Kar Dağıtımı Kararı Nasıl Alınır ve Geçmiş Yıl Zararı Düşülmeli midir?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firma 2015 de kuruldu 2015-2022 arası tüm yılların kar dağıtımı yapılacak sadece 2020 yılında zarar var onun dışında tüm yıllarda kar var
Bu durumda karlardan zarar düşülüp kalan kar mı dağıtmalıyız? Kar dağıtımı için kar dağıtım kararı nasıl almalıyız? Örnek karar metni varmıdır?
Örnek: Şirketimize ait geçmiş yıl karlarının geçmiş yıl zararlarından mahsup edildikten sonra kanun ve esas sözleşme gereği yapılması gereken miktarlar ayrıldıktan sonra kalan kısmın tamamının ortaklara dağıtılmasına karar verilmiştir
Karar yukarıdaki gibi yazılabilir mi?
Teşekkürler

Kar dağıtımına genel kurulda karar verilir. Yönetim kurulu karar alamaz. Kararı bahsettiğiniz şekilde yazabilirsiniz.

Firma 2015 de kuruldu 2015-2022 arası tüm yılların kar dağıtımı yapılacak sadece 2020 yılında zarar var onun dışında tüm yıllarda kar var
Bu durumda karlardan zarar düşülüp kalan kar mı dağıtmalıyız? Kar dağıtımı için kar dağıtım kararı nasıl almalıyız? Örnek karar metni varmıdır?
Örnek: Şirketimize ait geçmiş yıl karlarının geçmiş yıl zararlarından mahsup edildikten sonra kanun ve esas sözleşme gereği yapılması gereken miktarlar ayrıldıktan sonra kalan kısmın tamamının ortaklara dağıtılmasına karar verilmiştir
Karar yukarıdaki gibi yazılabilir mi?
Teşekkürler
@SerhanSerhan

Birikmiş tüm karları dağıtacağınız için Genel kurul'da yapacağınız dağıtım kararı biraz detaylı olacak. TTK kapsamında dağıtım şartlarını yerine getirmek ve varsa ana sözleşmedeki özel şartlara da dikkat etmek zorundasınız. 2015 - 2019 karlarını temel kurallarla dağıtıp, 2020 zararını ise 2021 ve sonrası karlara mahsup etmelisiniz. Genel kurul tutanağına bunu detaylı şekilde yazın. Ortaklara dağıtım tarihini de bu kararda belirtin, yada dağıtım şekli ve tarihini yönetim kuruluna bırakın. Tarihi belirtmek yapılacak GV stopajının da tarihini belirler. Belirtmesseniz GK tarihini takip eden ay içindeki Muhtasar beyannameye dahil etmelisiniz.