Geçmiş Tarihli Faturaya İstinaden Kesilen İade Faturanın Muhasebe Kaydı

merhabalar,
2012 tarihli aldığımız bir hizmet faturasına istinaden 2013 tarihli iade ft kestim.
normalde iade faturayı işlerken asıl faturayı kaydettiğim hesaba ters kayıt yaparak muhasebeleştiriyorum.
şimdi geçen sene gider kaydettiğim hesaba ters kayıt yapmam yanlış mı olur.
fikir verirseniz sevinirim.

Bence 2012 kayıtlarınızı düzeltmeniz gerekir.Alınan hizmet faturasını giderlerden çıkarıp geçici hesaplara almanız, 2013 yılında kesilen faturayı da buradan karşılamanız daha doğru olur. Bildiğiniz gibi bilanço tarihinden sonra, beyanname verilene kadar ortaya çıkan, geçmiş yılla ilgili gelir ve giderlerde düzeltme yapılması gerekir.

Merhaba,

Hizmeti nasıl iade edebiliyorsunuz. Neticede 2012 de ben bunu tükettim diyen sizsiniz. İade faturası kesmeniz anlamlı bir uygulama değildir. Yapmanız gereken hizmet iade faturası kesmek değildir. Eğer yapılan hizmet amacını gerçekleştirmeyi başaramadıysa, Eksik veya yarım kalmışsa, beğenilmediyse, elbetteki bir fatura keserek karşı tarafı borçlandıracaksınız, ancak bu fatura Hizmet iade faturası olmamalıdır. Atıyorum bu bir onarım hizmetiyse, Hatalı Onarım Tazminatı olarak fatura edilmeli, ve Faaliyetle ilgili olağan gelir ve karlar hesabına atılmalıdır.

Saygılarımla,

Merhaba,

Hizmeti nasıl iade edebiliyorsunuz. Neticede 2012 de ben bunu tükettim diyen sizsiniz. İade faturası kesmeniz anlamlı bir uygulama değildir. Yapmanız gereken hizmet iade faturası kesmek değildir. Eğer yapılan hizmet amacını gerçekleştirmeyi başaramadıysa, Eksik veya yarım kalmışsa, beğenilmediyse, elbetteki bir fatura keserek karşı tarafı borçlandıracaksınız, ancak bu fatura Hizmet iade faturası olmamalıdır. Atıyorum bu bir onarım hizmetiyse, Hatalı Onarım Tazminatı olarak fatura edilmeli, ve Faaliyetle ilgili olağan gelir ve karlar hesabına atılmalıdır.

Saygılarımla,

cevap yazan herkese değerli görüşlerinden dolayı teşekkürler.
kestiğim iade fatura, bir acente aracılığı ile alınan uçak biletinin seyahatin iptal olması sebebiyle iadesi ile ilgiliydi.
acaba bu durumda da iade ft kesmek hatalı mıdır ?

Son düzenleme:
Genelleme yapmak her zaman doğru olmayabilir. Teorik olarak hizmetin iadesi olmaz. Ancak uçak biletlerinde oluyor işte. Eğer 2012 hesabını kaptmadıysanız faturayı borç verdiğiniz gider hesabına istisnaen alacak kayıt yapabilirsiniz

Merhaba,

İşte bu yüzden hizmetin iadesi olmaz. Anladığım kadarıyla 2012 yılında 2013 yılı için rezervasyon yapılıp fatuası alınan bir uçuştan bahsediyoruz. Tüketim 2013 yılında gerçekleşeceği için, harcama 2012 yılında giderlerştirilmemeliydi. 5 Yıllık kiranın peşin ödenmesiyle aynı mantık vardır yapılacak işlemde. Harcama yapılmış olması tüketilmeden gelir gider hesaplarına intikal ettirilmesi gereğini doğurmaz.

2012 yılında gider hesabundan alınıp, gelecek yıllara ait giderlere atılmalı. 2013 yılında rezervasyon iptali diye fatura kesilmelidir.

Tüketilen bir hizmetin iadesi olmaz, bunun istinası yoktur.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
"kestiğim iade fatura, bir acente aracılığı ile alınan uçak biletinin seyahatin iptal olması sebebiyle iadesi ile ilgiliydi.
acaba bu durumda da iade ft kesmek hatalı mıdır "

Uçuşun 2012 de fatura edilip 2013 de gerçekleşmsi söz konusu değil. Kişi uçmaktan vazgeçmiş.

Merhaba,

Farkı Ne, Tüketilmeyen bir harcama gelir gider hesaplarına atılmamalıydı...

Saygılarımla,

Farkı şu. Diyelim ki ucuz bir bilet bulup 3 ay önceden mesela ekim ayında ocak için uçuş aldınız. Bilet kesildi , bilete bağlı olarak da faturası kesildi. Parası da ödendi. Daha sonra Ocak ayı geldi uçmaktan vazgeçtiniz. Bileti de kurallar için de iade ettiniz. Belki de %10-50 gibi oranda ceza ödediniz. Bu durumda ne yapardınız. ekim ayında almış olduğunuz faturayı maliyete, masrafa atmazmıydınız.

Söz dönüp dolaşıp hizmetin iadesi olmaz cümlesine takılıp kalıyor. "İade faturası" ifadesi, size kesilen faturaya karşılık karşı firmaya kesilen faturaları ifade etmekte kullanılmaktadır. Arkadaşımızın sorusu 2012 yılında alınan faturaya karşılık 2013 yılında karşı fatura kesileceğinden 2012 yılında bu fatura ile ilgili nasıl bir işlem yapacağıdır. Lütfen bu sorunun cevabına odaklanalım.

Farkı şu. Diyelim ki ucuz bir bilet bulup 3 ay önceden mesela ekim ayında ocak için uçuş aldınız. Bilet kesildi , bilete bağlı olarak da faturası kesildi. Parası da ödendi. Daha sonra Ocak ayı geldi uçmaktan vazgeçtiniz. Bileti de kurallar için de iade ettiniz. Belki de %10-50 gibi oranda ceza ödediniz. Bu durumda ne yapardınız. ekim ayında almış olduğunuz faturayı maliyete, masrafa atmazmıydınız.

Merhaba,

Üstad maliyet ve masraf farklı şeylerdir, sizin örneğinizi baz alarak açıklıyorum; ekim ayında ocak uçuşu için bilet aldınız, bu noktada, harcama gerçekleşti; Ocak ayına kadar, uçuş gerçekleşmeyeceği için tüketimde gerçekleşmez, yani maliyet gitmez, maliyet durumundayken aktifleştirilmelidir. Zira tüketim gerçekleşene kadar bu maliyet kalemi iptal edilebilir bu durumda aktif hesaba ters kayıtla hesap kapatılır, Siz uçarsanız seyahat gideri hesabına atılır, atıyorum aynı döneme bilet kalmadığı için acil uçması gereken bir arkadaşa bedelsiz verilebilir; bu durumda temsil ikram giderine atarsınız, veya satılabilir bu durumda satış tutarını gelir kaydederken, maliyeti diğer satışların maliyetine atarsınız, yani maliyet farklı şekillerde değerlendirilebilr. Uçuş gerçekleşmeden giderleştirmek kahinlikten başka birşey değildir. Uçuş gerçekleştiğinde yani tüketildiğinde maliyet o zaman gider; ve bu maliyet gelir gider hesaplarına o noktada intikal eder. Zira uçtuktan sonra bilet üzerinde herhangi bir tasarruf hakkınız kalmaz, ne iade edebilirsiniz, ne de bir arkadaşınıza bedelli veya bedelsiz verebilirsiniz.

Eğer arkadaşımızda bu bileti tüketilmeden aktif hesaplarda kayıt etseydi, maliyet bir sonraki yıla aktarılacağı için ters kayıtla kapatacaktı ve oysa tüketilmeden giderlere attığı için bilet maliyeti işletmenin mali tablolarından çıktı, oysa ki gerçekte bilet işletme bünyesinde bir varlık olarak mevcudiyetini sürdürdü, ve ertesi yıl nakit olarak işletme kasasına geri döndü, ancak fiiliyatta mevcut olan bu varlık muhasebe kayıtlarında olmadığı için işte bu absurt durum oluştu.

Harcama, maliyet, ve gider kavramları birbirinden çok farklı kavramlardır.

Saygılarımla,

merhabalar,
mal ya da hizmet alımında harcamayı gider kaydetmek için tüketilmiş olması gerektiği bilinen bir kural bunu kabul ediyorum.
ancak uygulamaya gelince bu kurala bağlı kalarak muhasebe yapmanın biraz zor olduğu herkesin malumudur sanırım.
mesela topluca alınan kırtasiye malzemesini giderleştirmek için her bir kalem silgi vb.nin tüketimini takip etmek mümkün olmuyor.
ya da karta yüklenen doğalgaz ya da suyun gün sonunda tüketilen kısımlarını mı hesaplayıp gider yazacağız.
bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün.
konu sorduğum sorudan oldukça farklı yerkere gitmiş olsa da üzerinde bu kadar konuşulmuşken ben de fikrimi söylemek istedim.
ancak bazı konular üzerinde ne kadar konuşulsa da kesin sonuçlara varmak her zaman mümkün olmuyor.

Merhaba,

Değerli soru sahibi, konu başka yerlere gitmedi. Sonuçta 2012 yılı henüz kapanmadı. Yapmanız gereken, uçak biletini 2012 de gider hesaplarından çekip diğer dönen varlıklar kalemine atmak. Ve 2013 yılında ters kayıtla kapatmak. Sonuçta Geçici Vergi beyannamelerinde %10 yanılma payınız var. Bu hakkınızı kullanıp kayıtları dediğim yönde düzeltirseniz. Sorununuz kalmaz.

Saygılarımla,