Finansman Gider Kısıtlaması

Merhabalar müşterinin aktifine kayıtlı binek araçları var ve ek faaliyeti araç kiralama ama araçlar için Ocak ayından itibaren bir adet oto kiralama faturası kesilmiş araçlari ise birinci derece yakınları kullanıyor bu araçlara finansman gider kısıtlaması uygulamalı miyim ? bu durumda Ocak ve Şubat ayı için gider kısıtlaması yapmadim bu durumda ne yapmalı?teşekkür ederim.

Sayin esra

Bu durumda finansman gider kisitlamasi uygulanmaz. Bu giderlerin tamami K.K.E.G'dir
Üstadım bu araçlara ait benzin fişleri vardı 770 genel yönetim giderlerine atmıştım KDV indirim konusu yapıldı bende meslekte yeniyim Ocak şubat mart aylarıni bu şekilde kayda aldım.k.k.e.g hesabına atmadım bir sıkıntı olur mu ? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🙏

Üstadım bu araçlara ait benzin fişleri vardı 770 genel yönetim giderlerine atmıştım KDV indirim konusu yapıldı bende meslekte yeniyim Ocak şubat mart aylarıni bu şekilde kayda aldım.k.k.e.g hesabına atmadım bir sıkıntı olur mu ? Cevaplarınız için çok teşekkür ederim 🙏
Sayin esradzc

Eger KDV beyannamende devreden KDV cikmissa Soyle yap Nisan ayi kdv beyaninda Ocak şubat mart aylarında indirim konusu yaptigin kdv'leri ilave kdv'ye yaz. 2. Gecici Vergi doneminde de Matrah + KDV' leri K.K.E.G. olarak Matrah'a ilave et.

Devreden KDV yoksa duzeltme vermeni oneririm.