Genel Kuruldaki % 01 Ortak.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir AŞ' de toplam %1 hisseye sahip iki ortak (Y.Kurulunda değiller) hisselerini devretmiyorlar ve sürekli sorun çıkarıyorlar.%99 hisseye sahip diğer ortaklarda bunları şirketten çıkaramadıkları için AŞ' yi komple tasfiye etmek istiyorlar.

1. Bu durumda %99 payla şirketi Yönetim Kurulu tasfiye kararı alabilirmi.? Tasfiye kararı almak için Genel Kurulmu yapmak gerekir.?

2. Bu %1 ortaklar tasfiye kararına muhalefet edebilirlermi.? Engelleyebilirlermi.? Ne gibi yollara başvurabilirler (Mahkeme vs.).?

3. Yönetim Kurulu kararı ile tasfiye kararı alınabiliyorsa, geçmiş yıllarda (son 2 yıl için) Genel Kurul yapılmaması sorun olurmu.? %1 bunu sorun yapıp itiraz edebilirmi.? Yada bu Genel Kurulların tasfiye kararından önce yapılması gerekirmi.?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Genel Kuruldaki % 01 Ortak.?

Yönetim kurulunda değillerse ne yapabilirler ki.
Kaldı ki Yönetimde olsalar bile olağanüstü genel kurul yapılıp Başka yönetim kurulu seçilebilir.
Onların azınlık hakkı bile yoktur (%10 gerekir). Sadece formalite hissedardır.

nasıl sorun çıkarıyolarmış?

Hisse devrine yanaşmıyorlar, kararlarda sorun çıkarıyorlar, hisse devrinede astranomik rakamlar istiyorlar.Büyük patronlarla tersleşmiş insanlar.Patronda kesinlikle çıkmasını istiyor ortaklıktan.Bu gidişle şirketi tasfiyeye sokup, yeni şirket kuracaz gibi.

Bence hiç birşey yapmanıza gerek yok. şirketi yönetemez.

Peki genel kurul için ortaklara çağrı yapmaya gerek varmı.? Onlarsız genel kurul yapsak.Çağrı yapılmadığı için sorun oluşurmu.?

Çağrı sız genel kurul için tüm ortakların asaleten veya vekaleten katılımı şarttır.
Pislik çıkarmak isterse iptal isteyebilir.

ZİNDAN ' Alıntı:
Peki genel kurul için ortaklara çağrı yapmaya gerek varmı.? Onlarsız genel kurul yapsak.Çağrı yapılmadığı için sorun oluşurmu.?

Aynı durum bizim başımızdada var ben ilan lı yapacağım genel kurulu bütün ortaklara posta yoluyla tebligat yapacağım yerel gazetede ilan vereceğim. Genel kurulda yeni yönetim seçeceğiz ve sermaye artırırmı var.İlerde sorun çıkarmasınlar diye hiç bir işlemi pas geçmek istemiyorum genel kurula katılmaz veya katılır imzlaamazlarsa sorun olacağını sanmıyorum

Diğer ortakların hisseleri %90 ı geçiyor biz yinede sermaye art.ve yönetim kurulu seçimini yapacağız. Doğrumu düşünüyorum acaba

Tedbirli olup her şeyi ususle uygun yapmakta büyük fayda vardır.İlerde başınız ağrımasın istiyorsanız herşeyi tamam yapın.

Merhaba
Yönetim kurulunda yer almaya %1 lik hisseye sahip bir ortağın hisse devir işleminin yaparken ansıl bir yol izlemeliyiz acaba,ticaret siciline tescili gereklimi ve bunu daha önce yapmış olan biri varmı ticaret siciline sordum fakat tescil gerek yok dedi ama bu ilerde sorun yaşatır gibi geliyor bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa paylaşabilirse sevinirim kolay gelsin

Gerek yoktur. Hisse devir sözleşmesi yapıp şirkete bildirin pay defterine yönetim kurulu kararı alarak kayıt yapın . Hepsi budur.

nguroy ' Alıntı:
Yönetim kurulunda değillerse ne yapabilirler ki.
Kaldı ki Yönetimde olsalar bile olağanüstü genel kurul yapılıp Başka yönetim kurulu seçilebilir.
Onların azınlık hakkı bile yoktur (%10 gerekir). Sadece formalite hissedardır.

nasıl sorun çıkarıyolarmış?

sn zindan, sn nguroy'un yazdıklarına katılıyorum. şirketin işleyişi konusunda nasıl sorun çıkardıklarını yazarsanız daha iyi olur. kendilerine anasözleşme ile olağandışı yetkiler verilmedi ise defter ve belgeleri yazışmaları dahi inceleyemezler.

saygılarımla