Geçici Vergi Döneminde Amortisman Ayırıp Kurumlar Vergisinde Ayırmamak Olabilir Mi?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firmanın 2014 ün 1. ve 2. geçici vergisi hesaplanırken karı fazla çıktığı için amortisman hızlandırılmış yöntemi kullanılarak ayrılmıştır
Bu yöntem kullanıldığı için yaklaşık 27.000 TL vergi az çıkmıştır
Ancak 2014 ün sonuna doğru işler iyi gitmemiştir ve kazanç erimiştir
2014 yılı kurumlar vergisi hesaplanırken amortisman hiç ayrılmamıştır çünkü amortisman ayrılırsa zarara dönülecekti
Bu durumda uygulama doğrumudur veya bir sakıncası varmıdır?
- Geçici vergi döneminde amortisman ayırıp kurumlar döneminde ayırmama gibi tercihimiz olabilir mi?
veya
- Geçici vergi hesaplanırken amortisman ayırmayıp kurumlar vergisi hesaplamasında ayrılabilir mi?
Not: 2014 de hızlandırılmış amortisman hesaplaması yapılan iktisadi kıymetler 2014 yılı alınmışlardır
Teşekkürler

1- Geçici vergi döneminde ayrılmayan Amortismanların Kurumlar vergisi matrahınının tespitinde ayırabilirsiniz.
2- eçici vergi dönemlerinde amortisman ayırmayıp Kaurumlar vergisa matrahınını tespitinde indirim konusu yapabilkirsiniz (Geçici vergide ihtiyarilk kavramından dolayı GVK. 217 No.lu Teb.)
3- 2015 yılında Amortisman süresini uzatmadan kalan amortismanlarınızı ayırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Selamlar
Sorunuz biraz kapalı kalmış maalesef.Bu durumda benim de karşı sorularım olacak.
1- Geçici vergi döneminde ayırdığınız ve giderleştirdiğiniz amortisman tutarı,zaten kayıtlara intikal etmiştir.Kurumlar döneminde ayırmadım demekle,yapılan kayıtları,kayıtlardan çıkardım,hiç yapılmamış gösterdim anlamında mı kullandınız.Eğer böyleyse yapılan işlem yanlıştır.Mesela,vergi dairesinin olası bir,"1.dönemde kar-zarar nasıl hesaplanmıştır" şeklinde ki bir sorusuna nasıl cevap vereceksiniz?
2- Şayet amortisman giderleri,kaydi bazda yapılmayıp,sadece kağıt üzerinde hesaplanarak,kar-zarar belirlenmiş ve gelir tablosuna intikal ettirilmişse,bu da yanlıştır.Gelir tablosu hesaplarının da kaydi bazda,birbirini ispatlıyor olması gerekir ve beklenir.
3- Kurumlar dönemi dediğiniz dönem,zaten 4 tane (üçer aylık) geçici vergi döneminden ibarettir.Dolayısıyla geçici vergi döneminde ayrılan,doğal olarak kurumlar döneminde de ayrılmış sayılır.O gider,ilgili döneminde kullanılmış ve vergiden avantaj sağlanmıştır ve kayıtlara girmiştir.Yani kabaca işine geldiğinde gideri kullan,gelmediğinde yok say,demek sizce doğru olur mu?
4- Son sorunuzda ise problem yok.Zaten en kötü ihtimalle olması gereken de budur.
Kısaca geçici vergi dönemlerinde ayırmayıp,yıl sonunda toplu ayırmak mantıklı ve gerektiğinde hepimizin kullandığı bir yöntemdir.
Ama sizde yapılan tam tersidir.Önce gideri kullanıp,avantajı sağlamışsınız,sonrasında hayır ben vazgeçtim diyorsunuz.En azından vazgeçtim diyecekseniz,ayrılan amortismanları KKEG sayıp matraha ilave edebilirdiniz,bu da bir yöntemdir tabiki..
Son olarak 1.maddede belirttiğim gibi,kayıtlarda ne yaptığınızı bilmiyoruz....

Sayın SerhanSerhan,

Tahsin kardeşimin yazdıklarına katılmakla beraber birkaç ekleme ve düzeltme yapmak istiyorum. Öncelikle ister kayden isterseniz çalışma tabloları halinde kullanın siz öncelikle "Hızlandırılmış Amortisman" yönteminden yararlanmışsınız. Bunları ihtiyaç halinde ispat eden belge olarak ibraz edeceksiniz. Kayden kullandınızsa örneğin 3. 4. dönemlerde ters kayıtla iptal etmeniz gerekir. ( Hiç önermem de olsa olsa diyorum ancak sonradan KKEG olmaz ).
Bu gibi bir duruma vergi matrahıyla oynamak derim ben. Kar çıktıysa ilk dönemde kar çıksın sonra illa kar edilecek diye bir kural yokki. Bu gibi bir durumda "DEFTER VE BELGELERİN İHTİCACA SALİH OLMADIĞI - (güvenilmez olduğu)" kanaatine kolayca ulaşılabilir.

Ayrıca sonradan vazgeçseniz bile ilgili yıl amortisman hakkını kısmen ve sistem itibariyle kullanmış olduğunuzdan 2015 yılında ayıracağınız amortismanları da "Hızlandırılmış Amortisman" yöntemiyle hesaplamanız gerektiğini hatırlatmamda yarar var.

Merhaba, 'Geçici Vergi için' Maliye Bakanlığının matrahta doğacak %10 ' luk hata payı uygulamasından istifade ederek düzeltme yapılmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Kendi görüşüm bu yönde, konuyu bu açıdan üstadların değerlendirmesi bizi daha fazla aydınlatacaktır.

Merhaba, 'Geçici Vergi için' Maliye Bakanlığının matrahta doğacak %10 ' luk hata payı uygulamasından istifade ederek düzeltme yapılmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Kendi görüşüm bu yönde, konuyu bu açıdan üstadların değerlendirmesi bizi daha fazla aydınlatacaktır.

Sayın fbyram,

% 10 ile ilgili sınırlamaya hata payı uygulaması denmez aslında literatürde böyle adlandırılmasına rağmen Vergi Yasaları ve Tebliğler % 10'u aşan eksik beyandan bahseder. Ancak burada sorulan soru ile ilgili olarak yanılmadan yada eksik/fazla beyandan bahsedemeyiz. Bu kapsamda da yorumlamamız mümkün değil. Gerekçelerini ve sonuçlarını net bir şekilde yazmıştım.

Sayın ksimkesyan,
Yukarıdaki açıklamalarınıza katılıyorum usulen doğru olması gereken yöntem öyle. Çözüm olması açısından bahsettiğim şekilde uygulama yapanlar var. Denetimde problem yaşamadılar. Teşekkürler...

Sayın ksimkesyan,
Yukarıdaki açıklamalarınıza katılıyorum usulen doğru olması gereken yöntem öyle. Çözüm olması açısından bahsettiğim şekilde uygulama yapanlar var. Denetimde problem yaşamadılar. Teşekkürler...

Sayın fbyram,

Denetimde sorun yaşamadılar derken hangi denetimden bahsettiniz ? Usulen böyle ise, çözüm olarak böyle uygulama yapanlar doğrusunu öğrensinler, bir yanlış yada usulsüzlük başka bir hatayla düzeltilmez. Bu tür kötü örnekler de emsal teşkil etmez.

peki bazı firmalar zarar olduğu dönemde amortisman kaydını yapmıyor geçicide kardan düşmüyor bir sıkıntı olur mu?

Sayın fbyram,

Denetimde sorun yaşamadılar derken hangi denetimden bahsettiniz ? Usulen böyle ise, çözüm olarak böyle uygulama yapanlar doğrusunu öğrensinler, bir yanlış yada usulsüzlük başka bir hatayla düzeltilmez. Bu tür kötü örnekler de emsal teşkil etmez.

Merhaba,
Maliye' nin yapmış olduğu inceleme ve denetimde. Bu konuya benzer bir durum daha biliyorum inceleme gelirse güncel olarak sonucunu tekrar yazarım.

peki bazı firmalar zarar olduğu dönemde amortisman kaydını yapmıyor geçicide kardan düşmüyor bir sıkıntı olur mu?

Sayın tanca,

Bununla ilgili yorumu #4'de yapmıştım. Zararsa zarar, amortisman ihtiyaridir tamam, ama bunun kara zarara göre karar verilerek uygulanması ayrı bir meseledir. Hadi şöyle diyelim her yıl geçiciler döneminde amortismanları yapmayıp sadece kurumlar vergisinde uygulamak bir yöntem olabilir, süreklilik arzediyor tamam, ama bu yıl zarar var geçicide yazmadım, ertesi yıl kar var yazdım sonra az kar var biraz yazdım, doğrumu bu ?

Merhaba,
Maliye' nin yapmış olduğu inceleme ve denetimde. Bu konuya benzer bir durum daha biliyorum inceleme gelirse güncel olarak sonucunu tekrar yazarım.

Sayın fbyram,

Gerçek bir vergi incelemesinde bunu gözden kaçıran yada bu bölümü gereği gibi incelemeyen bir denetmene rastlamak sadece firmanın şansıdır, denetmen için birşey söyleyemem.