Fazla Çalışma Muvaffakatnamesi İle İlgili Soru

Merhaba bize şöyle bir belge imzalatmaya çalışıyorlar.

'' ...................... T.C./SSK Sicil numarası ile çalışmakta olduğu...................ünvanlı iş yerimizde , 4857 sayılı İş Kanunu'nun 41.maddesi ,Fazla Çalıştırma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmenliğinin 9. maddesi hükümlerinde belirtilen hükümler çerçevesinde , işverenin gerekli gördüğü zamanlarda ( Hafta tatili , Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günlerinde), Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması , işlerin aksatılmadan yürütülmesi için ............ tarihleri arasında istenilen gün ve saatte fazla çalışma yapmak için bu muvafakat ettiğimi kabul ve beyan ediyorum. ''

Diye Fazla çalışma muvafakathanesi imzalatmaya çalışıyorlar. Ben ve bir kaç arkadaş imzalamadık ama zorluyorlar ne yapmam lazım. İmzalamaz isem ve basit bir gerekçe ile çıkarılırsam ne yapmam lazım.

eğer fazla çalıştığınız zaman fazla mesai ücretinizi alacaksanız imzalamanız da bir sakınca yok... ee tabi ben fazla mesai yapmam diyorsanız imzalamanıza gerek yok. bu sadece işverenin almış olduğu bir önlem. eğer siz bu muvafakatnameyi imzalamaz ve fazla mesai yaparsanız yapılan bir incelemede şirketiniz ceza yer. ama imzalarsanız da size birşey olmaz...

İş kanunu gereği, ihtiyaç halinde fazla çalışma yapılabilmesi için, işçinin fazla çalışma yapmayı kabul etmesi gerekir. Bu kabulleri de her yıl için aramakta kurumlar.
Her işyerinde her yıl başlangıcında yaşanan klasik uygulamadır.
Fazla çalışma yapılması istendiğinde çalışmayı kabul ettiğinizin onayıdır. İmzalamak zorunda değilsiniz elbette, ama beklediğiniz üzere sıkıntılar da yaşatmaları muhtemel.
İmzalamanızda bir sorun çıkmayacaktır, eğer ben fazla çalışma yapmam, şeklinde bir düşünceniz yoksa.

Bu sadece işçi özlük dosyasında her sene imzalatılması gerekn bir uygulama olduğundan dosyanızda olmaması durumunda işveren cezai sonuçlarla karşılaşabilir, imzalamanızda bir sıkıntı yok.

....sıkıntılar da yaşatmaları muhtemel.

Evet.

Keşke her şey kanunlarda yazılı olduğu gibi uygulanabilse...(bazı işyerlerinde demokrasi olmayabilir!..)
İmzalamanız uygun olacaktır,zira bir işyerinde f.çalışma yapılması gerekir,üstelik pozisyonu itibariyle işci de bu çalışmaya katılmaz, iş de aksar ise(bu durum da işyerinde olumsuzluklara sebebiyet verirse ki,verebilir!)bu durumdan işveren/ve veya vekili çok rahatsız olur/olacak,dolayısyle sıkıntıların(yani işci-işveren çekişmesinin)fitili ateşlenmiş olacaktır...