Geçici Vergiden Geçmiş Yıl Zararları Düşürülmesi

Merhaba arkadaslar yardıma ihtiyacım var.

2015/1. Dönem geçici vergide mükellefe 45.200,00 kar çıkmıştır. Mükellefin 2014 yılı zararı 20.860,00 TL dir.

Ben 2015 1. Dönem geçici vergiyi yaparken 20.860,00 TL yi geçmiş yıl zararlarından düşebiliyormuyum ? Saygılarımla

Son düzenleme:
Geçmiş yıl zararını düşmeniz size kalmış bir şey. Geçmiş yıl zararları 5 yıldan fazla devretmemesi gerekir. Bur da dikkat edilmesi gereken konu geçmiş yıl zararını indirim konusu yaparken bilançoda yer alan geçmiş yıl zararını değil, kanunen kabul edilmeyen giderler, yurtiçi ve yurtdışı iştirak kazançları vb.. gibi kazançlar düşüldükten sonra kalan tutarı düşmek gerekir.

Son düzenleme:
Bir de geçmiş yıl zararını düşmediğiniz zaman, daha sonradan ben bunu düşeyim diyerek bir sonraki yıl düşemiyorsunuz. Verdiğiniz önceki beyannamelere düzeltme vermek gerekir bu durumda. Kurumlar vergi beyannamelerinde durum böyle, geçici vergi beyannameleri için de geçerli olduğunu düşünüyorum.
Onun için düşüp düşmeme konusunu iyi düşünüp, iyi karar vermek gerekir.

Geçmiş yıl zararını düşmeniz size kalmış bir şey. Geçmiş yıl zararları 5 yıldan fazla devretmemesi gerekir. Bur da dikkat edilmesi gereken konu geçmiş yıl zararını indirim konusu yaparken bilançoda yer alan geçmiş yıl zararını değil, kanunen kabul edilmeyen giderler, yurtiçi ve yurtdışı iştirak kazançları vb.. gibi kazançlar düşüldükten sonra kalan tutarı düşmek gerekir.

Kkeg yok ise zararın tamamını düşsen sıkıntı olurmu acaba ?

Bir de geçmiş yıl zararını düşmediğiniz zaman, daha sonradan ben bunu düşeyim diyerek bir sonraki yıl düşemiyorsunuz. Verdiğiniz önceki beyannamelere düzeltme vermek gerekir bu durumda. Kurumlar vergi beyannamelerinde durum böyle, geçici vergi beyannameleri için de geçerli olduğunu düşünüyorum.
Onun için düşüp düşmeme konusunu iyi düşünüp, iyi karar vermek gerekir.

Bende daha sonradan bu sorunu yasamamak için ilk dönem düşmek istiyorum daha sonradan keske düşseydim dememek için :)