Geçmiş Yıl Zararları Mahsubu

Selamlar,

aynı konu hakkında benzer bir sorum olacaktı,

2011 yılında 100.000,00 tl kar
ayrılan karşılık 20.000,00tl
kar : 80.000,00
ödenen geçici vergi 3.000,00tl (ara dönemlerden biri varsayalım)
2010 zararı 200.000,00

2012 nisan ayında tahakkuk kaydını yaparken;
80.000,00tl olan kârıma 370 deki 20.000,00tl eklenip 570 hs 100.000tl olmayacak mı ?
ödediğim 3.000,00 tl 2011yılı içersinde 193 den 371 e atıldı
2012 de 371 den v.dairinden olan alacaklara kaydedilebilir mi ?

İşin can alıcı sorusu geçmiş yıl zararı varken karşılık ayırmak ne kadar doğru olur, gtablosunda/bilançoda kar varken karşılıkların boş kalması doğru olurmu ?

Ben de size bir soru soryaım geçici vergi beyannamesini verirken neden geçmiş yıl zararlarını dikkate almadınız?

Selamlar,
Ben yapsaydım gerçekten unuttuysamda unuttum derdim ama benlik değil inanın :)
3.000 tl ödenmiş onu geçtimde son sönemde 60.000tl tahakkuk ettirilmiş.(neyseki 60.000 tl ödenmemişti)

O zaman zaten 370'te vergi karşılığı da ayrılmaması gerekiyordu, 691/370 kaydı yapıp gereksiz yere ayrılan o vergi karşılığını iptal etmeniz gerekiyor.

Geriye dönük kurum düzeltmesi vermek mi gerekir, sonraki dönemde dediğim gibi 570-370 yapılamaz mı ?
işin açıkçası beyanı veren arkadaşla görüştüğümde bütün geçici vergilerde aynı yöntemi uyguladıklarını söylediler.
Geçici vergi kısmı değilde kurumlar vergisinde ticari kar varken karşılık ayrılması sizce daha doğru olmaz mı ? hoş bu sefer de 570 ödenmeyecek olan bir vergiden dolayı azalıyor. en mantıklısı geriye dönük vereyim düzeltmeyi.

Ticari kar varken 370 ayrılmaz, mali kar varsa 370 ayrılır. Sizin sorununuzda ticari kar ancak mali zarar var. Ancak kurumlar vergisi ödenmeyecek olması da 570'i arttıran bir durum. En iyisi dediğiniz gibi geçmişe dönük düzeltme beyannamesi vererek her şeyi olması gerektiği hale getirmek.

Selamlar Koray Bey,

Cevaplarınız için teşekkür ederim, dediğimizde mutabık kaldık. (karşı tarafı düzeltme için ikna edemesemde)
farklı bir mükellefimiz için de aynı hatalar yapılmış, aynı meslek mensubunun olmasını fark edene kadar bu zamana kadar bilançoları yanlış mı verdim diye korkmadım değil :)

Selametle kalın.

selamlar ben sunu sormak istiyorum onceki 2 vergi doneminde kullanamadığı miz geçmiş yil zararlarını üçüncü dönem de kullanabilirmiyiz ilk 2 donem kullansaydim firma zarar edecekti fakat simdide asiri kar var o yuzden yazmak istiyorum sikinti olur mu sizce

Selamlar
Kullanabilirsiniz.Fakat devamınıda getirmelisiniz.Sonraki dönemlerde ve yıllık beyanda göstermeyi unutmayın..
Saygılar