Geriye Yönelik Fatura Hakkında Her Şeyi Açıklığa Kavuşturalım

FARK ETTİM Kİ YILLARDIR BU FORUM VE GENEL OLARAK HEP AYNI SORULAR SORULUYOR. BUGÜN BUNA TAM BİR NOKTA KOYACAK BİR MALİ MÜŞAVİRE İHTİYACIMIZ VAR. OLABİLDİĞİNCE DETAYLI SORUP DETAYLI CEVAP ALIRSAK HERKES İÇİN İYİ OLUR.

1: GERİYE YÖNELİK FATURA DÜZENLENİR Mİ?

DİYELİM 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 16.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 17.02.2023 TARİHİNDE 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESEBİLİR MİYİZ? ARADA FATURA KESTİĞİMİZ İÇİN DÜZENLENMEZ DİYEN VAR. BUNUN TAM OLARAK ŞEKLİ NEDİR?

GERİYE YÖNELİK 7 GÜN DİYORLAR. PEKİ GEÇEN AYA FATURA KESİLİR Mİ?

YENİ BİR AYA GEÇİLDİĞİNDE GEÇEN AYA FATURA KESİLİR Mİ? ÖRNEĞİN 01.02.2023 TARİHİNDE 31.01.2022 TARİHİNE FATURA KESİLİR Mİ?

EĞER İRSALİYE TARİHİ 31.01.2023 İSE ŞUBAT AYINA GEÇTİĞİMİZDE BU İRSALİYENİN FATURASI KESİLİR Mİ?

YUKARIDA SORDUKLARIMI ÇOĞU YERDE SÜREKLİ YAPIYORLAR. DEVLET CEZA KESMİYOR MU MÜKELLEFLERİ SIKMAMAK İÇİN?

FARK ETTİM Kİ YILLARDIR BU FORUM VE GENEL OLARAK HEP AYNI SORULAR SORULUYOR. BUGÜN BUNA TAM BİR NOKTA KOYACAK BİR MALİ MÜŞAVİRE İHTİYACIMIZ VAR. OLABİLDİĞİNCE DETAYLI SORUP DETAYLI CEVAP ALIRSAK HERKES İÇİN İYİ OLUR.

DİYELİM 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 16.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 17.02.2023 TARİHİNDE 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESEBİLİR MİYİZ? ARADA FATURA KESTİĞİMİZ İÇİN DÜZENLENMEZ DİYEN VAR. BUNUN TAM OLARAK ŞEKLİ NEDİR?

GERİYE YÖNELİK 7 GÜN DİYORLAR. PEKİ GEÇEN AYA FATURA KESİLİR Mİ?

YENİ BİR AYA GEÇİLDİĞİNDE GEÇEN AYA FATURA KESİLİR Mİ? ÖRNEĞİN 01.02.2023 TARİHİNDE 31.01.2022 TARİHİNE FATURA KESİLİR Mİ?

EĞER İRSALİYE TARİHİ 31.01.2023 İSE ŞUBAT AYINA GEÇTİĞİMİZDE BU İRSALİYENİN FATURASI KESİLİR Mİ?

YUKARIDA SORDUKLARIMI ÇOĞU YERDE SÜREKLİ YAPIYORLAR. DEVLET CEZA KESMİYOR MU MÜKELLEFLERİ SIKMAMAK İÇİN?
Sayin muhasebe 987

HAYRET!! YILARDIR BU FORMDA BEN MODERATORLUK YAPARIM. HIC AYNI SORULARIN SORULDUGUNU GORMEDIM. DEMEK KI FORMUMUZU TAM INCELEMEMISSINIZ YADA ''OYLEDIR HERHALDE DEYIP ON YARGILI DUSUNMUSSUNUZ'' MESELA VERGI, SGK VE KDV KISIMLARINDA BIRCOK SORULAR VAR BUNLARI COGU S.M.M.M, YMM ( BENIM INSAAT KONUSUNDA, SERBEST BOLGELER ,TEKNOKENT, MADENCILIK MUHASEBELERI KONUSUNDA DESTEK VERDIGIM YMM MESLEK MENSUPLARI VAR) ARKADASLARIMIZ YA BILMIYOR YADA KARSILASMAMIS BU COK DOGAL. BURADA BU BILGILERIN YAYIMLANMASI BURADA AKTIF UYELERIMIZIN DAHA ONCEDEN KARSILASIP SONUCLANDIRDIKLARI ISLEMLER.

BUGÜN BUNA TAM BİR NOKTA KOYACAK BİR MALİ MÜŞAVİRE İHTİYACIMIZ VAR;

EVET SIZE KATILIYORUM. AMA BOYLE BIR YIGIT DAHA YOK OLMAZDA, OLAMAZDA YANI HERSEYI BILMEYE TUM MEVZUATI YALAYIP YUTSANIZDA OLMAZ. GUNLUK DEGISMELERE YETISEMESINIZ. BIZIM BILDIKLERIMIZ OKYANUSTA DAMLA , MUHASEBEYI COK SEVIYORUM 40 SENEDIR BU ISIN ICINDEYIM. COK SEVEREK YAPIYORUM. ASLINDA KENDIMI HERSEYE BUGUN NOKTA KOYAN MALI MUSAVIR OLARAK GORUYORUM ( COK OKUYAN BIRI OLARAK SOYLUYORUM. HAYATIM BU OLMUS ) GEL GORKI GENEDE BILDIKLERIM OKYANUSTA BIR DAMLA '' DEDIKTEN VE NOKTAYI KOYDUKTAN SONRA SORULARINA GECELIM

TABI DUZENLENIR

DİYELİM 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 16.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 17.02.2023 TARİHİNDE 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESEBİLİR MİYİZ?

TABIKI KESERSIN

ARADA FATURA KESTİĞİMİZ İÇİN DÜZENLENMEZ DİYEN VAR.

DUZENLENEMEZ DIYENLER ISKEMDEN ATANLAR

BUNUN TAM OLARAK ŞEKLİ NEDİR?

BAK TAM SEKLINI YAZIYORUM. FATURALAR SIRA NUMARASI TAKIP EDER. TARIH NUMARASI TAKIP ETMEZ. DOLAYISIYLA SATIS FATURASINI GERIYE DONUK DUZENLEDIGINDE BEYANNAMENE DUZELTME VERIR. CIKACAK VERGIYI G.CEZASI, G.ZAMMI VE FAIZI ILE ODENDIN MI BIRDE USULSUZLUK CEZANI ODERSEN SIKINTI YOK.

ANCAK YUKARDAKI ORNEGINDEN GIDERSEK ;

DİYELİM 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 16.02.2023 TARİHİNE FATURA KESTİK. 17.02.2023 TARİHİNDE 15.02.2023 TARİHİNE FATURA KESEBİLİR MİYİZ? ARADA FATURA KESTİĞİMİZ İÇİN DÜZENLENMEZ DİYEN VAR. BUNUN TAM OLARAK ŞEKLİ NEDİR? BU ORNEKTEN

BURADA 17.02.2023 TARIHINDEN SONRA 15.02.2023 FATURA KESERSEN OZEL USUSUZLUK CEZASI ODERSIN ANCAK KDV VE GELIR YONUNDEN CEZA OLMAZ NEDEN KDV YONUNDEN HEPSINI SUBAT AYINDA BEYAN EDECEKSIN GELIR YONUNDEN DE OYLE AY ATLAYAN FATURA YOK

GERİYE YÖNELİK 7 GÜN DİYORLAR.

YALAN. FATURA 7 GUN ICINDE DUZENLENIR. GERIYE DONUK DIYE BIR IBARE YOK

PEKİ GEÇEN AYA FATURA KESİLİR Mİ?

TABI YUKARDA SOYLEDIGIM PROSEDURLERE KATLANDIKTAN SONRA ISTERSEN 19 YUZYILA KES

TABIKI YUKARIDA YAZDIM ( ANCAK BAK BIR ELESTIRIM VAR ''
FARK ETTİM Kİ YILLARDIR BU FORUM VE GENEL OLARAK HEP AYNI SORULAR SORULUYOR'' FORMU BOYLE ELESTIRIM SENDE AYNI SORULARI SORMA BENDE O ZAMAN HEP AYNI SORULARI SORUYORSUN DERIM😇;)

(VALLA BENIM BILDIGIM SUBAT HIC 31 CEKMEZ YA 28 CEKER YADA 4 YILDA BIR 29) BU GIBI DURUMLARDA AY SONUNA GELEN FATURALARDA 7 GUN CALISMAZ ( BAK YARGI KARARI OLDUGU HALDE SOYLUYORUM YARGI AY SONLARINDA 7 HESABI YAPIN DIYOR. YANI SUBATIN SONU FATURASINI MARTTA DUZENLEYEBILIRSINIZ DIYOR. BEN OLMAZ ! DIYORUM AY SONUNA GELEN FATURALARDA 7 GUN OLMAZ AY SONUNA KESIN IRSALIYA TARIHI 31.01.2023 ISE BUNU OCAK AYINA KESIN SUBATA SARKITMAYIN, ANCAK YARGI YAPABILIRSINIZ DIYOR. SEN YA YARGIYI YADA NOKTA KOYAN MUHASEBECI MALI MUSAVIR BENI DINLEYECEKSIN.

EVET HAKLISIN BUNDAN SONRADA SORACAKLAR NEDEN? BILIYORMUSUN ? CUNKU MEVZUAT SUREKLI DEGISIYOR. COK BASIT BIR ORNEK COK ESKIDEN BA BS SINIRI 10.000 TL IDI MILLET SORUYORDU 7.000 TL DUSTU MILLET YINE SORDU. 5.000 TL YE DUSTU YINE SORDU SIMDI KISMEN KALDIRILDI YINE SORUYORLAR.

DEVLET CEZA KESMİYOR MU MÜKELLEFLERİ SIKMAMAK İÇİN?

VALLA BENIM BILDIGIM DEVLETIN BOYLE SAKA YAPACAK ZAMANI YOK BULDUKLARI ANDA YAPARLAR ISTER CANINI SIKARSIN, ISTER DISINI SIKARSIN

SAGLIKCAKLA KAL. FORMDA GORUSMEK UZERE

üstad, valla tak tak cevap vermişsin. en çok ise 31 şubat olayında güldüm. heyecanla 31 şubat yazmışım :D aslında bu soruları internete yazdığımda birçok konu açıldığını görmüştüm ama hep farklı cevaplar vardı. buna cevap verecek olan mali müşavir ise demek sizmişsiniz. valla allah razı olsun.

Geriye dönük fatura düzenlenemez diyenlere bence çok kızmamak lazım.Sadece eksik söylüyorlar.Çünkü işlemin belli şartların sağlanamaması halinde cezası var.O,cezayı düşündüklerinden direkt düzenlenemez diyip konuyu kapatmaya çalışırlar.Benzer durum sgk işe giriş-çıkışlarda da geçerlidir.Geçmiş tarihli giriş yapabilir miyim, veya 10 günden önce işçi çıkarabilir miyim diye sorduğunda "hayır yapamazsın" cevabı gelir. Halbuki bunların hepsini yapabilirsin.Kanunda yazan cezaya razı gelirsin hepsini yaparsın.
Yani birşey yapılamaz diye net bir kural yoktur.Cezasına razı gelirsin ve yaparsın. Ama bazılarımız (eminim iyi niyettendir) mükellefin hem bunu alışkanlık haline getirmemesi hemde ceza ile karşılaşmaması için yapamazsın diyip kesin bir yasakla önünü kapatmaya çalışır.Konu,birazda bundan ibaret.
Bakın yine,herkesin doğru zannettiği fakat aslında yanlış olan bir diğer konuda araç satışlarında ki %30'luk düşük fatura olayı.Yasaların hiçbir yerinde bunu bulamazsınız,böyle bir orana rastlayamazsınız.Ama piyasalar bunu alışkanlık haline getirmiş,neredeyse soyut bir yasa olarak uygulanmaya başlanmış.Bugüne kadar (istisnalar var tabi) bu konuda pekte incelemeye giren olmayınca,sanki böyle bir hak varmış gibi,herkes bunu kanun zannederek uygulamaya başlamış,kendilerince neredeyse böyle bir içtihad oluşturmuş.
Herkese sevgiler.

Geriye dönük fatura düzenlenemez diyenlere bence çok kızmamak lazım.Sadece eksik söylüyorlar.Çünkü işlemin belli şartların sağlanamaması halinde cezası var.O,cezayı düşündüklerinden direkt düzenlenemez diyip konuyu kapatmaya çalışırlar.Benzer durum sgk işe giriş-çıkışlarda da geçerlidir.Geçmiş tarihli giriş yapabilir miyim, veya 10 günden önce işçi çıkarabilir miyim diye sorduğunda "hayır yapamazsın" cevabı gelir. Halbuki bunların hepsini yapabilirsin.Kanunda yazan cezaya razı gelirsin hepsini yaparsın.
Yani birşey yapılamaz diye net bir kural yoktur.Cezasına razı gelirsin ve yaparsın. Ama bazılarımız (eminim iyi niyettendir) mükellefin hem bunu alışkanlık haline getirmemesi hemde ceza ile karşılaşmaması için yapamazsın diyip kesin bir yasakla önünü kapatmaya çalışır.Konu,birazda bundan ibaret.
Bakın yine,herkesin doğru zannettiği fakat aslında yanlış olan bir diğer konuda araç satışlarında ki %30'luk düşük fatura olayı.Yasaların hiçbir yerinde bunu bulamazsınız,böyle bir orana rastlayamazsınız.Ama piyasalar bunu alışkanlık haline getirmiş,neredeyse soyut bir yasa olarak uygulanmaya başlanmış.Bugüne kadar (istisnalar var tabi) bu konuda pekte incelemeye giren olmayınca,sanki böyle bir hak varmış gibi,herkes bunu kanun zannederek uygulamaya başlamış,kendilerince neredeyse böyle bir içtihad oluşturmuş.
Herkese sevgiler.
sıkıntı şurada hocam. şimdi dönemsellik kavramı var. 28 şubat tarihinden sonra mart'a geçiyoruz. benim bildiğim martta şubata kesilmez ama yargı kararı varmış, kesilebilirmiş. biz müşavirimizi aradığımızda kesilir diyor. mesela sizin söylediğiniz cezaları şimdiye kadar kimse yemedi diyor. bizim de kafamız karışıyor. bu ay kesilmezse birdaha hiç kesilmez herhalde mantık :D

üstad, valla tak tak cevap vermişsin. en çok ise 31 şubat olayında güldüm. heyecanla 31 şubat yazmışım :D aslında bu soruları internete yazdığımda birçok konu açıldığını görmüştüm ama hep farklı cevaplar vardı. buna cevap verecek olan mali müşavir ise demek sizmişsiniz. valla allah razı olsun.
Cok tesekkur ederim sagolun '' en çok ise 31 şubat olayında güldüm. heyecanla 31 şubat yazmışım '' bende espiri olsun istedim biraz stres de atmak lazim.

Bence internetten cok aramalar yapma. ( Ancak Kanunlar ve Ozelgeler ve guvenilir kaynaklar haric ) Valla bu formda bir cok sasirtici sorularla ben ve arkadaslarim karsilasmistir. Ancak burada herkes bu konuda buradaki sorulara daha once deneyim yasadiklari icin bu deneyimlerini yazarak bizlere aktariyorlar bizde tecrube ediyoruz.

""
buna cevap verecek olan mali müşavir ise demek sizmişsiniz. valla allah razı olsun.""
Estafurullah siz dahil burada bir cok kiymetli S.M.M.M/Y.M.M arkadaslarimiz var.Hepsi de sagolsunlar kimisi sorulariyla kimisi mesleki tecrubelerini burada paylasarak bize yardimci oluyorlar

Saglicakla kalin. Formda gorusuruz

@muhasebe987

Sorularınızın hepsine ferhat cevap vermiş zaten ben sadece Ferhata katılmadığım bir konu hakkında yorum yapayım. Faturanın 7 gün içinde kesilme konusunda herhangi bir engel yok. "Vergi Usul Kanununun “Fatura nizamı” başlıklı 231 nci maddesinde..." açık hüküm var.

Tereddüt ise KDV yasası yüzünden doğuyor. Ay sonunda 7 gün hesaplanmaz !!. Yok öyle değil. ( Zaten bunu yazan kısıtlayan düzenleyen hiçbir yasa maddesi de yok ) KDV yasası "Vergiyi Doğuran Olay" kavramını kendi yasası içinde açıklayan tek yasadır, ve şartlarını açıklar; Vergiyi Doğuran olay'ın temeli TESLİM'dir, ve teslimi yeterli görmeyip "Teslim Sayılan Haller" kavramıyla eklemeler yapar.

Bunu örnekleyelim;
Bir malı irsaliyesini kesip müşteriye teslim ederseniz (veya nakliyeciye verirseniz) teslim tamamlanmış demektir. Artık o malın KDV'si doğmuştur. Kısaca beyan ile sorumlusunuz. Dikkat ederseniz burada faturadan hiç bahsetmedim. Esasen KDV beyannamesinde de Kesilen faturalar toplamı değil KDV matrahınız sorulur. "Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel" olarak. Kısaca KDV beyanı nedeniyle 31 ŞUBAT !!!! günü teslim ettiğiniz malların yada tamamladığınız hizmetin Faturasını 5 Mart günü (örneğin) kesebilirsiniz ancak bu matrahı OCAK KDV beyannamesine ekleyeceksiniz. O zaman hiçbir yasa açısından ortada bir engel bulunmaz. Takip sıkıntısı olabilir belki, ancak bu TTK ve Vergi yasalarının ilgilendiği bir konu değil.

@muhasebe987

Sorularınızın hepsine ferhat cevap vermiş zaten ben sadece Ferhata katılmadığım bir konu hakkında yorum yapayım. Faturanın 7 gün içinde kesilme konusunda herhangi bir engel yok. "Vergi Usul Kanununun “Fatura nizamı” başlıklı 231 nci maddesinde..." açık hüküm var.

Tereddüt ise KDV yasası yüzünden doğuyor. Ay sonunda 7 gün hesaplanmaz !!. Yok öyle değil. ( Zaten bunu yazan kısıtlayan düzenleyen hiçbir yasa maddesi de yok ) KDV yasası "Vergiyi Doğuran Olay" kavramını kendi yasası içinde açıklayan tek yasadır, ve şartlarını açıklar; Vergiyi Doğuran olay'ın temeli TESLİM'dir, ve teslimi yeterli görmeyip "Teslim Sayılan Haller" kavramıyla eklemeler yapar.

Bunu örnekleyelim;
Bir malı irsaliyesini kesip müşteriye teslim ederseniz (veya nakliyeciye verirseniz) teslim tamamlanmış demektir. Artık o malın KDV'si doğmuştur. Kısaca beyan ile sorumlusunuz. Dikkat ederseniz burada faturadan hiç bahsetmedim. Esasen KDV beyannamesinde de Kesilen faturalar toplamı değil KDV matrahınız sorulur. "Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel" olarak. Kısaca KDV beyanı nedeniyle 31 ŞUBAT !!!! günü teslim ettiğiniz malların yada tamamladığınız hizmetin Faturasını 5 Mart günü (örneğin) kesebilirsiniz ancak bu matrahı OCAK KDV beyannamesine ekleyeceksiniz. O zaman hiçbir yasa açısından ortada bir engel bulunmaz. Takip sıkıntısı olabilir belki, ancak bu TTK ve Vergi yasalarının ilgilendiği bir konu değil.
şubat 31 faturasını ocak beyanına eklersek yine düzeltmeden ceza yiyoruz hocam :D

şubat 31 faturasını ocak beyanına eklersek yine düzeltmeden ceza yiyoruz hocam :D

Mümkün değil. Gerçi vergi Dairesi düzeltme beyannamesini yetkisi olmadan iptal de ediyor ama. Cezayı yazanın yasadan bihaber olduğunu söyleyebilirim.

İlgili Maddeyi yaptığım açıklamalar ışığında okuyun. Bir kural daha hatırlatayım. Ana kanunlarda hüküm olsa da, ilgili kanunlardaki şart yada kurallara uyulması zorunludur.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Vergiyi Doğuran Olay

Vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi:

Madde 10 – Vergiyi Doğuran Olay:

• Mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması,
  • Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi,
  • Kısım kısım mal teslimi veya hizmet yapılması mutad olan veya bu hususlarda mutabık kalınan hallerde, her bir kısmın teslimi veya bir kısım hizmetin yapılması,
  • Komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle yapılan satışlarda, malların alıcıya teslimi,
  • Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesine başlanması veya nakliyeci veya sürücüye tevdii,
  • (Mülga : 22/7/1998 - 4369/82 md)
  • Su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında bunların bedellerinin tahakkuk ettirilmesi,
  • (Mülga : 5/11/1986 - 3316/2 md.)
  • İthalatta, Gümrük Kanununa göre gümrük vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannemesinin tescili (1)
  • İkametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlar tarafından yabancı ülkeler ile Türkiye arasında yapılan taşımacılık ile transit taşımacılıkta (Değişik ibare:27/1/2000-4503/3 md.) gümrük bölgesine girilmesi veya gümrük bölgesinden çıkılması (2)
  • (Ek: 16/6/2009-5904/10 md.) 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanununa göre düzenlenen ürün senetlerinin temsil ettiği ürünlerin depodan çekilmesi.
Anında meydana gelir.

Mümkün değil. Gerçi vergi Dairesi düzeltme beyannamesini yetkisi olmadan iptal de ediyor ama. Cezayı yazanın yasadan bihaber olduğunu söyleyebilirim.

İlgili Maddeyi yaptığım açıklamalar ışığında okuyun. Bir kural daha hatırlatayım. Ana kanunlarda hüküm olsa da, ilgili kanunlardaki şart yada kurallara uyulması zorunludur.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Vergiyi Doğuran Olay

Vergiyi doğuran olayın meydana gelmesi:

Madde 10 – Vergiyi Doğuran Olay:

• Mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması,
  • Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi,
  • Kısım kısım mal teslimi veya hizmet yapılması mutad olan veya bu hususlarda mutabık kalınan hallerde, her bir kısmın teslimi veya bir kısım hizmetin yapılması,
  • Komisyoncular vasıtasıyla veya konsinyasyon suretiyle yapılan satışlarda, malların alıcıya teslimi,
  • Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesine başlanması veya nakliyeci veya sürücüye tevdii,
  • (Mülga : 22/7/1998 - 4369/82 md)
  • Su, elektrik, gaz, ısıtma, soğutma ve benzeri enerji dağıtım veya kullanımlarında bunların bedellerinin tahakkuk ettirilmesi,
  • (Mülga : 5/11/1986 - 3316/2 md.)
  • İthalatta, Gümrük Kanununa göre gümrük vergisi ödeme mükellefiyetinin başlaması, gümrük vergisine tabi olmayan işlemlerde ise gümrük beyannemesinin tescili (1)
  • İkametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayanlar tarafından yabancı ülkeler ile Türkiye arasında yapılan taşımacılık ile transit taşımacılıkta (Değişik ibare:27/1/2000-4503/3 md.) gümrük bölgesine girilmesi veya gümrük bölgesinden çıkılması (2)
  • (Ek: 16/6/2009-5904/10 md.) 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanununa göre düzenlenen ürün senetlerinin temsil ettiği ürünlerin depodan çekilmesi.
Anında meydana gelir.
şu an tamamen anladım aslında. malın teslimi kdv'yi doğurur diyorsunuz. Dolayısıyla 30 şubat!!! da teslim ettiğim için onun kdv'si doğmuş oluyor. buraya kadar tamamız. fakat 30 şubat!!! da kesilen irsaliyeyi mart ayında beyan etmiyor muyuz?

şu an tamamen anladım aslında. malın teslimi kdv'yi doğurur diyorsunuz. Dolayısıyla 30 şubat!!! da teslim ettiğim için onun kdv'si doğmuş oluyor. buraya kadar tamamız. fakat 30 şubat!!! da kesilen irsaliyeyi mart ayında beyan etmiyor muyuz?

Aynen öyle. Hayır. Bakın düşünce hatası şurda... KDV beyannamesinde FATURA değil..."Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel" i beyan ediyorsunuz.