Geçici Vergide amortisman ayırmak

narin_

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Sayın Arkadaşlarım, işin içinden çıkamadığım bir durum var.
Şirkete geçici vergi çıkıyor, bende amortisman giderini tespit etmeye çalışıyorum ancak bu defter bana yeni yılda geldi, şirketin bilançosundaki duran varlık ve amortisman rakamlarından amortismanı tespit edemiyorum.

2010 yılı Bilançosunda;

255. hesabı...178.816,24.-TL
257. hesabı...168.163,64.-TL

arada 10.652,60.-TL fark var. Bu kalemlerin arasında %20, %25 amortisman oranı mevcut. bu iki rakamı Birbirine oranladığımda ortalama bir oran bulamıyorum.

aradaki farkı 12 aya bölüp, amortisman tutarını geçici vergi matrahında dikkate alabilir miyim?

Ynt: Geçici Vergide amortisman ayırmak

Sayın Narin_ selamlar.

Dökümüne ulaşamadığınız bir hesap üzerinden tahmini hesaplamalarla yola çıkmayınız. Ne olduğunu anlamıyorsanız bırakınız.Amortisman ayırmayınız.Geçmişinde bile düzgün ayırılıp ayrılmadığını bilmediğiniz bir hesaba sizde bu uygulamayı yapmayınız.2011 de alınmış duran varlık varsa bunlara amortisman ayırınız.Önceki yılları bırakınız.Bunların çözümü yok mu? Tabiki var.
1- Amortisman listesi veya defterini isteyiniz.
2- Tüm yılların 255 ve 257 muavin dökümlerini isteyiniz.
3- Tüm yılların bilançolarını isteyiniz.
Eğer bunların hiçbirinden sonuca ulaşamıyorsanız 2010 ve öncesi bu hesaplara dokunmayınız.
Önerim bu olur..
Saygılar.
Saygılar

Belki 2010 da alınan demirbaşlar işinizi biraz daha kolaylaştırır.Eğer 2010 yılında dönem içinde alınan yüksek rakamlı bir demişbaş yada araç vs.. varsa o fark, yarım dönem olduğu için ve sizde toplam üzerinden gittiğiniz için bir çözüm yolu olabilir.Tabiki en sağlıklısı Twolf arkadaşımızın dediği yöntemdir.

Son önerimde önceki meslektaşınıza bir şekilde ulaşıp (veya firma aracılığıyla) alabildiğinizce döküm almanızdır.Her ne kadar amortisman ayırmayı bırakma kararı versenizde daha sonra bu demirbaşlar içinden satılacak bir ürünün kar-zarar hesabını yanlış hesaplayabilirsiniz.Şahsi düşüncem bu kadar yüksek tutarda demirbaş ve amortisman kayıtlarının mutlaka bir dökümü olduğudur.Bu rakamlar sadece madde yapılarak belirlenmemiştir illaki bir tablo yapılmıştır.Biraz üstüne düşmeniz gerekebilir.
Saygılar