Gelir İdaresi Başkanlığından Gelen Yazı

Geçtiğimiz gün bana vergi dairesinden tebligat geldi. Konu olarak bilgi verme yazılmış. Gördüğüm anda dehşete düştüm ister istemez. Gelen kağıtta yazanları kısaca özetleyeyim;

.... 84nolu kdv genel tebliğine göre özel esaslar uygulamasına tabi bulunmaktasınız.

özel esaslar uygulamasından genel esaslar uygulamasına dönebilmeniz için, özel esaslar kapsımında tutulmanıza neden olan ..... düzenlediği fatura ve benzeri belgelerde yer alan ........... aş nin adınıza düzenlediği fatura ve benzeri belgelerde yer alan k.deger vergilerinizi indirim hesaplarından cıkarmanız defter ve kayıtlarınızda da gereklı duzenlemelerı yapmanız ve buna paralel olarak ılgılı donem beyanlarınızın duzeltılmesı gerekmektedir.

genel esaslara dönüş için 84 nolu kdv genel tebliğinin 2. bölümünde belirtilen şartların benzeri hususların sağlanmaması durumunda özel esaslar kapsamında kalmanız devam edecek olup gerek siz gerekse sizden alım yapan mükelleflerin iade taleplerinin iade taleplerininözel esaslara göre değerlendirilmesine devam edilecektir.

1-2 mali müşavirle görüştüm farklı farklı yorumlar var. buradan da yardımcı olabilecek fikir verebilecek ve yol gösterecek biri çıkarsa, çok memnun olurum. kolay gelsin

ilgili faturaları hesaplarınızdan çıkartıp, kayıtlarınızı düzeltmeniz gerekmektedir. tebliğ ile belirlenmiş, yasalaşmış bir konuya itirazınız var ise bunun yolu mahkemedir. sanırım Anayasa mahkemesine bu tebliğ ile ilgili iptal davası açmanız gerekir..

Selamlar
Sayın üfük, siz vergi mükellefi iseniz (ki mükellefsiniz) bir müşaviriniz vardır.1-2 müşavirle görüştüm derken kendi müşavirinizle görüştünüz mü?Farklı farklı yorumlar dediğiniz nedir.Siz iade talebinde mi bulundunuz?Mal Alım firmalarından biri veya birkaçı SMİYB kapsamına mı alınmış?Veya sizin firmanız mı SMİYB kapsamında.84 nolu tebliğ biraz geniştir.bence bu soruyu buraya yazana veya başka müşavirlere danışana kadar,gidip daireye danışın.Olayın sebebini öğrenin,onlar zaten gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.Buradan ne kadar bilgi alsanızda daireye sizin veya müşavirinizin gitmesi şarttır.
Saygılar