Geçici vergide maliyet hesaplama

D.B.M.M =0,00 D.S.M.M=43,843,10
DÖNEM İÇİNDE ALINAN MAL=60.338,89 DÖNEM İÇİNDE SATILAN MAL=17.652,00

İNŞAAAT İŞİYLE UĞRAŞAN MÜKELLEF NİSAN 2011 DÖNEMİNDE FAALİYET BAŞLAMIŞTIR 2.DÖNEM GEÇİCİ VERGİSİNİ BEN VERMEDİM 3.DÖNEMİ BEN VERİCEM. MALİYETİNİ NASIL HESAPLIYCAZ İNŞAAT İŞLERİNDE ORTALAMA KAR HADDİ NEDİR DAHA ÖNCE HİÇ GEÇİCİ VERGİ VERMEDİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Geçici vergide maliyet hesaplama

inşaat bitmediyse, satış yapılmadıysa, hasılat elde edilmediyse inşaata ilişkin olarak bu faaliyet geçici vergiye konu olmaz

geçici vergiye tabi diğer faaliyet gelir ve giderlerini beyana dahil edeceksiniz.

Selamlar
Satılan mal ve dönem sonu maldan bahsedildiğine göre ve rakamlara bakılırsa pek inşaat işine benzemiyor.İnşaat malzemeleri ticareti olabilir mi acaba?
bu arada kafama takılan dönem sonu mal mevcudunu belirtmişsiniz.Mal mevcudu belirlenmişse maliyet yapılmıştır zaten.Ayrıca neyin maliyetini soruyorsunuz,onu pek anlayamadım.

ya tahsinbey inşaat işiyle derken eksik yazmış yani inşaat malzemeleri satışı yapıyorrrrrr üstadımm cevap verirseniz sevinirimmmm üstadımmmm

dönem sonu mal mevcudu 30.06.11 dönemine aittirrrrrr diğer bilgiler mal alışı ve satışı 30.09.11 tarihine kadar kümülatif rakamlardırrrrrr yardımcı olursanız seviniriiimmm..

Mükelleften 30.09.2011 tarihindeki stok tutarını isteyiniz.

Mal alışı kümülatif rakam dediğinize göre toplam takvim yılındaki mal giriş tutarı :

60.338,89

mal satış tutarı : 17.652,00

30.09.2011 tarihli stok miktarını kaşeli imzalı olarak mükelleften isteyiniz ve oluşan kar zarara göre beyanı yapınız.

örneğin 45.000 tl lik mal kaldı derse

60.338,89 toplam stok - 45.000 kalan stok = 15.338,89 satılan stok maliyeti olacak

dolayısıyla 2.313,11 TL kar doğacak :)

beyanda işletme hesap özetini dolduracaksınız

dönem başı emtia : 0

dönem içi satın alınan emtia: 60.338,89

giderler : varsa yazınız

Dönem içinde elde edilen hasılat : 17.652,00

Dönem Sonu mevcudu: müşterini size ulaştırdığı tutar

Kar zarar : BDP programı hesaplayacak zaten

yapıyorrrrrr sevinirimmmm seviniriiimmm rakamlardırrrrrr aittirrrrrr yapıyorrrrrr üstadımmmm

bu ne? Konuştuğunuz gibi mi yazıyorsunuz,yazdığınız gibi mi konuşuyorsunuz?