Geçmiş Yıl Cari Hesabın Yanlış Devri

islm

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin arkadaşlar,
Şimdi soracağım soruya benzer bir soru sormuştum ama bu biraz farklı olacak.
Geçmiş yıldan (2014) bu cari yıla (2015) hesaplar aktarılırken dönem içi tediyeleri işlenmemiş ve hesapların %90 yanlış aktarılmış. 2014 yılında yapılan ödemeler kredi kartı, çek veya banka üzerinde yapılmış. Ben bu yanlışlıkları düzeltmek için cari hesaplarla ilgili 01.04.2015 tarihine ödeme işlemi yapsam Muhasebe uygulamaları ve diğer kanunlara göre yanlışlık yapmış olur muyum.

Geçici vergi verildiği için 01.01.2015 e kayıt atamam.birde işte 331 i kullanayım ama tevsik sorunu var .8000 tl üzeri rakamlar için

kar zararı etkileyecek ne varki atamıyorsunuz anlamadım etkilesede % 10 olayı var. 331 hesaptan başka ne yapabilirsinizki en mantıklısı bu sene ödedim veya tahsil ettim diyeceksiniz daha sıkıntılı 01.01.2015 e tashih maddesi yapın gitsin...

Kar zarardan dolayı değil geçici vergi dönemi derken hata bende kastetmek istediğim mizanın bozulacak olmasıydı borç alacak ilişkisi yönünden.

Sayın aygunh34,

Benzer bir soruya cevap vermiştim, nakit ve kredi kartı işlemlerinizde eksik varsa KK hesabınız da tutmuyordur muhtemelen belki de banka hesabınız da. Eksik işlemlerin tamamını aynı gün içinde işleyin ve tamamlayın, kasa için ise gölge hesap açın bu hesabın bakiyesini de 331 hesaba aktarın. Ancak 331 hesabın durumu ayrı özellik arzeder onun sonuçlarını ayrıca değerlendirmek gerekir.