Geçici Vergi Fatura Bilgileri

Merhaba herkese kolay gelsin

Geçici vergi beyanında fatura bilgilerini girerken, 4.dönem geçici vergi beyanı yapsam dahi eğer şirket en son ocak ayında fatura kesmiş ise bu fatura bilgisini beyan etmek durumundayım, benim bilgim bu şekilde.

Arkadaşım ile uyuşmazlığa düştük ve ben bu savunduğum uygulamanın dayanağını bulamıyorum :)

Hangi kanun maddesi, tebliğ, sirkü..nerde geçtiğini hatırlayan var ise yazabilir mi

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Geçici Vergi Fatura Bilgileri

Geçici vergi beyan döneminde tarihi ne olursa olsun en son kesilen fatura bildirilecektir. 4. dönemi beyan ederken son fatura ocak-2010 da kesilmişse o faturayı bildireceksiniz.

Eğer bu şekilde ise, ben yanlış yapıyormuşum.

2010/04.dönemi yaparken; 12.ayın son faturasını girerim, eğer yok ise, 11.ayın faturasını onda da yok ise 10.ayın son faturasını girerim, onda da yok ise daha önceki fatura bilgilerini girmem, boş bırakırım.

Dayanakları bulan paylaşırsa bende sevinirim.Yanlışa devam etmeyelim.

Dayanak; Gelir İdaresinin Geçici vergi Beyannamesinde fatura bilgileri tablosu hakkında açıklamalarında bulunuyor..

Fatura Bilgileri kısmı için;
Bu tabloya, geçici vergi dönem sonu itibarıyla merkezde ve varsa şubelerde kullanılan her bir seriye ait en son faturada yer alan bilgiler yazılacaktır.

ben bu cümleden ilgili geçici vergi döneminde fatura kesilmişse yazılır, kesilmemişse yazılmayacaktır sonucuna ulaşıyorum.

Dönem den kasıt, 01-03/01-06/01-09/01-12' mi yoksa, 01-03/04-06/07-09/10-12' mi kastediliyor, belli değil.Cümle net değil.Kim cümleden ne yorum çıkarıyorsa, ona göre yapıyor sanırım.!
İkisi de mantıklı geliyor banada açıkçası.!
Teşekkürler.

Dönemden kasıt, içinde bulunulan geçici vergi dönemi olması pek muhtemel.

Daha once aynı baslık acılmıs, ben bulamadıgım ıcın tekrar gundeme getırdım..
O tarıhte yazılanlarıda okudugum zaman hangı donemı beyan edersek edelım faturanın tarıhını dıkkate almaksızın en son kesılen faturanın bıldırılmesı gerektıgı sonucuna varıyorum.

Herkese ıyı calısmalar dılıyorum, cevaplar ıcın de tesekkur ederım.

Sanırım çoğunluğumuz şu konuda tereddüt yaşıyor.Geçici verginin beyan dönemi ile kapsama dönemi arasındaki farklılık,sanırım tereddütün nedenini oluşturuyor.Örneğin aralık sonu için ödenecek vergi son 3 aylık faaliyetten oluşmasına rağmen beyanın kapsadığı dönem 01.01-31.12 dönemidir.Yani 12 aylık faaliyettir.Bu şekilde düşünürsek olayı daha iyi kavrayabileceğimizi sanıyorum.
Saygılar

Ewet sizin bu yorumunuzuda düşündüm..
O zaman şu ortaya çıkıyor. Bu bilgilerin dönem geçince bildirilip bildirilmemesi aslında o kadar önemli değil.

Örneğin 6 aylık kümülatif toplamlardan hareket ettiğimizde; 30.06 da son kesilen faturayı bildirdik.
3.dönem yani 9 aylık yada 4.dönem yani 12 aylığa geldiğimizde; eğer satış, kesilen fatura yoksa zaten 12 aylık satış rakamı ile 6 aylık rakam aynı oluyor..

Geçici Vergi Beyannamesinin arka yüzünde Fatura Bilgileri kısmı için diyorki;
Bu tabloya, geçici vergi dönem sonu itibarıyla merkezde ve varsa şubelerde kullanılan her bir seriye ait en son faturada yer alan bilgiler yazılacaktır

Şimdi 2.dönemdeki 30.06.. tarihli fatura bilgisi girilmiş ve beyan edilmiş, 4.dönemde bu faturanın tekrar girilmesi yada girilmemesi aslında o kadar önemli değil, çünkü o bilgi zaten 2.dönemde beyan edilmiş.
İdareninde kalkıp, sen niye 4.dönemde beyan etmedin diye tebligat vereceğini sanmıyorum.
Yani fatura bilgisi; dönem içinde yoksa bile bildirilsede olur, bildirilmese de.. çünkü o bilgi zaten ilgili geçici vergi döneminde bildirilmiş.

Bence şöyle bir durum gerçekleşirse sıkıntı yaratabilir. Örneğin 2.dönemde fatura bilgisi yanlış verildi. 29.06 tarihli bildirildi, halbuki son kesilen fatura 30.06... 3.dönemdede 7-8-9. aylarda fatura yok. Bu sefer son kesilen fatura 30.06 bildirilirse sıkıntı olabilir. Çünkü 2. dönemde bu bildirilmemiş.. Ama bana kalırsa burada boşta geçilebilir yani bildirilmeyebilinir.

Fatura giriş ekranının bugüne kadar incelendiğini sanmıyorum.Hakeza çoğu defa bu satırı boş bırakarak beyan onayladığım olmuştur.Burası bana göre bilgiden ziyade takip bölümüdür,en azından fatura seri sıra numaraları takip edilebilir.Edilip edilmediği maliyenin taktiridir,o kısmı bilemeyiz.Ayrıca belirttiğiniz gibi "satışım yok daha evvel zaten bildirmiştim" savunması bana göre pekte geçerli olmaz. "Yani ciroda artış yok,demekki başka fatura kesilmemiş o yüzden yazılmamıştır" düşüncesini ilgili memurda arayamayız.Bunu düşünmek zorunda değildir. Kaldı ki son "kesin mizan" tebliğinden sonra aynı bilgilerin tekrar tekrar istendiği bir maliye sisteminde bu satırın da tekrar tekrar (aynı olsa bile) yazılması gerekeceği herhalde doğru mantık olacaktır :)
bence bizler değişme olmasa bile aynı bilgileri yine yazmaya devam edelim.Önerim bu olur.
Saygılar

peki, sizin dediğiniz gibi olsun bakalım ;)
kolay gelsin.

Arkadaşlar uygulamanın dayanağının net ve yeterli olmadığı durumlarda iş yoruma kalıyor, yorumda adı üstünde kişiden kişiye değişir ve göreceli bir durumdur.
Benim A diye yorumladığımı sen B şeklinde yorumlayabilirsin.
Onun için, bu konu çok su götürür, kendinizi yormayın. ;)

Herkese kolay gelsin.

İrem35 ' Alıntı:
Dayanak; Gelir İdaresinin Geçici vergi Beyannamesinde fatura bilgileri tablosu hakkında açıklamalarında bulunuyor..

Fatura Bilgileri kısmı için;
Bu tabloya, geçici vergi dönem sonu itibarıyla merkezde ve varsa şubelerde kullanılan her bir seriye ait en son faturada yer alan bilgiler yazılacaktır.

ben bu cümleden ilgili geçici vergi döneminde fatura kesilmişse yazılır, kesilmemişse yazılmayacaktır sonucuna ulaşıyorum.
Şu yazınızı okumadan önce başımdan aşağı kaynar sular akıyordu.:)Bunca yıldır hatalı mı yapıyor muşum diye:)

Maliye bir çok konuda olduğu gibi burada da muğlak ifadeler kullandığı için farklı yorumlarda bulunuyoruz. Ben geçici vergi beyannamesinde fatura kısmını boş geçmemek adına faal olmayan bir şirketin 2 sene önce kestiği faturadaki bilgileri yazıyorum. Yukarıdaki yazılanlara bakarsak yaptığım doğru mu yanlış mı bilemiyorum...

Geçici vergi her ne kadar 4 dönem halinde yapılıyor olsa da, her zaman bir önceki dönemi de kapsadığından ilgili dönemde fatura kesilmemiş olsa dahi önceki dönemin fatura bilgilerine yer verilmelidir.

Banada öyle geliyor her rakamı kümülatif yazıyorsak orası da ilk 6 aylık ilk 9 aylık neyse o yazılır bence