Fiat Ducata Araç Alış KDV si

Herkese iyi bayramlar,

bir kargo firmasında kendi aracıyla kargo taşıyacak olan kişiye galeriden aldığı fiat 250 kamyonet (ducato kapalı kasa (ruhsatta 3 koltuklu yazıyor)) için %1 kdv li fatura düzenlenmiş. tereddütte kaldığım için konuyu araştırmak istedim ve beyannamesini henüz göndermedim. %1 kdv li düzenlemek doğruysa aracın satışı yapılırken de %1 mi hesaplanması gerekiyor. ben 3 koltuklu yazdığı için acaba %1 olabilir mi düşüncesindeyim, kamyonet yazması pek önemli değil gibi çünkü doblo türü araçlarda da kamyonet yazıyor.

Kritik nokta aracın binek otomobil mi, yoksa ticari araç mı olduğuna karar vermek. 60 Nolu KDV Sirkülerinin 5.10.1 bölümünde binek araçlar şu şekilde tanımlanmıştır.

"1+1, 1+3, 1+4 veya 1+7 koltuklu, şoför ve öndeki yolcunun arkasındaki kısımda emniyet kemerleri veya emniyet kemeri montajı için tertibat, koltuk ve emniyet ekipmanı montajı için sabit tertibat, aracın iç kısmının her tarafında, araçların yolcu bölümlerinde yer alan konfor özellikleri ve iç döşemeleri (örn. yer kaplamaları, havalandırma, iç aydınlatma, küllükler), iki yan panel boyunca arka camları bulunan (en arkada yük bölümünün sağ ve sol taraflarında cam bulunsun bulunmasın); şoför ve öndeki yolcuların bölümü ile insan veya eşya taşınması için kullanılan arka bölüm arasında sabit bir panel veya bariyer bulunmayan kapalı kasa motorlu taşıtlar 87.03 pozisyonunda yer almakta olup, binek otomobiller bu kapsamda değerlendirilmektedir."

Sizin bahsettiğiniz araç ise bu tanıma göre binek otomobil değil, ticari araç. Yani zaten GTİP sınıflandırmasına göre
arka kısımda güvenlik teçhizatı ve koltukların yerleştirilmesi için sabit tutturma noktaları ve bağlantı elemanlarının bulunmadığı bir sıra koltuğa sahip olan panelvan türü araçlar, yolcu alanı ile yük alanı arasında sabit bir panel veya bariyer ya da yan panellerde pencereleri bulunsun veya bulunmasın 87.03 pozisyonunda sınıflandırılmazlar. Bu nedenle bu aracın ikinci el olarak satışında hem faturanın %18 üzerinden düzenlenmesi gerekir, hem de KDV beyannamesinde buna göre beyan edilmesi.

Son düzenleme:
cevap için teşekkür ederim. son cümlenizde %18 yazmak istediğinizi düşünüyorum. üstte de yazdığım gibi benim merak ettiğim konu %1 olabilmesi için tek kriter koltuk sayısı gibi görünüyor onun dışında pek sebep yok gibi. (azami yük kapasitesinin 3500 kg olması da bir kriter değil herhalde)

konu hakkında başka görüşü olan arkadaşları 30 ekim sabahına kadar bekleyeceğim..

Son düzenleme: