gerçekte var olmayan stokların durumu

mkulte

Katkı Sunan Üye
herkese merhaba, müşavirliğini yaptığımız firmanın kayıtlarında önceki yıllardan gelen gerçekte var olmayan stokları mevcuttur. bu stokları nasıl kayıtlarımızdan çıkartabiliriz.

Ynt: gerçekte var olmayan stokların durumu

stok miktarı ne kadar bilmiyorum ama şöyle bir yol (ama biraz sabır gerektiren bi yol) kullanım oranlarında belki bir miktar artışı uygulayabilirsin.örneğin bi üründe kullanılması gereken hammedde miktarı 2 kg ise 2,5-3 kg uygulayarak stok eritme işlemi yapabilirsin.ama rakamları çok abartma bence.açıklayabileceğin kadar artır.mutlaka başka yollar da var ama öncelikle aklıma bu geldi ..

mehmet_kulte ' Alıntı:
herkese merhaba, müşavirliğini yaptığımız firmanın kayıtlarında önceki yıllardan gelen gerçekte var olmayan stokları mevcuttur. bu stokları nasıl kayıtlarımızdan çıkartabiliriz.

Gerçekte var olmayan stok nasıl oluyor.Ben Anlamadım Firmanın stoklarına nasıl girmiş.Belki Daha açık yazarsan yardımcı olunabilir.

ferhat

stok miktarı yüksek 200.000,00 ytl civarinda.. daha önceki yıllardan maliyetlendirilmesi lazımdı yapılmamış ya da fatura kesilmemiş olduğunu düşünüyorum. o yüzden hesaplarımızda gözüküyor. ama depomuzda yok.

merhaba
stokları ilgili hasaplardan çıkıp kanunen kabul edilmeyen gider yapman gerekiyor.bununla beraber bu stoklara ait kdvyide aynı şekilde kdv hesabından çıkmanız gerekeyor.

fatura kesip çıkışını yapsalar??

mehmet_kulte ' Alıntı:

Merhaba ;

Zamanında girişi olan ama çıkışı yapılmayan stoklardır ve devir kdv si de fazla olmalı,

fugenc ' Alıntı:
fatura kesip çıkışını yapsalar??

Bence de yapılması gereken budur.

Firma sahibine fatura edin. KDV sini ödeyin.