Gider mi, Amortisman mı ?

Merhaba şirket deposunda kullandığı forkliftler için 10.000 tl lik akü almış gidere mi işlememiz lazım,amortisman mı ayırmalıyız?

amortisman ayırma tutarı 2017 için 900 tl dir bu tutarı geçmiş ; aldığınınız aküyü taşıt maliyeteine eklemelisiniz 254 taşıtlar hesabında bir alt hesap açarak aldığınız aküyü kaydetmelisiniz .her yıl tercih size kalmış amortisman ayırarak yıllık verginizden indirim de yapabilirsiniz ;ama genelde amortisman hesabı bilanço kalemlerinde pasif karekterli aktfi düzenleyici bir hesaptır genelde muhasebeciler amortisman ayırmak istemezler çok yüksek vergi çıkmadığı müddetçe tercih meselesi

Bu akü sürekli doldurulan veya şarj edilen birşey midir? Yoksa akü bitince değişen birşey midir?Bir akünün kullanım ömrü ne kadardır?
Ürünü bilmediğim için yorum yapamıyorum.

[FONT=arial, sans-serif]Merhaba,

Eğer yedeği olsun mantığıyla forklif sayısından fazla akü alındıysa; 157 diğer stoklar

Eğer aküler forkliflere monte edilmiş ancak kapasite artışı sağlamamışsa gider

Forkliflere bağlanmış ve kapasite artışı sağlamışsa Sabit kıymet

Velhasıl;
1. Kaç Forklif için kaç akü
2. Bir akü kaç Para
3. Kapasite artışı sağlıyormu

Bu üçünü istiyorum,
Saygılarımla,[/FONT]

ne aküymüş ama muhasebeciler çelişkide kaldı ben yine cevabimın doğru olduğunu düşünüyorum aküyü altaki şiire benzettim NE AKÜYMÜŞ amaAdam yaşama sevinci içinde Masaya anahtarlarını koydu Bakır kaseye çiçekleri koydu Sütünü yumurtasını koydu Pencereden gelen ışığı koydu Bisiklet sesini çıkrık sesini Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu Adam masaya Aklında olup bitenleri koydu Ne yapmak istiyordu hayatta İşte onu koydu Kimi seviyordu kimi sevmiyordu Adam masaya onları da koydu Üç kere üç dokuz ederdi Adam koydu masaya dokuzu Pencere yanındaydı gökyüzü yanında Uzandı masaya sonsuzu koydu Bir bira içmek istiyordu kaç gündür Masaya biranın dökülüşünü koydu Uykusunu koydu uyanıklığını koydu Tokluğunu açlığını koydu. Masa da masaymış ha Bana mısın demedi bu kadar yüke Bir iki sallandı durdu Adam ha babam koyuyordu. Edip CANSEVER

Sayın Arkadaşlar,

Soru içindeki açıklamaya göre birden çok forklift ve birden çok akü var. Akülerin toplamına 10.000,-- TL ödenmiş olması ise doğrudan amortismana tabi olmasını gerektirmiyor. Bunların tamamı birarada olmazsa olmaz kuralını söleyemeyiz. Eski deyimiyle "Mütemmim Cüz" değillerdir, herbiri bağımsız görev görebilir. Diğer durum ise forkliftlerin amortisman süresinin 4 yıl olmasıdır, yani satın alırken üzerlerinde gelen akülerin de 4 yıl boyunca amortismana tabi olması gerekir. (Sadece aküler için 5 yıl tahsis edilmiş olmasına rağmen bukadar dayanan hiçbir akü görmedim, en azından arabamda en iyi aküyü dahi neredeyse 2 yılda bir değiştiriyorum. ) Şartlar bu olunca iş karmaşaya dönüyor, aslında amortisman süresi tamamlanmışsa yenilenen akülerin birim maliyetleri belirlenen tutarın altındaysa doğrudan gider, değilse de bakım onarım tarzında bir işlem olduğundan yine gider kabul edilmelidir. Bu tür bir işlemin ömür uzatıcı olduğunu da varsayamayız çünkü olmamaları forklifti hiç işgörmez hale getirecektir. Hiç çalışmaz bir cihazı yeniden çalışır hale getirmek ömür uzatma addedilmez.

Herkese teşekkür ederim bende tamir bakım olarak gidere işledim.Bu arada akdeniz36 size de tesekur ederim ama sizden ricam böyle abuk sabuk ne idüğü belirsiz şiir atmayın zira hiç ama hiç olmamış derin manasi olan kaliteli edebi şiirlerimiz var onlardan yollayin

Sayın mustafaacar,

Edip Cansever edebiyatımızın önemli ve farklı şairlerinden biridir, şiiri internet üzerinden şiir formatında bulup tekrar okuyun derim, pek abuk sabuk ne idüğü belirsiz olarak addedilmeyi haketmez.

Her şairin her şiiri herkes tarafından sürü psikolojisi ve algı yönlendirilmesiyle sevilmek zorunda değil birine saçma gelen başkasına mantıklı gelebilir ya da tam tersi benim için siir hayattir yaşamdır hayaldir idealdir ufuktur mesajdir ahenktir ufuktur rediftir kafiyedir uyumdur hisdir akılda kalınacak ezberdir öyle aklına gelini yazmak değildir belli bir zümrenin hoşuna gitmesi benimde hoşuma gideceği her şiirini beğeneceğim anlamına gelmez bu şiiri berbat bu benim görüşüm size gorede harika olabilir ama ben beğenmedim

Son düzenleme:
Her şairin her şiiri herkes tarafından sürü psikolojisi ve algı yönlendirilmesiyle sevilmek zorunda değil birine saçma gelen başkasına mantıklı gelebilir ya da tam tersi benim için siir hayattir yaşamdır hayaldir idealdir ufuktur mesajdir ahenktir ufuktur rediftir kafiyedir uyumdur hisdir akılda kalınacak ezberdir öyle aklına gelini yazmak değildir belli bir zümrenin hoşuna gitmesi benimde hoşuma gideceği her şiirini beğeneceğim anlamına gelmez bu şiiri berbat bu benim görüşüm size gorede harika olabilir ama ben beğenmedim

Sayın mustafaacar,

Kelimeleri yazarken ne anlama geldiğine iyi bakmak, nereye yönlendiğini iyi düşünmek ve iyi kavramak gerekir, bizler sürü de değiliz belirli bir zümre de bundan ne kastediyorsanız. Hitap tarzı yada kaleme alınanlar daha saygı içerikli olsaydı, beğenmeyişinizi kabul ederdim. Ama saygı başka birşeydir.

Peki 10 bin lira'ya kaç adet alınmış? 10 bin lira'ya 20 tane alındıysa bu direkt gider yazılmaz mı?