgi alanındadır.