Gelir vergisi beyannamesi önceki dönem bilgileri

işletme esasına göre defter tutan mükellef 2009 sonu limitleri aştığı için 2010 yılında 1.sınıf a geçmiştir.
bu durumda 2010 yılı için verilecek gelir vergisi beyannamesinde gelir tablosu ve bilançoda önceki dönem bilgileri boş mu bırakılmalı yoksa açılış maddesine göre mi doldurulmalı

Ynt: Gelir vergisi beyannamesi önceki dönem bilgileri

Boş bırakılmalıdır kesinlikle.

sayın Zindan yanıtınız için teşekkür ederim vergi danışma hattını aramıştım konuyla ilgili bana önceki dönem bilgilerine işletme hesap özeti bilgileri yazmam gerektiği söylendi ama bu mantıklı gelmedi işletme hesap özetinden gelir tablosu ve bilançoyu nasıl oluşturayım ki

Selamlar
Sıfır yazarak kaydediniz.
Saygılar

Bugüne kadar, önceki yılı işletme olan firmaların gelir tablosu ve bilançolarında önceki dönemleri 0 yazarak kaydederek gönderiyorum. Ancak biraz önce bu durumda olan bir mükellefimi aynı şekilde gönderdiğimde, beyannameyi kabul ediyor fakat aşağıdaki gibi bir hata veriyor
"Beyannamenizdeki İşletme defterindeki Gider Dönem Başı Emtia Mevcudu 0 TL'dir. Bir önceki döneme ait İşletme defterindeki Gelir Dönem Sonu Emtia Mevcudu 43115.00 TL'dir. Bilgilerinizi kontrol ediniz."
Sizce boş gönderildiği için bu hatayı vermemiş mi? Eğer öyleyse geçmiş dönem için açılış fişini dikkate alarak mı göndermek gerekir?

Hatayı tekrar okuyunca şunu farkettim, geçen yıl ki işletme hesabı özeti ve bu yıl ki işletme hesabı özeti diyor. Yani bu yıl bilanço verildiği için bu uyarıyı dikkate almak gerekmiyor :)))
Evet önceki dönem bilgileri boş bırakılmalı, mantıklısı da bu zaten.

Merhaba,

Bende 2010 yılında bilanço usulüne geçen mükellefin önceki dönem bilgilerine sıfır diye kaydettim. Ancak e-beyanname hata mesajı veriyor.

Mesaj aynen şöyle;
.... işletmesi için önceki dönem ayrıntılı bilanço aktif toplamı -0- dan büyük olmalıdır.
.... işletmesi için önceki dönem ayrıntılı bilanço pasif toplamı -0- dan büyük olmalıdır.

Zaten bir rakam olacaksa, sıfırdan başka bir rakam olamazki, büyük olmalıdır şeklinde mesaj çıkıyor.
Bir türlü göndermedim.

Sıfır yazmayarak boş bırakınız.O zamanda uyarı veriyor mu?

merhaba Tahsin bey,

şimdi sıfır yazmadan boş olarak gönderdim.. Kabul etti :)

çok teşekkür ederim.