Geçici vergi beyannamesi maliyet kaydı.?

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar geçici vergi beyannamesi çıkarmadan önce 621 hesap borçlu, 153 hesap alacaklı kaydı yapıyor musunuz?Normalde bu kaydı yıl sonunda yapıyorduk ama 3 aydan 3 aya geçici vergi beyannamesi çıkarmadan önce yapılıyor mu?

Ynt: geçici vergi beyannamesi(kurum)

Geçici vergi beyanı ekinde ki gelir tablosunu, o kaydı yapmadan oluşturamazsınız.

Maliyetlerinizi dönem sonlarında belirlediğinizi göstermek anlamında bu kaydı her geçici vergi dönem sonlarında yapmalısınız.Aksi halde dönem sonlarında maliyet tutarlarınız tespit edilemeyecektir.Saygılar

kanunkaide ' Alıntı:
Geçici vergi beyanı ekinde ki gelir tablosunu, o kaydı yapmadan oluşturamazsınız.

Manuel gelir tablosu yapanlarda bu kayıtları dönem içinde yapmadan beyanı hazırlayan (gider yansıtmaları dahil) tüm maddeleri de yıl sonunda yapanları da gördüm maalesef.

Sürekli envanter yöntemi uygulanıyosa her satış işleminden sonra maliyet kaydının yapılması zorunludur. Ama aralıklı envanter yöntemi uygulanıyosa dönem sonunda sadece 1 kez bu kayıt yapılır.

Aralıklı envanter yöntemine göre (çoğunlukla uygulananda budur) tek kayıtla da yapabilirisiniz fakat bu şekilde takip etmek daha zordur.2 madde yapmaktan kaçınarak yıl sonunda bu kontrolü yapıp (her dönem sonu ne yapıldı acaba) bu zorluğu çekmek ne kadar mantıklı takdiri size bırakıyorum :)

;) muhasebe bürolarında bu pek dikkat edilmez. Genelde yıl sonunda tek kayıtla işi bağlamaya çalışırız.. Şirket muhasebe departmanında bu kayıtların önemi daha da ciddidir. Yılsonu satış maliyet rakamı açısından.
Ama dediğim gibi büro ortamında bunun takipi pek yapılmaz genelde sene sonu kayıtlarında bir kez yapılır o da zaten 4.dönem geçicideki satış maliyet rakamını tutturmak için.

Ynt: Geçici vergi beyannamesi maliyet kaydı.?

Peki arkadaşlar her geçici vergi döneminde yaptığınız kayıtları da yazabilir misiniz?Yani sadece 621 borçlu, 153 alacaklı mı yapıyorsunuz ya da diğer hangi kayıtları yapıyorsunuz?

Maliyet kaydı
Gider yansıtmaları
Gider / yansıtma hesaplarının kapatılması
Gelir tablosu hesaplarının 690 nolu hs. aktarılması

kayıtlarını
Geçici vergi dönemlerinde yapıyorum

REVİZYON ' Alıntı:
Maliyet kaydı
Gider yansıtmaları
Gider / yansıtma hesaplarının kapatılması
Gelir tablosu hesaplarının 690 nolu hs. aktarılması

kayıtlarını
Geçici vergi dönemlerinde yapıyorum

biz bu kayıtları dönem sonunda yapıyoruz.
Siz bu kayıtları dönem içine uyguladıktan sonra hesapları tekrardan açıyormusunuz. Yani 600 deki 6 aylık kümülatif satışı 690 hesaba devrettiten sonra. 600 hesabı kapanıyor. Bu dönem yani Temmuz ayında nasıl işlem yapıyosunuz. Kümülatif toplamı görme açısından

600, 621, 632 gibi gelir tablosu hesaplarını 3'er aylık dönemler halinde 690 nolu hesaba aktarıyorum.
690 nolu hesapta dönemler halinde kar / zarar tutarlarını görebiliyorum. Ayrıca hesapların kümülatif toplamlarınıda görebiliyorum. sorun yok.

Merhaba,

30.06.2010 sonuyla;

770 bakiyesi;

632 xxxxx

771 xxxxxxx
760 bakiyesi

631 xxxxx

761 xxxxxxxx

kayıtlarını yapacaksınız. Yani giderleri yansıtma hesapları aracılığıyla, 6 ile başlayan sonuç hesaplarına yansıtacaksınız.

yılsonundada

771 xxxxxxx

770 xxxxxxx
761 xxxxxx

760 xxxxxxx
600/602 vb xxxxxxx

690 xxxxxxx

690 xxxxxx

631/632 xxxxxxx

Zaten yansıtma hesapları bunun içindir. Saygılarımla,

sn.uzman

gider hesaplarını yaptığınız kayıtlarla anladım, yansıtmalarla kümülatif aktarılıp, toplanıyor yıl sonuna kadar. 7 li gruplara (770,760 vs.) dokunulmuyor.

Anladığım kadarıyla dönem içinde 6 lı gelir hesaplarına da dokunulmuyor. Ama dönem içinde gelir hesaplarınıda 690 a devredebilir miyiz? yani her geçici vergi döneminde dönem sonu işlemleri yapabilir miyiz?

Merhaba,

Sonuç hesaplarının 690' a atılması yılsonundan önce atılması, muhasebe mantığına ters, bakınız muhasebe kitaplarını inceleyin; önce 771 ve 632 çalışır, sonra 77o ve 771 kapatılır, yansıtma mantığı hesapları kapatmadan 770 bakiyesini 632 sonuç hesabına aktarmak için kullanılmasıdır.

Bu yüzden yıl sonundan önce ara dönemlerde 6'lı ve 7'li grupların kapatılmaması gerekir.

İlgili giderler sonuç hesaplarında toplanır ve burada kalır,

Sonuç hesaplarının yılsonundan önce kapatılması uygun olmaz,

Saygılarımla

SN. UZMAN

benimde şöyle bir düşüncem vardı. Gerçi siz uygun olmaz dediniz ama yinede düşüncemi paylaşayım biraz daha açarak.

Şİmdi yıl sonu kapanışları yerine geçici vergi dönemlerinde yansıtma hesapları ile 6 lı, 7 li grupları kapatıp 590 yada 591 e atsam kar yada zararı sonraki ayda yine dönem içi kayıtlarına devam etsem sanki her geçici vergi dönemini yıl sonuymuş gibi kabul etsem..geçici vergi dönemlerinde bilanço çıkarsam.. 3 aylık,6 aylık yada 9 aylık bilanço..
590 ın altındada 1.dönem geç.vergi karı yada;
591 olursa; 2.dönem zararı şeklinde..

Muhasebede böyle bişey mümkün değil gibi sizin açıklamalarınızdan sonra.. Yani anlaşılan TDHP bu tür bir muhasebe uygulamasına uygun değil..

benim her zaman düşüncem ve uygulamak istediğim şey buydu. Yani geçici vergi dönemlerinde sanki kapanışları yapıyomuşuz gibi ertesi dönem başındada hesapları tekrardan açma düşüncem suya düştü ;)

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Sonuç hesaplarının 690' a atılması yılsonundan önce atılması, muhasebe mantığına ters, bakınız muhasebe kitaplarını inceleyin; önce 771 ve 632 çalışır, sonra 77o ve 771 kapatılır, yansıtma mantığı hesapları kapatmadan 770 bakiyesini 632 sonuç hesabına aktarmak için kullanılmasıdır.
Sn. Uzman
Yansıtma hesaplarının mantığı 770 hesap bakiyesini 632 nolu hesaba aktarılması için kullanılması değildir.

Yansıtma hesaplarının mantığı İşletmenin Direkt işçilik, Direk ilk madde ve malzeme, Genel Üretim, Hizmet üretim ve Genel gider gibi gider ve maliyetlerin fiili giderler gerçekleşmeden önce İşletme tarafından belirlenen maliyet yöntemlerine göre maliyete yüklenmesini sağlamak amacıyla, üretime ve gelir tablosu hesaplarına yansıtılmasını sağlamaktır.

Bu şekilde yansıtma hesapları aracılığıyla giderler / maliyetler yansıtılır. Daha sonra yansıtma hesapları bakiyeleri ile gerçekleşen giderlere ait bakiyeler karşılaştırılarak aradaki farklar tespit edilir ve fark var ise ilgili hesaplara aktarılır.

UZMAN ' Alıntı:
Bu yüzden yıl sonundan önce ara dönemlerde 6'lı ve 7'li grupların kapatılmaması gerekir.

İşletme maliyetlerini 3?er aylık dönemler halinde tespit edebilir bu durumda 3?er aylık dönemler halinde hesaplar kapatılabilir. Ve dönem karı veya zararı 690 nolu hesapta kalabilir

Ancak 690 nolu hesabı yıl sonu gelmeden 590 veya 591 nolu hesaba aktarmak uygun olmaz.

Merhaba,

Sayın revizyon,

Standart maliyet sisteminde sizin dediğiniz amaçlara hizmet eden hesaplar ;771,761,731,781 değil 712,713,722,723,732,733,734,742,762,772,782,712,713 hesaplardır., Öngürülen ve gerçekleşen maliyetler arasındaki farkların neden kaynaklandığı önemlidir.

Ayrıca ara dönem finansal raporlamada, bilanço çıkarabilecek yeterli veri ve zaman olmadığı için yansıtma hesaplarının kullanılması gerekir. Zaten.

Neyi netleştiriyorsunuz ki, devlet size yılsonunda olduğu gibi 3 veya 4 aylık bir süre vermiyor. Ayrıca adı üstünde geçici vergi, oranları sabit, dolayısıyla sonuç hesaplarının kapatılacağı verinin o tarihte elinizde olmaması nedeniyle yansıtma hesaplarıyla giderler sonuç hesapların aktarılır. 6 ile başlayan hesapların kalanı o dönemki karınızı gösterir. 7 ile başlayan hesap grubunda kalan olmaz. 100 hesaplar ve 599 arası hesaplarda karı verir.

Saygılarımla,

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın revizyon,

Standart maliyet sisteminde sizin dediğiniz amaçlara hizmet eden hesaplar ;771,761,731,781 değil 712,713,722,723,732,733,734,742,762,772,782,712,713 hesaplardır., Öngürülen ve gerçekleşen maliyetler arasındaki farkların neden kaynaklandığı önemlidir.

Sn.Uzman
Burada belirtmek istediğim genel olarak yansıtma hesaplarının kullanılış amacını mantığını açıklamaktı.

UZMAN ' Alıntı:
.......................
Neyi netleştiriyorsunuz ki, devlet size yılsonunda olduğu gibi 3 veya 4 aylık bir süre vermiyor. Ayrıca adı üstünde geçici vergi, oranları sabit, dolayısıyla sonuç hesaplarının kapatılacağı verinin o tarihte elinizde olmaması nedeniyle yansıtma hesaplarıyla giderler sonuç hesapların aktarılır. 6 ile başlayan hesapların kalanı o dönemki karınızı gösterir. 7 ile başlayan hesap grubunda kalan olmaz. 100 hesaplar ve 599 arası hesaplarda karı verir.

Burada amaç sadece böyle bir uygulamanın yapılmasının yanlış olmadığını hesapların geçici vergi dönemlerinde yansıtılması, ve gider yansıtma hesapları ile karşılaştırılmasının mümkün olduğunu belirtmektir.

Saygılar.

Merhaba,

Sayın revizyon,
REVİZYON ' Alıntı:
Sn. Uzman
Yansıtma hesaplarının mantığı 770 hesap bakiyesini 632 nolu hesaba aktarılması için kullanılması değildir.

Yansıtma hesaplarının mantığı İşletmenin Direkt işçilik, Direk ilk madde ve malzeme, Genel Üretim, Hizmet üretim ve Genel gider gibi gider ve maliyetlerin fiili giderler gerçekleşmeden önce İşletme tarafından belirlenen maliyet yöntemlerine göre maliyete yüklenmesini sağlamak amacıyla, üretime ve gelir tablosu hesaplarına yansıtılmasını sağlamaktır.

Bu şekilde yansıtma hesapları aracılığıyla giderler / maliyetler yansıtılır. Daha sonra yansıtma hesapları bakiyeleri ile gerçekleşen giderlere ait bakiyeler karşılaştırılarak aradaki farklar tespit edilir ve fark var ise ilgili hesaplara aktarılır.

771 ? Genel Yönetim Giderleri Yansıtma Hesabı:
Önceden saptanmış maliyet yöntemlerinin uygulandığı durumlarda, önceden saptanmış genel yönetim giderleri.

Fiili maliyet yönteminin uygulandığı durumlarda "770? Genel Yönetim Giderleri Hesabı"nın borcuna kaydedilen giderleri, hesabın alacağı karşılığı "632 ? Genel Yönetim Giderleri Hesabı"na borç kaydedilir. Bu hesap, dönem sonlarında "770? Genel Yönetim Giderleri Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.

Yansıtma hesaplarının; Sadece standart maliyet yönteminde değil, fiili maliyet yöntemindede çalışma mantığı aynıdır, bu yüzden düzeltmenizi gerektirecek bir mantık hatası zaten yok

Amaç kapanış kayıtlarını yapmadan, filli olarak gerçekleştirilmiş giderleri sonuç hesaplarına aktarmaktır. Bunun seçilen maliyet yöntemiyle ilgisi yoktur.

Velev ki standart maliyet yöntemini kullanıyorsunuz, Sonuç hesaplarını kapatmayacaksınız ki standart maliyetle gerçekleşen maliyet arasındaki farkları; dönem sonrasında; 712,713,722,723,732,733,734,742,762,772,782,712,713 hesapları aracılığıyla sonuç hesaplarına aktarabilesiniz, Sonuç hesaplarını kapatmayacaksınız ki, devlet % 10 oranındaki kar oynamasını kabul edilebilir bulsun.

Ve bu yüzden, ara dönem mizan, geçici mizan ve kesin mizan gibi kavramlar vardır.

Saygılarımla,

Sn. Uzman

Burada standart maliyet veya fiili maliyet yöntemini kullanıp kullanmamak söz konusu değil. Sizin ifadelerinize göre fiili maliyet yöntemine göre 770 hesap bakiyesini 632 nolu hesaba yansıtma hs. aracılığıyla aktarıldığını ve geçici vergi döneminde 771 / 770 hesapların kapatılmasının uygun olmadığını belirtmişsiniz. Zaten siz burada gerçekleşen giderleri yansıtıyorsunuz dolayısıyla herhangi bir gider farkı çıkmayacak bu nedenle 771/770 hesap geçici vergi döneminde kapatılmaması için bir neden yok.

Eğer fiili giderlere göre kayıtları yapıyorsak gider ve yansıtma hesaplarını kapatabiliriz. Eğer standar maliyete göre kayıtlar yapılıyorsa geçici vergi dönemlerinde gider ve yansıtma hesaplarını karşılaştırıp farkları tespit etmek gerekir ki, Geçici vergi matrahını mümkün olduğu kadar gerçek rakamı çıkarmamız gerekir. Geçici vergide % 10 yanılma payı var diye gider / yansıtma hesaplarını yıl sonunda karşılaştırarak farkların dönem sonunda hesaplanması diye bir şey yok.

Kolay gelsin.