ETSY Satışında Faturasız Mal ve Zarar

Merhabalar, ben 26 ocak 2023 tarihinde kuryelik yapmak için genç girişimcilikten yararlandığım bir şahıs şirketi açtım ve kuryeliği haziran ayında bıraktım. Ocak 2024de de bir sigortacılık şirketinde asgari ücret ile işe başlayacağım sgk yapılacak. Genç girişimcilikten 2 sene daha yararlanacağım için şirketi kapatmak istemedim ve çalışırken ekstra olarak aklımda olan ETSY için mağaza açmaya karar verdim.

Fakat ben ev hanımlarından mal alıp sayfama yakın bir tarihte yükleme yapacağım bir sorun var ürünler geldi ben bu hanımlara havale şeklinde ürün ücretlerini ödedim fakat ev hanımları oldukları için fatura kesemiyorlar bende ETSYde satış yaparken fatura kesmem lazım ev hanımlarına ödediğim kadar geriye dönük hepsine gider makbuzu göndersem olur mu veya bu kadınlar imzalamak istemez ise başka ne yapabilirim. Onlara üretmesi için kendi adıma hammadde(kumaş, iplik vb) olarak aldığım ürünlerin faturaları var bunları gider olarak gösterip kendim üretiyomuş gibi gösterebilir miyim? Eğer kendim üretiyor gibi gösterirsem başka bir belge almama gerek var mıdır?

İlk başta gider göstereceğim ve satış olmaz ise zarar gözükecek bu bana hukuksal, vergisel bir sorun teşkil eder mi? Son olarak gider makbuzunu bu kadınlar imzalayacaksa ileride satış yaptıkları için bu kişilere ait bir sorun veya vergisel bir süreç başlaması gerekir mi?

Merhaba
Evde kendileri üreterek internet üzerinden satış yapanlar için esnaf vergi muafiyeti hakkı var.
Yıllık satış tutarı asgari ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması gerekir (2023 için 120.096,00)
Bu tarz kişiler vergi dairesine başvurarak mükellefiyet tesis etmeleri ve bu muafiyet belgelerini temin etmeleri gerekir.
Alışlarınızı bu mükellefiyeti tesis edenlerden yani işi resmiyete dökenlerden yapmaya çalışın.

Ekte konuyla ilgili vergi rehberi var.İnceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• rehber.pdf
    624.3 KB · Görüntüleme: 3